Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 13 czerwca 2024 napisz DONOS@

Po maturze rozszerzonej z angielskiego i matematyki

Amadeusz Szeligowski nosi jedno z najsłynniejszych imion świata, które zawdzięcza miłości do muzyki w zacnej rodzinie. Po 5 latach edukacji w „Mechaniaku” 19-letni abiturient wraca do domu z koleżankami i kolegami. W słoneczną środę przez 3 godziny rozwiązywał w ZSMiO nr 5 zadania egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym. Matura z matematyki na poziomie podstawowym była dla mechatronika prosta, lecz rozszerzenie Amadeusz ocenia jako dosyć trudne.

W poprzednim tygodniu w środę, czwartek, piątek ponad 1 200 maturzystów z łomżyńskich liceów i techników zdawało egzaminy na poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego. To przedmioty obowiązkowe, żeby otrzymać świadectwo dojrzałości. 930 osób w tej grupie to maturzyści tegoroczni i zdający w formule 2023. Stres maturalny sprawił, że w czwartek przed tygodniem Amadeusz miał kłopoty z rozwiązaniem zadania z optymalizacji, o którym dzisiaj wie, że było proste. Jednak nie okazało się wtedy proste na tyle, żeby młodzieniec liczył na punkty za poprawne rozwiązanie. W cieniu drzewa sympatyczny Amadeusz szacował, ile procent punktów mógł zdobyć z poszczególnych przedmiotów, zanim pozna oficjalne wyniki matur, które Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży zamierza ogłosić 9. lipca 2024 r. Obowiązkowe: język polski – ok. 60 %, matematyka – 75 / 80 %, angielski – powyżej 80 %. Wyniki z rozszerzenia pozostają dla niego wielkim znakiem zapytania, chociaż z angielskiego czuje się pewniej. Amadeusz z łatwością udziela odpowiedzi w języku Leonarda Cohena, kiedy rozmawiamy o zadaniach na rozszerzeniu.

Mechatronik z aspiracjami w biznesie

W opinii maturzysty, ciekawym zadaniem było to o kwadracie z przekątnymi i jednym odcinkiem wewnątrz, tworzącym trójkąt i czworokąt. Po narysowaniu odcinków pomocniczych można było, na podstawie nowo powstałych figur, obliczyć pole 3-kąta i 4-kąta. Umiejętności abstrakcyjnego i analitycznego myślenia przydają się podczas planowania kampanii w wyborach do Rady Miejskiej Łomży, w których Amadeusz zdobył 7. kwietnia 2024 roku 19 głosów. Jednocześnie angażował się w działania Młodzieżowej Rady Miasta, w której został opiekunem młodszych roczników radnych.

Co zamierza robić w życiu po maturze...? Chce założyć własną działalność gospodarczą: prowadzić szkolenia w branży technicznej dla dzieci i młodzieży w Łomży. Być może, równolegle podejmie studia zaoczne  z mechatroniki w Politechnice Białostockiej. Do jego dorosłych planów pozytywnie przyczyniły się także nauczycielki: matematyki w klasach 4. i 5. „Mechaniaka” Sylwia Kobylińska oraz języka angielskiego przez 5 lat technikum i wychowawczyni Małgorzata Romanik – Sutowska. 

Dyrektor OKE Łomża doktor Agnieszka Muzyk poinformowała nas, że spośród przystępujących po raz pierwszy poziom rozszerzony z angielskiego w formule 2023 wybrało 633 zdających, natomiast rozszerzenie z matematyki – 240 zdających. W poniedziałek, 20. maja, z rozszerzeniem na polskim może zmierzy się 176 osób: od godziny 9. będą mieć na udzielenie odpowiedzi i pisanie 210 minut. Tegoroczne matury w Łomży przebiegają spokojnie, bez „alarmów” hakerów i bez unieważnienia.

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę