Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

W Galerii N sztukę tworzą dziadkowie, rodzice i dzieci.

Główne zdjęcie
Kustosz Galerii N Teresa Matuszelańska

-Zaczęło się spontanicznie i niewinnie – opowiadał mjr Ryszard Matuszewski o początkach Galerii N podczas jubileuszu jej 15-lecia. - Pięknego październikowego dnia przyszły do mnie jako kierownika Klubu Garnizonowego dwie Teresy z Regionalnego Ośrodka Kultury: Matuszelańska i Adamowska, proponując powołanie Galerii N. Pomysł od razu mi się spodobał. Po 15 latach Galeria N to 130 wystaw: 83 indywidualne i 47 zbiorowych. Obejrzało je ok. 15 tys. osób. Artyści uczestniczyli w 22 plenerach od Osowca po Nowogród. We wtorkowy wieczór otwarto wystawę jubileuszową, w historii z numerem 131. Złożyły się na nią prace 54 artystów amatorów. Przybył tłum gości i oficjeli.

W wojskowym gmachu przy al. Legionów 133 z życzeniami i prezentami stawili się, m.in., prezydent Łomży Jerzy Brzeziński i wiceprezydent Krzysztof Choiński, starosta łomżyński Krzysztof Kozicki, zastępca dowódcy Garnizonu Łomża mjr Piotr Wolański, prezes Klubu Fort ppłk Ludwik Zalewski i Marek Niziński, kierownik Klubu Garnizonowego z Białegostoku.
Mjr Ryszard Matuszewski z satysfakcją przywołał liczne nazwiska twórców, którzy zyskali uznanie na ogólnopolskich przeglądach twórczości wojskowej: nieżyjących malarzy Kazimierza Lemańskiego i dr Jerzego Rudnickiego oraz Kazimierza Wojewody, Magdaleny Gumowskiej – Rusieckiej i jej (poznanego na plenerze Galerii N) męża Wojciecha Rusieckiego oraz Justyny Kryszpin-Żmudy.
Troje ludzi od początku związanych pracą i sercem z Galerią N docenił minister kultury i dziedzictwa narodowego. Zaszczytne odznaczenie „Zasłużony dla kultury polskiej” otrzymali: kustosz placówki i plenerów, upowszechniająca kulturę plastyczną od 40 lat Teresa Matuszelańska, malarz amator Kazimierz Wojewoda i kierownik Klubu Garnizonowego w Łomży mjr Ryszard Matuszewski. Ponadto dyplomami uznania zostali przez ministra uhonorowani: malarka Irena Hull i malarz Ireneusz Chiliński.
- Dumny jestem z miejsca w Łomży, gdzie kwitną talenty plastyczne i rozbrzmiewa pięknie słowo, pieśń i muzyka – powiedział prezydent Jerzy Brzeziński, od którego Galeria N dostała m.in. kolorową grafikę z ratuszem autorstwa Grzegorza Gwizdona.
Starosta Krzysztof Kozicki zachwycał się różnorodnością i wielością wystaw Galerii N i twórców, którym ofiarował albumy na zdjęcia z tego i kolejnych wernisaży.
- Zaczynaliście o głodzie i chłodzie – żartował Wawrzyniec Kłosiński, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, wręczając torbę pełną być może nie tylko publikacji TPZŁ, ale i wiktuałów dla  złaknionych sztuki. - Ale działaliście zawsze magnetycznie, bo ciągnęły do Was tłumy!
Delegację z kwiatami utworzyli dyrektor Teatru Lalki i Aktora Jarosław Antoniuk, dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego Jerzy Jastrzębski i kierowniczka Galerii Sztuki Współczesnej Karolina Skłodowska, która w imieniu wszystkich obecnych życzyła Galerii N dobrych artystów, hojnych sponsorów i życzliwej publiczności. Cóż dodać więcej – oby się spełniło!
Mirosław R. Derewońko  
200829104429.jpg
Foto: Kustosz Galerii N Teresa Matuszelańska
Foto: Kierownik Klubu Garnizonowego mjr Ryszard Matuszewski, w tle dyrektor ROK Jarosław Cholewicki
Foto: Odznaczeni: Kazimierz Wojewoda, Teresa Matuszelańska i mjr Ryszard Matuszewski
Foto: Starosta łomżyński Krzysztof Kozicki wręcza dyplomy Irenie Hull i Ireneuszowi Chilińskiemu
Foto: Mjr Ryszard Matuszewski i  Jarosław Cholewicki
Foto: Delegacja ratusza: prezydent Łomży Jerzy Brzeziński, szefowa biura kultury Ewa Grygo i wiceprezydent Krzysztof Choiński
Foto: Menedżerowie łomżyńskiej kultury: Karolina Skłodowska, Jarosław Antoniuk i Jerzy Jastrzębski
Foto: Wielka Trójka Galerii N
Foto: Portret zbiorowy twórców 15 lecia Galerii N
mm
wt, 21 października 2008 19:45
Data ostatniej edycji: wt, 21 października 2008 20:03:25

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę