Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 03 czerwca 2023 napisz DONOS@

Krzysztof Cwalina

Krzysztof Cwalina
Krzysztof Cwalina
ZAKŁAD MECHANIKI POJAZDOWEJ – Krzysztof Cwalina Jest to Zakład najdłużej działający na rynku pracy w Nowogrodzie – powstał w 1982r., właścicielem jest pan Krzysztof Cwalina z wykształcenia mechanik. W ciągu swej działalności zdobył dyplom mistrzowski w zawodach: mechanik, blacharz i lakiernik oraz kurs pedagogiczny. Ten ostatni daje mu uprawnienie do szkolenia uczniów w trzech zawodach. Na dzień dzisiejszy zatrudnia 3 pracowników i 4 uczniów. Pan Krzysztof może szczycić się tym, że Jego warsztat przez te lata opuściło 50 uczniów z terenu nie tylko naszej gminy, ale również z terenu gmin sąsiednich. Zaczynał od 2 stanowisk w zawodzie mechanika. Poprzez ciągłe inwestycje i modernizacje doprowadził do tego, że od 1994r. zakład świadczy także usługi blacharskie i lakiernicze. Corocznie w zakładzie jest naprawianych ok. 100 szt. samochodów. Wydawać by się mogło, że Pan Cwalina osiągnął już wszystko, co sobie wymarzył. Nic bardziej mylnego. Chciałby dalej rozwijać i modernizować zakład, jednak brutalna rzeczywistość gospodarcza kraju nie pozwala mu na to. Narzeka na brak kredytów preferencyjnych, niemożliwy wręcz dostęp małych firm do funduszy unijnych i bardzo duże koszty utrzymania zakładu. Koszty te to: energia, ogrzewanie, opłaty za telefon oraz największe, podatek od nieruchomości. Na tej płaszczyźnie ma największe oczekiwania na pomoc ze strony władz gminnych. Wszystkie te problemy powodują zastój w rozwoju firmy. Nie załamuje się jednak i oprócz tego, że walczy z przeciwnościami – angażuje się w życie społeczne rzemiosła. Drugą kadencję działa w Zarządzie Izby Rzemieślniczej w Białymstoku, od 3 kadencji w Zarządzie Cechu Rzemiosł Różnych oraz uczestniczy w komisjach egzaminacyjnych w zawodach praktykowanych w jego zakładzie. Nie stroni również od pomocy organizacjom społecznym. Panu K. Cwalinie bardzo bliskie są również problemy kształcenia zawodowego młodzieży. Zauważa mankamenty obecnego systemu oświaty i apeluje do młodzieży, aby zdobywali najpierw zawód, a później uczyli się dalej za własne zarobione pieniądze. Umożliwi to młodzieży mniej zamożnej osiągnięcie wyższych kwalifikacji, a co za tym idzie większych możliwości i pracy. Zakład Pana K. Cwaliny poszukuje uczniów w zawodach: mechanik, blacharz, lakiernik, z możliwością zmiany specjalności w czasie roku szkolnego. Maciej Estkowski


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę