środka, 23 maja 2018 napisz DONOS@

Sołtys wsi Mątwica II

Pan W. Krajeswki
Pan W. Krajeswki
Wywiad z Sołtysem wsi Mątwica II Panem Wojciechem Krajewskim.
Jak dużą wsią jest Mątwica?
W.K To największa wieś w gminie Nowogród. Podzielona jest na dwie części: Mątwicę I i Mątwicę II. W Mątwicy II jest 61 posesji z tego około 30 czynnych gospodarstw nastawionych głównie na produkcję mleka. Od 8-u rolników mleczarnia odbiera mleko bezpośrednio a pozostali odstawiają do punktu skupu znajdującego się w Mątwicy I.
W środku wsi stoi budynek wybudowany czynem społecznym przez mieszkańców, przy udziale gminy i GS, w którym obecnie mieści się sklep, lokal (kawiarnia), remiza i 2 boksy garażowe dobudowane 2 lata temu. W Mątwicy działa Ochotnicza Straż Pożarna, która ma dwie drużyny: dorosłych i młodzieżową.
Od kiedy jest Pan sołtysem i co należy do Pana obowiązków?
W.K Jestem sołtysem Mątwicy II od 2 lat. Do moich obowiązków należy:
- zbieranie podatków, których jest coraz mniej, gdyż większość rolników posiada ulgi inwestycyjne,
- uczestniczę w Sesjach Rady Miejskiej a uzyskane tam informacje przekazuję mieszkańcom mojego sołectwa.
Proszę powiedzieć coś o sobie i swojej rodzinie?
W.K Mam 55 lat. Jestem żonaty. Wychowaliśmy 7 dzieci (5 córek i 2 synów). Troje mieszka z nami, a pozostałe dzieci maja swoje mieszkania i domy.
Wspólnie z najmłodszym synem prowadzę 30 ha gospodarstwo rolne, które nastawione jest na produkcję mleka. 2 lata temu zmodernizowana została obora i wybudowany zbiornik na gnojowicę. Posiadam 20 krów dojnych i 10 jałówek cielnych. W okresie letnim zwierzęta wypędzane są na łąki znajdujące się w pobliżu gospodarstwa. Stosuję własne pasze, ze zboża przyrządzam mieszanki a dokupuję tylko koncentraty. Mleko odbierane jest przez mleczarnię bezpośrednio z podwórka. Po wejściu Polski do UNI zwiększyły się obowiązki właściciela krów. Muszą oni:
1.Oznakowywać zwierzęta kolczykami.
2. Informować Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (w ciągu 7 dni od daty zdarzenia) o każdym:
• urodzeniu zwierzęcia,
• padnięciu,
• sprzedaży,
• uboju.
Odpowiedni formularz można złożyć tylko ARiMR w Łomży, co jest uciążliwe dla wielu rolników. Uważam, że takie sprawy powinno załatwiać się w gminie.
Co w Mątwicy obecnie jest najpilniejsze do wykonania?
W.K Cały czas walczymy o drogę, której stan jest fatalny. Burmistrz obiecuje, że w 2006r położy asfalt.
Borykamy się także z uciążliwym sąsiadem, który ma fermę gęsi. Odchody ptactwa odprowadza bezpośrednio do strumyka biegnącego wzdłuż naszych posesji. Kiedy więc latem jest upał, a wiatr zawieje w kierunku domu to smród jest nie do zniesienia.
Dziękuję bardzo za udzielenie wywiadu
Lilia Estkowska

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0