Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 09 marca 2021 napisz DONOS@

"Hola, hola, pasterze z pola” do Katedry!

- Dla tego typu przedsięwzięć artystycznych najlepszym miejscem w Łomży jest nasza Katedra – powiedział ks. bp. Stanisław Stefanek, ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej, po koncercie kolędowym, którego głównym bohaterem był chór akademicki Politechniki Łódzkiej pod batutą Jerzego Rachubińskiego. – I to nie tylko ze względu na walory akustyczne świątyni, co przekłada się przecież na wartości muzyczne i wokalne. Katedra to miejsce wymarzone, nastrojowe, ponieważ kolędy śpiewali w niej przez blisko pięć stuleci nasi przodkowie, kolejne pokolenia łomżyniaków, głoszących Narodzenie Zbawiciela…

Chór Politechniki Łódzkiej, obchodzący w tym roku półwiecze działalności, wystąpił po raz pierwszy w najstarszej świątyni 1000-letniego grodu nad Narwią, który w tym roku będzie świętował 590-lecie nadania praw miejskich. Na wejście podczas mszy św. o godz. 16 wykonał „Przybieżeli do Betlejem”, a na zakończenie mniej znaną w Łomżyńskiem kolędę „Hola, hola, pasterze z pola”.
Głównym punktem programu było wykonanie suity „Pierwsza kolęda” Johna Petersona. Solistami byli soliści scen polskich, w tym głównie operowych teatrów wielkich: Anna Jeremus (sopran) i Wiesław Bednarek (baryton). Dość licznie przybyli słuchacze – świątynia nie pękała w szwach – podziwiali też solistów i chór w tradycyjnym repertuarze bożonarodzeniowym. Na pianinie akompaniowała Bogna Dulińska, współpracująca z rozśpiewanymi akademikami, których Jerzy Rachubiński prowadzi od 1993 roku.
Inicjatorem wydarzenia i współfinansującym był prezydent Łomży Jerzy Brzeziński. Ks. Biskup zapowiada, że w Katedrze na Wielkanoc prawdopodobnie wystąpi warszawski chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Łomżyńską Orkiestrą Kameralną. Natomiast na pamiątkę dnia odejścia do Domu Ojca Jana Pawła II, ale 6 kwietnia A.D. 2008, również planowany jest wyjątkowo ciekawy koncert. Jaki? – dowiemy się wkrótce, z góry zachęcając do uczestnictwa. Nasz Biskup przyzwyczaił wytrawnych melomanów i prostych słuchaczy do wydarzeń dużego formatu.
MRD  

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę