Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Trzy razy naj...

Największe, najlepsze, najbardziej sprawne. Katedralne organy, oprócz wielu zalet, mają też niesamowity potencjał, który w dzień powszedni pozostaje niewykorzystany. W minioną środę instrument wybudził z uśpienia Joachim Vogelsänger, dając rewelacyjny koncert.

Katedralne organy zostały wykonane przez wileńską firmę Biernackich w latach 30-tych ubiegłego wieku. Ponad czterdziestogłosowy instrument wymagał naprawy kilkakrotnie, począwszy już od pierwszych lat swojej służby, gdy wojna zostawiła na nim poważne uszkodzenia. W ostatnim czasie, poddano go elektryzacji, dzięki czemu gra się na nim szybciej i lepiej. Dodano serię nowoczesnych ulepszeń, między innymi pamięć komputerową, znacznie ułatwiającą zmianę głosów. "Są to organy największe, najlepsze i najbardziej sprawne w okolicy" - mówi ks. kan. Marian Mieczkowski, proboszcz katedralny.
Na tych "najlepszych" organach zagrał niedawno goszczący w Łomży niemiecki organista, Joachim Vogelsänger. Zagrał, a właściwie pobudził instrument do życia. Podczas jego koncertu katedralne mury wypełniła muzyka skrajnie różna od tej, jaką można usłyszeć na niedzielnych mszach świętych. Subtelne, pogodne i nasycone spokojem tony przeplatały się z ciężkimi, grzmiącymi z potężną, wibrującą siłą pod gotyckimi sklepieniami. Porywająca muzyka, mieniąca się wszelkimi odcieniami emocji, pozwalająca rozwinąć skrzydła zarówno artyście, jak i instrumentowi, wywarła piorunujące wrażenie nawet na najbardziej opornych słuchaczach.
Koncertowi zorganizowanemu w ramach XV Festiwalu Muzycznych Dni Drozdowo - Łomża towarzyszyło motto "Od Bacha do współczesności" i według niego ułożony był program, zaczynający się i kończący utworami organowymi z XX wieku. Dominowała muzyka francuska minionego stulecia, choć oczywiście nie mogło zabraknąć baroku i tytułowego Bacha. Z dzieł niemieckiego kompozytora Vogelsänger zagrał zarówno te bardziej, jak i mniej znane. Artyście w oryginalnym programie koncertu udało się jednak uniknąć sztampowych utworów. Jego wirtuozowski występ został nagrodzony gorącymi owacjami współmiernymi do efektu jaki osiągnął wydobywając z organ to, co na co dzień pozostaje w nich ukryte.

SA
210204100642.gif

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę