W Galerii N sztukę tworzą dziadkowie, rodzice i dzieci.
-Zaczęło się spontanicznie i niewinnie – opowiadał mjr Ryszard Matuszewski o początkach Galerii N podczas jubileuszu jej 15-lecia. - Pięknego październikowego dnia przyszły do mnie jako kierownika Klubu Garnizonowego dwie Teresy z Regionalnego Ośrodka Kultury: Matuszelańska i Adamowska, proponując powołanie Galerii N. Pomysł od razu mi się spodobał. Po 15 latach Galeria N to 130 wystaw: 83 indywidualne i 47 zbiorowych. Obejrzało je ok. 15 tys. osób. Artyści uczestniczyli w 22 plenerach od Osowca po Nowogród. We wtorkowy wieczór otwarto wystawę jubileuszową, w historii z numerem 131. Złożyły się na nią prace 54 artystów amatorów. Przybył tłum gości i oficjeli.
Mjr Ryszard Matuszewski z satysfakcją przywołał liczne nazwiska twórców, którzy zyskali uznanie na ogólnopolskich przeglądach twórczości wojskowej: nieżyjących malarzy Kazimierza Lemańskiego i dr Jerzego Rudnickiego oraz Kazimierza Wojewody, Magdaleny Gumowskiej – Rusieckiej i jej (poznanego na plenerze Galerii N) męża Wojciecha Rusieckiego oraz Justyny Kryszpin-Żmudy.
Troje ludzi od początku związanych pracą i sercem z Galerią N docenił minister kultury i dziedzictwa narodowego. Zaszczytne odznaczenie „Zasłużony dla kultury polskiej” otrzymali: kustosz placówki i plenerów, upowszechniająca kulturę plastyczną od 40 lat Teresa Matuszelańska, malarz amator Kazimierz Wojewoda i kierownik Klubu Garnizonowego w Łomży mjr Ryszard Matuszewski. Ponadto dyplomami uznania zostali przez ministra uhonorowani: malarka Irena Hull i malarz Ireneusz Chiliński.
- Dumny jestem z miejsca w Łomży, gdzie kwitną talenty plastyczne i rozbrzmiewa pięknie słowo, pieśń i muzyka – powiedział prezydent Jerzy Brzeziński, od którego Galeria N dostała m.in. kolorową grafikę z ratuszem autorstwa Grzegorza Gwizdona.
Starosta Krzysztof Kozicki zachwycał się różnorodnością i wielością wystaw Galerii N i twórców, którym ofiarował albumy na zdjęcia z tego i kolejnych wernisaży.
- Zaczynaliście o głodzie i chłodzie – żartował Wawrzyniec Kłosiński, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, wręczając torbę pełną być może nie tylko publikacji TPZŁ, ale i wiktuałów dla złaknionych sztuki. - Ale działaliście zawsze magnetycznie, bo ciągnęły do Was tłumy!
Delegację z kwiatami utworzyli dyrektor Teatru Lalki i Aktora Jarosław Antoniuk, dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego Jerzy Jastrzębski i kierowniczka Galerii Sztuki Współczesnej Karolina Skłodowska, która w imieniu wszystkich obecnych życzyła Galerii N dobrych artystów, hojnych sponsorów i życzliwej publiczności. Cóż dodać więcej – oby się spełniło!
Mirosław R. Derewońko