Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 04 października 2023 napisz DONOS@

LIST OTWARTY

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej Oddział w Nowogrodzie
Stowarzyszenie Przyjaciół Nowogrodu
List otwarty Do Marszałka Województwa Podlaskiego Pana Janusza Krzyżewskiego Szanowny Panie Marszałku Zwracamy się do Pana Marszałka z ogromną prośbą, w sprawie niezwykle ważnej dla mieszkańców gminy Nowogród, a szczególnie tych, którym przyszło żyć i mieszkać po prawej stronie brzegu Narwi, czyli mieszkańców wsi Morgowniki, Baliki, Ptaki, Serwatki i Kupnina. Ta część gminy to także teren, na którym ze względu na szczególny urok i piękno krajobrazu, zdecydowało się wybudować swoje domy letniskowe dziesiątki rodzin spoza naszej gminy. Od kilku lat sen z oczu spędza nam wszystkim sprawa mostu na rzece Pisa w miejscowości Morgowniki. Jak zapewne Panu wiadomo, most ten wymaga natychmiastowej przebudowy. Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich Rejon Dróg Wojewódzkich w Łomży robi co może, aby utrzymać jego przejezdność. Wiemy, że ta przejezdność to jednak ograniczenie jego nośności do 3,5 t , co jest niezwykle uciążliwe dla wszystkich, którzy chcieliby podróżować na trasie Morgowniki – Korzeniste pojazdami o masie całkowitej pow.3,5 t. Dotyczy to ruchu turystycznego, jak i lokalnego. W związku z ograniczeniem nośności mostu cierpią na tym szczególnie rolnicy, którzy nie mogą przejechać z ładunkiem powyżej 3,5 t oraz żadnym ciężkim sprzętem rolniczym. Są odcięci od świata, ponieważ wstrzymano wszelki ruch autobusów, zarówno w kierunku Nowogrodu, Łomży, jak i Kolna. Ta jedna z najkrótszych i popularnych tras turystycznych na Mazury stała się martwa.
Panie Marszałku! Wiemy, że już w latach 2001-2002 ówczesne władze gminy zabiegały o przebudowę tego mostu. Wykonano wtedy doraźny remont, polegający między innymi na wymianie zniszczonego pokładu górnego. Poprawiło to na jakiś czas warunki przejazdu, ale nie zwiększyło jego nośności. Przebudowa tego mostu wg. ustaleń pomiędzy Podlaskim Zarządem Dróg Wojewódzkich i Zarządem Miejskim w Nowogrodzie z lat 2001-2002, miała rozpocząć się w roku 2004. Nie wiemy natomiast, co się stało, że realizacja tego zadania została opóźniona. Od 2003 r., co roku, słyszymy różne obietnice obecnego Burmistrza Nowogrodu, dotyczące tej inwestycji. Traktujemy je jednak z pewnym dystansem, ponieważ mieszkańcy tej gminy już czwarty rok czekają na spełnienie wielu obietnic wyborczych władz Nowogrodu i jak dotychczas spełnienia ich nie mogą się doczekać. Dosyć już mamy słuchania przechwałek Burmistrza, ponieważ od początku wiemy, że most ten znajduje się w ciągu drogi wojewódzkiej i jedyną osobą, która może wypowiedzieć się kompetentnie w tej sprawie jest Pan Marszałek. Prosimy więc Pana o osobiste zaangażowanie się w tę sprawę i przyspieszenie realizacji inwestycji. W imieniu mieszkańców gminy zwracamy się również o pomoc w sprawie nie mniej ważnej od przebudowy mostu. Zarząd Miejski w Nowogrodzie w roku 2002 wspólnie z Podlaskim Zarządem Dróg Wojewódzkich przygotowali koncepcję przebudowy skrzyżowania ulic Stacha Konwy i Miastkowskiej w Nowogrodzie (budowa ronda), najbardziej niebezpiecznego punktu na drodze wojewódzkiej w naszej gminie. W dniu 17 października 2002r. prywatni właściciele gruntów przyległych do skrzyżowania wyrazili na piśmie zgodę na sprzedaż części gruntów, niezbędnych pod tę inwestycję. Wizytujący to miejsce Marszałkowie Pan Zgrzywa i Pan Usakiewicz zapowiedzieli szybkie opracowanie dokumentacji technicznej i rozpoczęcie prac drogowych. Koncepcja przebudowy skrzyżowania została przedstawiona w lokalnej gazecie „Gazeta Nowogrodzka” ( nr 8 z 2002 r.). Minęły 4 lata, a mieszkańcy gminy ciągle słyszą: „ zadanie priorytetowe, trwają prace projektowe”.
Panie Marszałku! Jest XXI wiek. Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Chcemy żyć w normalnej gminie, gdzie rolnik będzie mógł dowieść swoje produkty na skup przez most, znajdujący się w ciągu drogi wojewódzkiej, chcemy bezpiecznie poruszać się po skrzyżowaniu, o którym piszemy. Wierzymy, że Pan nas zrozumie i spowoduje przyspieszenie realizacji tych inwestycji. Jeszcze raz bardzo prosimy o pomoc. Z wyrazami szacunku

W dniu 30 stycznia 2005r. odbyło się spotkanie Klubu Dyskusyjnego „Panorama”. Gościem Klubu był Wicestarosta Łomżyński Pan Zbigniew Sokołowski. Wśród wielu pytań do Pana Starosty nie zabrakło również pytania o most
w Morgownikach na rzece Pisie. Pan Starosta przypomniał, że jest to zadanie Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Zadeklarował również, że jeśli zaangażujemy się w temat przyspieszenia realizacji tej inwestycji, to na pewno Starosta wesprze nasze działania. Z przyjemnością informujemy, że Pan Starosta dotrzymał słowa i poniżej przedstawiamy pismo wspierające nasze działania.
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę