Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Sołtys wsi SERWATKI

Od lewej: Pani K. Serwatko, mąż Jan, wnuczek Paweł i Przemek
Od lewej: Pani K. Serwatko, mąż Jan, wnuczek Paweł i Przemek
Kolekcja Pana Jana Serwatko
Kolekcja Pana Jana Serwatko

Wieści z naszej gminy

 

SERWATKI – wieś położona na trasie Nowogród – Kolno. Znajduje się w malowniczym miejscu nad rz. Pisą, otoczona suchymi borami sosnowymi. Jeszcze do niedawna administracyjnie były to 2 wsie: Serwatki Duże i Małe, które rozdzielał las. Obecnie po wykupieniu gruntów przez letników wsie te połączyły się.

          Sołtysem wsi jest Pani Krystyna  Serwatko – emerytowana nauczycielka

Proszę powiedzieć kilka słów o sobie i swojej rodzinie.

 K.S  Pochodzę z Łomży. Do Serwatk przyjechałam uczyć w szkole, w której istniało 7 oddziałów, dzisiaj pozostał tylko zniszczony budynek i duży plac z dojściem do rzeki. Przez wiele lat młodzież ze Szkoły w Nowogrodzie chętnie przyjeżdżały tu na biwaki, mając w budynku szkoły zaplecze kuchenne i świetlicę. Szkoda, że teren ten został praktycznie opuszczony, świecąc pustkami i popadając w ruinę.

     Tu poznałam mojego męża, zamieszkałam w jego domu rodzinnym, gdzie mieszkamy do dziś. Od 1973 roku pracowałam w Szkole Podstawowej w Nowogrodzie i stąd odeszłam na emeryturę.

Mam dwoje dzieci, córka poszła w moje ślady  i została nauczycielką a syn pracuje i mieszka w Łomży.

Sołtysem wsi Serwatki jestem od 2 kadencji, wcześniej funkcję tą sprawował mój mąż, który przez 32 lata był sołtysem wsi Ptaki, Baliki i Serwatki.

Jak dużą wsią są Serwatki?

 K.S Serwatki  liczą 20 zabudowań w tym 6 gospodarstw czynnych zajmujących się hodowlą trzody i jałówek. Słabe gleby (5-6 klasa) nie pozwalają na rozwinięcie innej produkcji.

Jakie obowiązki należą do Pani w związku z pełnioną funkcją?

K.S  Zebranie podatku, zapoznanie mieszkańców z nowościami w gminie, których dowiaduję się uczestnicząc w Sesjach Rady Miejskiej. Zawiadamiam urząd o awariach oświetlenia czy też o innych nagłych zdarzeniach zaistniałych na terenie sołectwa.

Czy istnieje szansa rozwoju agroturystyki ?

K.S  Uważam, że agroturystyka nie ma szans rozwoju, gdyż ludzie są za biedni i nie stać ich na przygotowanie dla turystów pomieszczeń o odpowiednim standardzie, nawet korzystając z funduszy strukturalnych.  Zapewnienie atrakcji turystycznych przez cały rok również wymaga odpowiedniego przygotowania i wiele wysiłku, któremu nie sprosta jedna osoba.

Jak widzi Pani przyszłość wsi Serwatki, w którym kierunku powinna się rozwijać?

K.S  We wsi nie ma młodych małżeństw, w chwili obecnej tylko 4 dzieci uczęszcza do szkoły. Gdy po raz pierwszy przyjechałam do Serwatk, była tu szkoła od klasy I do VII, do której uczęszczały dzieci ze wsi Ptaki, Baliki, Jurki , Zdrębisko, Kupnina i Serwatki (ok. 70 dzieci).

         Dziś, jedyną szansą jest rozwój zabudowy letniskowej z której gmina mogłaby czerpać spore korzyści (podatki) a mieszkańcy z usług  (np. dostarczając zdrową żywność, opiekując się domkami w czasie nieobecności właścicieli  itp.). Jednak, żeby mogło to nastąpić potrzebna jest zmiana  Planu Zagospodarowania Przestrzennego działek leżących nad  rzeką Pisą, na którą czekamy od kilku lat, a doprowadzenie wody zwiększyło by jeszcze atrakcyjność tej miejscowości.

Widzę u Państwa dużo pięknych starych przedmiotów, czy to przypadek?

K.S  To nie przypadek. Mój mąż jest również emerytem, ale nie może usiedzieć w domu, ciągle coś robi. Jego hobby to właśnie zbieranie staroci. Gromadzi wszystko, co wpadnie mu w ręce poczynając od maszyn do szycia, poprzez żelazka, stare zegary, lampy, latarki, aż po stary sprzęt użytkowy. Dużo czasu i satysfakcji sprawia mu przywracanie sprawności i wyglądu tych rzeczy.

                                                                       Dziękuję za rozmowę                                                                      Lilia Estkowska 

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę