Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Anna Nasiadko - radna

Anna Nasiadko- Radna  wsi Mątwica I.       NF: W ostatnich wyborach samorządowych odniosła Pani spektakularny sukces wyborczy pokonując mocnego człowieka z poprzedniej kadencji, przewodniczącego Rady Miejskiej Krzysztofa Chojnowskiego. Jak to się stało?

      AN: Zostałam radną w zasadzie połowy Mątwicy. Drugim Radnym z Mątwicy jest Edward Wasik. Starowałam do wyborów z listy Pana Macieja Estkowskiego K.W. „Twoja Przyszłość”. W wyborach w Mątwicy walka toczyła się o każdy glos. Myślę, że w ostatecznym rozrachunku górę wziął program, który reprezentowałam oraz chęć dokonania zmian. Wyborcy zagłosowali na człowieka, widzieli we mnie osobę, która chce zrobić dla społeczeństwa coś dobrego.

NF: A jak zamierza pani to zrobić?

     AN: Pragnę przede wszystkim, dobrze wypełniać obowiązki, jakie na radnego nakłada art. 33 par 2 regulaminu Rady Miejskiej w Nowogrodzie.

Należy do nich: informowanie wyborców o stanie gminy i miasta , konsultowanie spraw wnoszonych pod obrady, propagowanie zamierzeń i dokonań rady, informowanie mieszkańców o swojej działalności w radzie przyjmowanie postulatów wniosków i skarg mieszkańców gminy i miasta.

NF: W jaki sposób realizuje Pani te obowiązki?

      AN: W dniu 30.01.2007r. zorganizowałam spotkanie z wyborcami. Zobowiązałam się przed mieszkańcami, że takie spotkania będą odbywać się,co 3 miesiące. Reaktywowałam Koło Gospodyń Wiejskich, które odbyło już 3 spotkania.

Na pierwszym spotkaniu uczyłyśmy się robić palmy wielkanocne pod okiem Pani Dzierzgowskiej z Ośrodka Kultury w Nowogrodzie. Na drugim spotkaniu malowałyśmy pisanki a na trzecim przyrządzałyśmy bardzo smaczne sałatki.. Na spotkania Koła Gospodyń Wiejskich przychodzi ok. 30 Pań –  mieszkanek Mątwicy.

NF: Zaufanie wyborców przełożyło się na sukces w radzie, której jest Pni wiceprzewodniczącą. Jaka problematyka Pani podlega?

      AN: Jako wiceprzewodniczącej rady podlegają mi wszystkie sprawy, które podlegają przewodniczącemu. Jednak do tej pory nie zdarzyło mi się abym musiała poprowadzić którąś z sesji sama. Nie mniej jednak pomagam przewodniczącemu, w prowadzeniu obrad. Ponadto jestem przewodniczącą Komisji Rozwoju Gospodarczego. Skład komisji jest trzyosobowy: zastępcą jest Tadeusz Góralczyk a członkiem Marian Kuprel.

Komisji podlegają sprawy targowiska, lokalnego transportu drogowego, gminnych ulic, dróg i mostów, sprawy dotyczące kanalizacji, wodociągów, wysypisk również zagadnienia dotyczące utrzymania gminnych obiektów użyteczności publicznej i obiektów administracyjnych.

NF: Czy nie uważa Pani, że jak na trzyosobową komisję zakres spraw jej podlegających jest za duży?

      AN:  Owszem, to szeroki zakres działania. Według mnie należałoby go jednak jeszcze rozszerzyć o turystykę i promocję gminy Nowogród

Co do turystyki był to temat zawarty we wszystkich programach przedwyborczych kandydatów na burmistrza. Promocja jest sprawą oczywistą. Turystyka powinna być traktowana priorytetowo i być motorem napędowym rozwoju gminy.

NF: Dlaczego Rada Miejska nie powołała komisji do spraw turystyki?

      AN: Dlatego, że nie był zgłoszony formalny wniosek w tej sprawie.

NF:A Pani nie mogła tego wniosku zgłosić?

      AN: Wnioskowałam osobiście u Burmistrza i Przewodniczącego Rady. Obiecano mi, że w najbliższym czasie sprawa ta znajdzie się w porządku obrad.

NF: Z jakimi sprawami spotkała się komisja do tej pory?

       AN: Główna pracą komisji było zatwierdzanie poprawek w projekcie budżetu na 2007 r. aby przyjąć do realizacji inwestycję budowy drogi Sławiec - Chmielewo i Serwatki – Kupnina,  doprojektować odcinki dróg Szablak – Mątwica i Mątwica – Grzymały oraz uaktualnić dokumentację  na budowę dróg na Osiedlu Skarpa w Nowogrodzie.

Kwota, która przeznaczona była na budowę ratusz w Nowogrodzie

została rozbita na następujące przedsięwzięcia: na zabezpieczenie ratusza, na budowę szaletu na targowicy,  na zabezpieczenie  budynku po przedszkolu.  Na późniejszy termin realizacji został odłożony program Pisa- Narew ze względu na obszerny materiał, z którym członkowie komisji nie zostali zapoznani.

Na drugiej komisji pozytywnie został zaopiniowany budżet na 2007r po poprawkach.

Komisja również nadała nazwy nowym ulicom w Nowogrodzie. Są to ulice Spokojna i Pogodna

Zostało również komisji przedstawione sprawozdanie z wykonania budżetu za 2006 r.

NF: Czy nazwy ulic nadawane są na wniosek mieszkańców czy wg widzi- mi – się Rady Miejskiej.

      AN: Nazwy ulic były konsultowane z mieszkańcami i to oni zaproponowali ich nazwy. Natomiast komisja wybrała spośród propozycji mieszkańców dwie nazwy ulic.

NF: Co może Pani powiedzieć o przystąpieniu Gminy Nowogród do realizacji pilotażowego programu LIDER+ i jaki udział ma grupa w projekcie realizowanym ze środków europejskiego funduszu Gwarancji i Orientacji Rolnej.

      AN: Uważam ze było to dobre posunięcie ze strony gminy, ponieważ wkład członkowski gminy to zaledwie kwota 2,5 tys. zł i 30 tys. zł w postaci poręczenia. Przystępując do tego projektu każde z sołectw Gminy Nowogród jak również miasto Nowogród może otrzymać  500.000 zł na swój rozwój. Każde z sołectw, aby pozyskać tak duże środki musi opracować plan rozwoju. W dniu 23 kwietnia odbędzie się w Gminie w Nowogrodzie szkolenie na ten temat, w którym wezmą udział radni i sołtysi. Po nim zorganizujemy spotkanie z mieszkańcami Mątwicy i przedstawimy mieszkańcom, jakie są możliwości rozwoju naszej miejscowości.

NF: Czy jest Pani zadowolona z pracy w Radzie Miejskiej?

      AN: Przed nami dużo wyzwań. W radzie większość stanowią ludzie, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z działalnością samorządową. Jednak dobrze sobie radzą i widać, że zmiany, jakie następują idą ku lepszemu. Niepokojący jest fakt, w jakiej sytuacji finansowej została pozostawiona gmina, po poprzednim burmistrzu. Konieczne było zaciągnięcie kredytu na spłatę zobowiązań, które nie znalazły pokrycia w środkach za 2006 rok a w 2007 roku stały się zobowiązaniami, na które tak naprawdę nie były zabezpieczone pieniądze w projekcie budżetu na rok 2007.

                                                                           Wywiad przeprowadził

                                                                               Napoleon Fortini


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę