Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Kolejne pogryzienie dziecka przez psa

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

W Wygodzie pies znajomych pogryzł wczoraj 6-letnią dziewczynkę. Konieczna była interwencja lekarska. To kolejna taka sytuacja w ostatnim czasie.

W środę wieczorem w Wygodzie (gmina Łomża) doszło do kolejnego w ostatnich dniach pogryzienia dziecka przez psa. Tym razem, jak przekazują policjanci, pies rasy Akita Inu zaatakował 6-letnią dziewczynkę. 

Małżeństwo z dzieckiem przyjechało do znajomych w odwiedziny. Po podwórku biegał pies, ale dzieci bawiły się w wydzielonym i ogrodzonym ogrodzie. W pewnym momencie dziewczynka wyszła przez bramkę na podwórko, tam gdzie był pies i została zaatakowana. 6-latka trafiła do szpitala, gdzie udzielono jej pomocy chirurgicznej. 

Z dotychczasowych ustaleń policjantów wynika, że atakujący pies nie posiadał obowiązkowych szczepień przeciwko wściekliźnie. Powiadomiony przez mundurowych Powiatowy Lekarz Weterynarii podjął decyzje o obowiązkowej stałej obserwacji zwierząt przez wskazanego weterynarza. Obecnie policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia i ustalają zakres odpowiedzialności karnej. 

Policjanci przypominają, że posiadanie czworonoga wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale też obowiązkami i odpowiedzialnością za jego zachowanie. Właściciel zobowiązany jest do zapewnienia ochrony przed zagrożeniami lub uciążliwością dla ludzi ze strony tych zwierząt. Swojego czworonoga powinien wyprowadzać na smyczy i w kagańcu oraz uprzątać po nim nieczystości. Każdy, nawet najłagodniejszy i najmądrzejszy pies, w najmniej oczekiwanym momencie, może kogoś zaatakować i ugryźć.

Trzymanie psa na uwięzi, na podwórku przy domu, musi spełniać też pewne warunki. Czworonóg nie może być trzymany w taki sposób dłużej niż 12 godzin w ciągu doby. Łańcuch czy linka, na której jest uwiązany nie może być krótsza niż 3 metry, nie może powodować również cierpienia psa ani uszkodzenia jego ciała. Musi gwarantować mu niezbędny ruch. Właściciel, przed spuszczeniem zwierzęcia z uwięzi, powinien pamiętać o dokładnym pozamykaniu bram i furtek oraz sprawdzeniu czy w ogrodzeniu nie ma wolnych przestrzeni, którymi pies mógłby się wymknąć poza podwórko.

Na ogrodzeniu posesji należałoby umieścić tabliczkę ostrzegającą osoby, które chciały by wejść na teren posesji, przed psem pilnującym tego terenu. Niedozwolonym jest drażnienie lub płoszenie zwierząt powodując, że stają się one niebezpieczne.

Właściciel w pełni ponosi odpowiedzialność za swojego czworonoga. Wobec osób niewłaściwie sprawujących opiekę nad swoimi psami, policjanci mogą stosować środki oddziaływania prewencyjnego, pouczenia, ostrzeżenia oraz nakładać mandaty lub kierować wnioski o ukaranie do sądu.

źródło: KMP Łomża

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę