Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 29 lutego 2024 napisz DONOS@

Dolina Kreatywna w Łomży

Prace ośmiorga młodych fotografików, laureatów III ogólnopolskiego konkursu Dolina Kreatywna TVP 2, można od wczoraj oglądać w Galerii Pod Arkadami. Wybór producentów programu o utalentowanej artystycznie młodzieży padł na Łomżę wcale nie dzięki naszym mistrzom obiektywu, lecz... mistrzom świata i Europy w breakdance!

Podziemny aneks Galerii Pod Arkadami
Podziemny aneks Galerii Pod Arkadami
Kierownik galerii Przemysław Karwowski udzielający wywiadu
Kierownik galerii Przemysław Karwowski udzielający wywiadu
Leszek Tarnowski, kierownik wydziału nowych projektów w telewizji publicznej
Leszek Tarnowski, kierownik wydziału nowych projektów w telewizji publicznej
Leszek Tarnowski, kierownik projektu Dolina Kreatywna, i Roman Borawski, dyr. MDK-DŚT w Łomży
Leszek Tarnowski, kierownik projektu Dolina Kreatywna, i Roman Borawski, dyr. MDK-DŚT w Łomży
- Nasza wystawa najpierw odwiedza Łomżę, ponieważ „zakolegowaliśmy się” z Crazy Twisting Group, zwyciężczynią Doliny Kreatywnej w kategorii taniec – powiedział Leszek Tarnowski, kierownik wydziału nowych projektów w telewizji publicznej, który przybył na wernisaż wystawy „8 x zew sztuki”. -  Już w ubiegłe wakacje chcieliśmy zorganizować warsztaty twórcze w Nowogrodzie, ale nie wyszło. Szkoda. Mamy z dyrektorem Romanem Borawskim nadzieję, że w sobotę 24 listopada powiedzie się Dolina Kreatywna w Miejskim Domu Kultury DŚT, organizowana przez łomżyński Ruch Aktywnej Młodzieży, we współpracy z warszawskim Stowarzyszeniem ę.

Wystawa „8 x zew sztuki”, chociaż jest zwiastunem sobotniej akcji, która być może wyłoni kandydatów do programu i stypendystów z zakresu, m.in., teatru, filmu, plastyki, śpiewu, literatury i plastyki, to przedostatnia impreza Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej. Swoje fotogramy prezentują: Marek Kurzok (lat 20, I nagroda), Piotr Dębski (24 l., II), Jacek Jarzębkowski (18 l., II), Marcin Polar (18 l., III), Małgorzata Wojtal (19 l., III), Urszula Cieśla (23 l., wyróżnienie), Paulina Janowska (22 l., wyróżnienie) i Kamil Strudziński (24 l., wyróżnienie).
Prace laureatów odbiegają od zdjęć, które widzimy na co dzień w gazetach czy albumach rodzinnych. Ich dominantę tematyczną stanowi człowiek. U zwycięzcy Marka Kurzoka na dużych jak plakaty, czarno-białych fotogramach to istota udramatyzowana. Bohaterem zaaranżowanej sytuacji  jest sam autor, który rozpaczliwie przypadł do ziemi, zarzuconej błotem i zeschłymi liśćmi. Z bolesnym grymasem szeroko otwartych ust, ze splecionymi rękoma i zaciśniętymi oczyma cierpi przed bezwładnie zwisającymi stopami, być może, kogoś, kto sie powiesił lub został powieszony...
U Jacka Jastrzębskiego człowiek pojawia się jako anonimowy chłopak w bluzie i dżinsach, przymroczony z butelką piwa, oparty o słup gdzieś wśród łąk, pól i lasów. Społeczny wymiar seria czterech zdjęć zyskuje na ostatnim, gdy piaszczystą drogą idą w dal dwaj przykurczeni, podtrzymujący się młodzieńcy...
U Marcina Polara człowiek jako istota w kosmosie i wobec zagadki zjawisk nadprzyrodzonych ujęty został żartobliwie. Kapelusik dziewczyny w tryptyku raz jest nakryciem głowy, innym razem rojem niezidentyfikowanych obiektów latających, aby w końcu stać się UFO, tyle że wypuszczonym ludzka ręką.
To zaledwie część zdjęć, które można zobaczyć w Galerii Pod Arkadami (wstęp wolny). Warto poprosić obsługę, żeby włączyła monitor, na którym pojawią się autorzy fotogramów i opowiedzą o sobie i swojej życiowej pasji.
Kto z naszych młodych zdolnych twórców zechce pójść w ślady nagrodzonych stypendystów, powinien szukać Doliny Kreatywnej w piątki w telewizyjnej Dwójce. Przez ponad dwa lata do  z górą stu laureatów konkursów trafiły stypendia na ponad 300 tys. zł. Więcej na stronie internetowej: www.dolinakreatywna.tvp.pl, w Galerii Pod Arkadami i w sobotę 24 listopada od godz. 11 do 18 w MDK-DŚT przy ul. Wojska Polskiego 3 w Łomży.  
Mirosław R. Derewońko 

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę