Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 lipca 2024 napisz DONOS@

To był ekstremalnie ciepły i suchy maj

Odczucia czytelników potwierdza raport IMGW. Średnia obszarowa temperatura powietrza w maju 2024 r. wyniosła w Polsce 16,0°C i była o 2,7 stopnia wyższa od średniej wieloletniej dla tego miesiąca. Tegoroczny maj należy zaliczyć do miesięcy ekstremalnie ciepłych – stwierdza IMGW-PIB. Suma opadów w rejonie Łomży wyniosła tylko 20-30% wieloletniej normy.

Z charakterystyki wybranych elementów klimatu w Polsce w maju 2024 r. przygotowanej przez IMGW-PIB wynika, że najcieplejszym regionem Polski były Niziny, gdzie średnia obszarowa temperatura powietrza wyniosła 16,6°C. Jeśli uwzględnimy podział Nizin na część wschodnią i zachodnią, to najcieplejszym obszarem naszego kraju w maju była zachodnia część tego regionu (16,8°C). We wschodniej części, gdzie leży Łomża, temperatura wyniosła 16,4°C. Ubiegły miesiąc znalazł się na 3 miejscu wśród najcieplejszych majów od 1951r., do lidera z 2018 roku tracąc jedynie 0,4 stopnia. W najchłodniejszym maju 1980 oku średnia obszarowa temperatura wynosiła 9,3°C.

Z opublikowanych map wynika, że wartość anomalii do średniej wieloletniej w rejonie Łomży wyniosła 3-3,5°C. Najwyższą wartość temperatury powietrza (29,3°C) odnotowano 24 maja w Kozienicach. Tego dnia także w Łomży było najcieplej. Stacja pomiarowa w Marianowie o godz. 14:00 zanotowała 27,2°C. 

Najniższą wartość temperatury powietrza (–1,2°C) zanotowano 13 maja w Kozienicach oraz 9 maja w Suwałkach (–1,1°C). W Marianowie najniżej było 8 maja  o godz. 3:00 i wyniosło 1,1°C.

Obszarowo uśredniona suma opadu atmosferycznego w maju 2024 r. wyniosła w Polsce zaledwie 33.9 mm i była aż o 29,7 mm niższa od normy dla tego miesiąca, określonej na podstawie pomiarów w latach 1991-2020. Według klasyfikacji Kaczorowskiej miniony maj należy zaliczyć do miesięcy bardzo suchych (opady stanowiły 53,3 proc. normy dla tego miesiąca). Był to kolejny bardzo suchy maj. Dla rejonu Łomży opady stanowiły zaledwie 20-30% wieloletniej normy. 

Najbardziej zasobny w wodę maj 2010 roku miał średnia sumę opadów na poziomie 145,9 mm. Najmniej zasoby w wodę był maj 1956 roku, kiedy spadło 24,8mm opadu.

Rozkład przestrzenny sumy opadów w maju 2024 r. był silnie zróżnicowany. Najwyższe sumy miesięczne odnotowano w Tatrach i na Podbeskidziu (powyżej 80 mm). Z kolei najniższe opady, poniżej 15 mm, wystąpiły we wschodniej części Polski. W stosunku do normy wieloletniej (1991-2020) sumy opadów w maju 2024 r. na niemal całym obszarze kraju były niższe od normy. Na wschodzie Polski nie przekraczały 20 proc. normy, na większości obszaru kraju były znacznie poniżej normy, jedynie miejscami w północno-zachodniej Polsce dochodziły do 100%, a w okolicach Torunia i Słubic do 110%.  W rejonie Łomży, jak wynika z wykresu IMGW,  suma opadów wyniosła około 20-30% średniej wieloletniej.

Od roku 1951 sumy opadów w maju zmniejszyły się o 3,5 mm na rok, co odpowiada ponad 5% normy z lat 1991-2020. Zauważalna jest wyraźna tendencja spadkowa wysokości opadów w maju, która trwa od kilkunastu lat. 

W maju 2024 r. wartości parowania potencjalnego w przeważającej części kraju przekraczały 100 mm. Najwyższe wartości sięgające 135 mm wystąpiły na wschodzie Polski, natomiast najniższe w rejonie Sudetów oraz w Karpatach. Klimatyczny bilans wodny w maju w całym kraju przyjmował wartości ujemne oraz odznaczał się wyraźnym południkowym zróżnicowaniem przestrzennym. Najwyższe niedobory wilgoci zanotowano na wschodzie kraju (sięgające –115 mm). Najmniejsze niedobory wilgoci (od –55 do –40 mm) można zaobserwować w północno-zachodniej części kraju oraz w rejonach Sudetów i Karpat. 

 

źródło: IMGW-PIB


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę