Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 listopada 2024 napisz DONOS@

Zapisy dawców szpiku kostnego

Główne zdjęcie
Klaudia Milewska i Julia Mastalerz z ANSŁ

Do niedzieli 23 kwietnia 2023 r. chętni i wrażliwi na pomoc drugiemu człowiekowi mogą rejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego. To nie boli, a może uratować życie.

Z danych DKMS wynika, że województwo podlaskie ma jeden z najniższych poziomów rejestracji potencjalnych i faktycznych dawców w Polsce. Dlatego też po raz dziesiąty studenci Akademii Nauk Stosowanych w Łomży jednoczą się wokół misji pomocy chorym na nowotwory krwi. Do najbliższej niedzieli w siedzibie uczelni poprowadzą punkt rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego.

– Co czterdzieści minut w Polsce i co dwadzieścia sześć sekund na świecie pada diagnoza nowotworu krwi. Większość osób, która ją usłyszy, będzie potrzebowała przyczepu szpiku kostnego lub komórek macierzystych, a tylko co piata z nich będzie mogła otrzymać zgodny genetycznie przeszczep od członka rodziny. Pozostali, około 80 procent chorych, mogą liczyć na dawców niespokrewnionych. A że nasz genotyp jest bardzo zróżnicowany, szansa na znalezienie „genetycznego bliźniaka” wynosi 1: 20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu jeden do kilku milionów. Dlatego tak ważne jest, abyśmy do bazy potencjalnych dawców trafili. Im więcej zarejestrowanych osób tym większa szansa, że chorzy otrzymają szansę na powrót do zdrowia – mówią Julia Mastalerz i Klaudia Milewska, przewodnicząca i wiceprzewodnicząca Samorządu Studentów Akademii Nauk Stosowanych w Łomży, a także wolontariuszki Fundacji DKMS Polska zajmującej się rejestracją potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Studenci ANSŁ już od 2013 roku rejestrują i popularyzują ideę dawstwa. Z przeprowadzonej przez studentki ankiety wynika, że główną barierę, aby zrobić prosty wymaz z wewnętrznej strony policzka i trafić do bazy dawców szpiku kostnego, są: brak wiedzy, stereotypy i nieuzasadniony lęk.

Aby rozwiać potencjalne wątpliwości studenci przygotowali e-book „Z krwi i kości”, który promuje ideę dawstwa szpiku kostnego oraz zawiera  porady dietetyczne, fizjoterapeutyczne i kosmetologiczne, a także lovestory z krwi i kości.

W części B budynku przy ul. Akademickiej 1 i w holu głównym przy Akademickiej 14 do niedzieli w godz. 9-14 (w weekend do godz. 15) studenci będą pobierać wymazy i rejestrować potencjalnych dawców w bazie.

 

Załączniki


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę