Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Wikingowie w Łomży

Na dziedzińcu Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży już po raz czwarty odbyły się spotkania z historią. Tym razem przybyli na spotkanie łomżanie mogli podróżować w czasie „Śladami Wikingów”. Ułatwiali to członkowie Drużyny Ulvborg Hird i zespół tradycyjnej muzyki celtyckiej OPEN FOLK.

Przez całą niedzielę na dziedzińcu muzeum przy ul. Dwornej słychać było gwar średniowiecznej osady. Poza biesiadującymi i od czasu do czasu uczestniczącymi w walkach wojami, i występami najpopularniejszej w kraju grupy folkowej swoje stragany i mini warsztaty otworzyli średniowieczni rzemieślnicy. Można było zobaczyć jak robino zbroje, szyto prawdziwe skórzane buty, lepiono z gliny misy i dzbany, albo jak w dawnych latach wybijano monety... Można było także spróbować jak smakuje średniowiecze  próbując upieczonego nad ogniskiem prosiaka.
Krainę Wikingów przybliżały także zdjęcia łomżyńskiego fotografika Zbigniewa Ciborowskiego. Oglądający je mogli także przekonać się, że przed tysiącem lat, nasi przodkowie utrzymywali kontakty z Wikingami. Świadczyć o tym może zaprezentowana w budynku muzeum srebrna zawieszka z Gotlandii (z X - pocz. XI wieku) znaleziona podczas wykopalisk archeologicznych na grodzisku w Starej Łomży.  
230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę