Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Młodzież w hołdzie Pani Hance

Główne zdjęcie
Hanka Bielicka

W piątek 9 marca mija rok od śmierci najsłynniejszej łomżynianki świata Hanki Bielickiej. Aby uczcić jej pamięć blisko 50 gimnazjalistów i licealistów nie tylko z Łomży wystąpi w finale I Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza...” Zapowiada sie ciekawie, bo uczestnicy wystąpią, m.in., z tekstami pisanymi przez słynnego Wiecha, czyli Stanisława Wiecheckiego, i Jerzego Jurandota, które wykonywała niezapomniana Mistrzyni Monologu. Zostanie nawet przedstawiony tekst opracowany na podstawie... wywiadów z Hanką Bielicką!

Zmagania z polszczyzną i sztuką sceny i estrady, na której niepodzielnie przez ponad 65 lat królowała Dama w Kapeluszu, rozpoczną się w czwartek, 8 marca o godz. 10 w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II przy ul. Zawadzkiej 55 w Łomży. To właśnie  ks. Andrzej Godlewski proboszcz parafii pw.  Krzyża Świętego w Łomży, przy której funkcjonuje Centrum Katolickie  zorganizował konkurs.  Jego głównym celem jest przede wszystkim: rozbudzanie wśród młodzieży zamiłowania do języka ojczystego, zwrócenie uwagi na potrzebę jego pielęgnowania - dbałość o kulturę i czystość mowy polskiej oraz przybliżenie sylwetki mistrzyni monologu.
Do udziału zgłosili się głównie gimnazjaliści ze szkół łomżyńskich, ale w  kategorii szkół ponadgimnazjalnych konkurować będą uczniowie, m.in., także z Białegostoku i Krzyżewa. Przedstawią monologi i wiersze o tematyce wprawdzie dowolnej, lecz zawierające treści optymistyczne, kabaretowe, komediowe. Młodzi krasomówcy będą mieć w repertuarze utwory takich autorów jak np. Jan Brzechwa, Olga Tokarczuk, Konstanty Ildefons Gałczyński, Dorota Masłowska, Sławomir Mrożek, Natalia Rolleczek czy Bolesław Leśmian. Znalazły się także teksty z kabaretu OTTO oraz Giovanniego Boccaccio.

O tym, kto najpiękniej mówi zdecyduje jury  pod przewodnictwem wikariusza biskupiego ks. Jana Sołowianiuka. Zwycięzcy, oprócz statuetek w formie kapelusza, otrzymają także nagrody pieniężne i rzeczowe.
Popisom krasomówców można będzie się przysłuchiwać i przyglądać. Impreza ma charakter otwarty i każdy kto tylko będzie miał na to ochotę może przyjść do Centrum Katolickiego.
Warto dodać, że to w tym centrum znajduje się Salonik Hanki Bielickiej. Zgromadzono w nim dziesiątki pamiątek po zmarłej przed rokiem Damie w Kapeluszu.

Mirosław R. Derewońko


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę