Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@

W małych serduszkach pięknie brzmi Polska

Główne zdjęcie
Uczeń PG nr 3 w Łomży Tomasz Wiśniewski zdobywca Złotej Nuty odbiera gratulację od kierownika Klubu Garnizonowego mjr Ryszarda Matuszewskiego

Tomasz Wiśniewski, uczeń Publicznego Gimnazjum nr 3 w Łomży, wyśpiewał wczoraj Złotą Nutę podczas pierwszej prezentacji piosenki i pieśni wojskowej "Na żołnierską nutę". Zdolny wokalista i wychowanek Bernarda Karwowskiego ze Studia Piosenki PopArt MDK DŚT wykonał "Serce w plecaku" i "Gdyby nie ty". W nagrodę otrzymał kryształową statuetkę i kwalifikację na ogólnopolski przegląd Inoata do Inowrocławia.

Alina Krakowiecka (z prawej) po występach swego chóru szkolnego
Alina Krakowiecka (z prawej) po występach swego chóru szkolnego
Grupa Duet, czyli piątoklasistki SP nr 5 Marysia Reterska i Ala Chrostowska z prezydentem Łomży Jerzy Brzezińskim
Grupa Duet, czyli piątoklasistki SP nr 5 Marysia Reterska i Ala Chrostowska z prezydentem Łomży Jerzy Brzezińskim
W parku miejskim im. Wagów przy ul. Wojska Polskiego sporo ponad sto osób słuchało i nuciło tak mocno wpisane w ojczystą historię melodie jak "Przybyli ułani pod okienko", "Biały krzyż" czy "Żeby Polska była Polską". Mimo że było chłodnawo i z początku pochmurno, trwające blisko trzy godziny występy piętnaściorga solistów i zespołów nie zniechęciły publiczności.
Klub Fort, stowarzyszenie organizujące imprezę, wybrało miejsce nieprzypadkowo. To nawiązanie do przedwojennej tradycji koncertów parkowych orkiestry 33 pułku piechoty. Obecnie łomżyński garnizon nie ma orkiestry, zatem wybrano konkursowy sposób popularyzacji szacunku dla wojska i munduru. Przede wszystkim, prezentacje przygotowano ze względu na walory wychowawcze pieśni, która wyraża i budzi miłość do ojczyzny.
- Poetyckie słowo i melodia towarzyszą żołnierzom od wieków - przypomniał major Ryszard Matuszewski. - Zwykle nie ze sceny, tylko w okopie czy na sali w koszarach. Nawet jeśli nucone pod nosem, dodają walecznego ducha, animuszu i wiary w zwycięstwo.   
Przed scenką od strony ul. Glogera, przystrojoną zieloną wojskową siatką, stanęły krzesła. Oprócz uczestników, zajęli je rodzice, nauczyciele i instruktorzy oraz dyrektorzy szkół. Zjawiło się trochę przygodnych spacerowiczów i mieszkańców z sąsiedztwa. Gościem honorowym był prezydent Łomży Jerzy Brzeziński, który oklaskiwał z małżonką Danielą wszystkich wykonawców, i szef sztabu I Łomżyńskiego Batalionu Remontowego kpt. Krzysztof Rabek.
- Jestem dumny, że w waszym małym serduszku tak pięknie brzmi Polska - dziękował prezydent dziewczętom i chłopcom. - Dziękuję wam za występy, a opiekunom za przygotowanie.
Wykonawców ze swobodą zapowiadał Krzysztof Paduch, a w przerwach poza konkursem śpiewał chór Szkoły Podstawowej nr 5, prowadzony przez Alinę Krakowiecką. Gwiazdą żołnierskiego popołudnia okazała się jednak Orkiestra Garnizonu Siedlce, którą dyrygował kpt. Mirosław Rytel. Kapelmistrz pewną ręką prowadzi od ponad 20 lat 28 muzyków, którzy w Łomży dali popis muzycznej lekkości swingu i latynoamerykańskiego żaru.
RAFAŁ MILEWSKI

PS. W kategorii solistów 11-13 lat laureatkami zostały: Katarzyna Domalewska (SP nr 10 Łomża), Julia Tomaszewska (SP Wygoda), Urszula Kadłubowska i Monika Cieniewicz (SP nr 5 Łomża). W kategorii 14-17 lat: Anna Grądzka (PG nr 1 Łomża) i Weronika Skrodzka (PG nr 6 Łomża). W kategorii zespołów: Random (ZSMiO nr 5 Łomża), Zespół Wokalny PG nr 3 (Łomża) i Duet (SP nr 5 Łomża). Wszyscy otrzymali pamiątkowe statuetki, słodkie bułki i kanapki. Przedsięwzięcie dofinansowano z Ministerstwa Obrony Narodowej.

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę