Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Twórcy docenieni

Główne zdjęcie
nomonowani do nagrody

Wiesława Pawlak, Teresa Adamowska i Jerzy Chaberek to tegoroczni laureaci nagrody prezydenta Łomży w dziedzinie kultury. Wraz z pamiątkowym dyplomem uhonorowani odebrali także po 3,3 tys zł – tyle bowiem w wymiarze finansowym warta jest ta nagroda. Twórców prezydent uhonorował podczas specjalnej gali w MDK-DŚT. Uroczystość uświetniły występy młodych łomżyńskich muzyków i piosenkarzy - wychowanków tej placówki.

Wiesława Pawlak
Wiesława Pawlak
Teresa Adamowska
Teresa Adamowska
Jerzy Chaberek
Jerzy Chaberek
Jerzy Chaberek
Jerzy Chaberek
Prezydent Łomży nagrody „za szczególne dokonania w dziedzinie kultury” wręczył po raz drugi. O tym kto otrzyma nagrodę zdecydowała specjalna komisja, której przewodniczył z-ca prezydenta d.s. kultury Krzysztof Choiński.  W tym roku nominowanych było siedem osób i zespół Teatru Lalki i Aktora. Wręczając nagrody prezydent Jerzy Brzeziński podkreślał, że „na wyróżnionych patrzy z podziwem i zazdrością”.
Wiesława Pawlak to niezwykle skromna i pracowita etnograf Muzeum Północno - Mazowieckiego, Teresa Adamowska - utalentowana malarka z duszą poety, a Jerzy Chaberek jest z kolei najbardziej utytułowanym fotografikiem łomżyńskim. Wszyscy na nagrody zasłużyli w najwyższym stopniu.  

Z laureatami prezydenckich nagród rozmawiał Mirosław R. Derewońko
Wiesława Pawlak: - Każdy muzealnik ma swoje hobby. Mnie najbardziej interesuje rzeźba ludowa, zajęcia domowe i drobne rzemiosło, które pozwalały rolnikom dorobić. Na uwagę zasługuje praca kobiet, bo to także one pomagały utrzymać się w małych gospodarstwach i na słabych ziemiach północno-wschodniego Mazowsza. Muzealnictwo to nie tylko dokumentowanie przeszłości, ale także praca z twórcami ludowymi, aby ni zatracili charakteru regionalnego To ważne, żeby odrębności lokalne i regionalne przetrwały w Polsce i we wspólnej Europie. Należy dbać o nasz dorobek, o najbliższe i najdroższe nam dziedzictwo.

Teresa Adamowska: - Jestem ogromnie zaskoczona, że kapituła przyznała mi tę nagrodę. Trochę mnie przeceniają jej członkowie, mówiąc, że jestem niepowtarzalną malarką o duszy poetki. Jednak wszyscy jesteśmy w swoich pracach i dokonaniach “powtarzalni”. To był dla mnie dobry i płodny artystycznie rok. Realizowałam dużo przedsięwzięć plastycznych. Brałam udział w międzynarodowym plenerze malarskim w Tykocinie, przygotowałam niewielką wystawę w Galerii Na Przedmieściu w Łomży, namalowałam bardzo dużo obrazów. Tradycyjnie stworzyłam dwie karty świąteczne dla TPZŁ, wielkanocną i bożonarodzeniową, które opatrzyłam swoimi wierszami. Jeśli wyznaczą nagrodę za niemalowanie, to i tak nie przestanę. I tak będę malować!

Jerzy Chaberek: - Fotografuję od mniej więcej dwudziestu lat. Przez ten czas powstało ok. 500 filmów z negatywami i slajdami. To stosunkowo mało, bo interesuje mnie jakość, a nie ilość. Zaczynałem od prostego aparatu smiena. Pierwsze zdjęcia miały charakter pamiątkowy, rodzinny. Teraz posługuję się również aparatem cyfrowym, ale nie odszedłem od fotografii tradycyjnej. Jestem bardzo miło zaskoczony nagrodą prezydenta Łomży, bo to pierwsza w moim życiu, której nie zdobyłem w konkursie fotograficznym. Mijający rok był trochę mniej pracowity, bo więcej czasu poświęciłem rodzinie.

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę