Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lipca 2024 napisz DONOS@

Ludzkie oblicza powiatowej kultury

Główne zdjęcie
Laureaci Nagrody Starosty Łomżyńskiego 2007

Laureaci siódmej edycji Nagrody Starosty Powiatu Łomżyńskiego odebrali dzisiaj wyróżnienia podczas sesji Rady Powiatu. Nagrodzeni to: malarz z Miastkowa Kazimierz Kuskowski (2000 zł brutto), plastyk i społecznik ze Zbójnej Jan Zieliński (1000 zł brutto), muzykująca i śpiewająca rodzina Lipskich z Łomży (1500 zł brutto) oraz Aleksander Plaga i Arkadiusz Chojnowski (1500 zł brutto), twórcy łomżyńskiego telewizyjnego Studia Skorpion. Ci ostatni swoją nagrodę przekazali w całości rodzinie, której dom niedawno spłonął w Mątwicy.

Kazimierzowi Kuskowskiemu nagrodę i dyplom wręcza starosta łomżyński Krzysztof Kozicki
Kazimierzowi Kuskowskiemu nagrodę i dyplom wręcza starosta łomżyński Krzysztof Kozicki
Katarzynie Lipskich i jej rodzinie gratuluje przewodniczący Rady Powiatu Stefan Popiołek
Katarzynie Lipskich i jej rodzinie gratuluje przewodniczący Rady Powiatu Stefan Popiołek
Aleksander Plaga i Arkadiusz Chojnowski odbierają nagrodę i dyplom z rąk starosty łomżyńskiego Krzysztofa Kozickiego
Aleksander Plaga i Arkadiusz Chojnowski odbierają nagrodę i dyplom z rąk starosty łomżyńskiego Krzysztofa Kozickiego
Laudacje na temat nagrodzonych wygłosiła szefowa wydziału kultury starostwa Anna Archacka, zaś nagrody i dyplomy wręczyli starosta Krzysztof Kozicki i przewodniczący rady Stefan Popiołek.  
Podziękowanie za całokształt pracy twórczej odebrał Kazimierz Kuskowski, ludowy malarz, fotografik i rzeźbiarz, pochodzący z Miastkowa. Laureat zajmuje się malarstwem od ponad 50 lat, w swoim dorobku ma ok. 400 prac. Skupia się na nadnarwiańskim pejzażu i dokumentowaniu odchodzącego piękna starej wiejskiej architektury. Przedstawiam fragment jego wystąpienia:
"Jestem bardzo szczęśliwy z okazji naszego spotkania i serdecznie dziękuję za uznanie mojej twórczości. Jestem wdzięczny za uznanie mojego wkładu w kulturę i sztukę na terenie powiatu łomżyńskiego, co również promieniuje na całą Polskę. Czuję, że nie jestem osamotniony...".
Pochodzący i tworzący w Zbójnej Jan Zieliński zajmuje się twórczością plastyczną i rzeźbiarską. Jako nauczyciel i harcerz organizował dla miejscowej młodzieży obozy i biwaki, wycieczki krajoznawcze i historyczne, zainicjował gminny konkurs "Rozmaitości Wielkanocne" i odtworzył tradycję Niedzieli Palmowej. Od 2001 r. jest współorganizatorem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jego prace były prezentowane, m.in., w Białymstoku, Warszawie, Poznaniu, Wilnie i we Francji. Ponieważ laureat przebywa za granicą, nagrodę  przekaże mu przewodniczący rady powiatu.
Katarzyna i Krzysztof Lipscy, którzy sprowadzili się do Łomży 18 lat temu z Lublina, organizują  z synami Pawłem, Markiem i Łukaszem od 1999 r. z okazji Święta Niepodległości 11 listopada autorski program spotkań z pieśnią patriotyczną w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Rodzinne i ze znajomymi śpiewanie przez lata przekształciło się w unikalny sposób propagowania polskich pieśni i przybliżania historii Polski. Goście dworu Lutosławskich - a bywa ich ponad 140! - dostają śpiewniki i wspólnie z rodziną Lipskich śpiewają utwory, wpisane w tradycję narodową, wojenną, powstańczą i martyrologiczną. Goście dzisiejszej uroczystości obejrzeli film na ten temat, zrealizowany przez TV Łomża. Po otrzymaniu nagrody Katarzyna Lipska powiedziała:
"Bez współpracy z Muzeum Przyrody, nie byłoby tak udanych spotkań, jakie zostały ukazane w filmie. Zawsze zwracałam uwagę na jedno: patriotyzm rodzi się w rodzinach. Trafiliśmy do Drozdowa, bo 11 listopada w naszym domu brakowało miejsca dla znajomych, którzy nas odwiedzali. W tym roku spotkamy się po raz ósmy w Święto Niepodległości o godz. 18 w Muzeum Przyrody. Zamysłem naszym od początku było nietworzenie festiwalu ani koncertów, ani żadnych popisów, tylko wspólne śpiewanie. To nasz mały wkład w lokalną kulturę".
Aleksander Plaga i Arkadiusz Chojnowski, producenci telewizyjni i reklamowi łomżyńskiego Studia Skorpion, otrzymali nagrodę za dokumentowanie wydarzeń z życia kulturalnego, społecznego i politycznego Ziemi Łomżyńskiej oraz popularyzowanie informacji na forum lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim. Studio Skorpion było patronem medialnym imprez organizowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury, m.in., Muzycznych Dni Drozdowo-Łomża, Dni Kultury Kurpiowskiej i koncertów Zespołu Pieśni i Tańca Łomża. Studio Skorpion zrealizowało nt. powiatu łomżyńskiego film, który zyskał uznanie w Polsce i za granicą, gdzie był przy wielu okazjach prezentowany. W imieniu Studia Skorpion do starosty i radnych zwrócił się Arkadiusz Chojnowski:
"Często w życiu myślimy o innych, a nie o sobie. Misję, jaką jest możliwość operowania telewizyjnym medium, chcemy wykorzystywać dla dobra innych, a przy okazji, jeśli jesteśmy doceniani - pięknie dziękujemy. Potrzebujących jest wielu. Spytaliśmy pana starostę, co moglibyśmy zrobić z tą nagrodą, oprócz tego, że będziemy się nią cieszyć. Doszliśmy do wniosku, że skoro nie tak dawno zdarzył się wielki dramat w Mątwicy, gdzie wybuchł pożar w domu rodziny państwa Sawickich, to przekażemy im te pieniądze, bo im zdecydowanie bardziej przydadzą się niż nam. Jeszcze raz pięknie dziękujemy".  
I my Laureatom pięknie dziękujemy: za Państwa pracę, aby nasze życie, dzięki tworzonej przez Was kulturze - jak nauczał Jan Paweł II - zyskiwało prawdziwie ludzki wymiar.

Mirosław R. Derewońko

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę