Istnieją sposoby na leczenie otyłości i nadwagi
Przez 10 lat przeprowadzili około 400 operacji pacjentów z otyłością patologiczną, z BMI powyżej 40. Najcięższa pacjentka ważyła 209 kilogramów. Rok temu zrobili zabieg metodą laparoskopową – zmniejszyli kobiecie żołądek, aby ograniczyć łaknienie. Pacjentka dzisiaj waży 160 kilo, chce zejść do 90. Dr Izabela Bednarczyk – Głębocka i dr Wojciech Świsłocki to lekarze chirurdzy, wykonujący operacje bariatryczne. Pielęgniarka, dietetyk Regina Kijewska zaprosiła do współpracy specjalistów z wielu różnych dziedzin do nowo otwartego Centrum Leczenia Otyłości i Zaburzeń Odżywiania.
Inauguracja Centrum Leczenia Otyłości i Zaburzeń Odżywiania odbyła się 10. lutego w znanym od 12 lat Centrum Medycznym CEMED przy ul. Nowogrodzkiej 124 w Łomży. Zacnymi gośćmi byli: wicedyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży Joanna Chilińska, koordynator pionu psychiatrii dr Irena Dworakowska, psycholog i dyrektor WOPiTU Renata Szymańska oraz pediatra neonatolog w ŁCM Bożena Florczyk. Zdaniem dr Chilińskiej, mimo że od 1997 r. otyłość jest uznana przez WHO za chorobę przewlekłą, cywilizacyjną, to w świadomości społecznej za mało się zmienia. Do wielu ludzi nadal nie dociera, na przykład, że otyłość jest przyczyną cukrzycy typu 2, niszczącej naczynia krwionośne, oczy, nerki, serce, mózg. Wielu Polaków woli tłusto zjeść, niż zadbać o swoje zdrowie.
Zdrowie dzieci zależy od rodziców i dziadków
- Otyłość jest największą plagą Polaków – stwierdziła Regina Kijewska, prowadząc prezentację na temat przewlekłej choroby otyłości (kod E66 w klasyfikacji WHO). Jeden na pięciu rodaków znad Wisły i Narwi jest otyły, trzech na pięciu ma nadwagę. Są to liczby zatrważające, ponieważ otyłość prowadzi do 200 innych chorób, w tym tak dokuczliwych i śmiertelnie groźnych, jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, udary mózgu, zawały serca, nowotwory... Czy otyłość można w pojedynkę pokonać? Czasami – tak, przez zmianę sposobu odżywiania i stylu życia. Jednak większość chorych ciągle „walczy” i zazwyczaj z obżarstwem przegrywa, gdyż brak im wsparcia i porady specjalistów. Problemy odżywiania dotyczą zarówno chorych na bulimię i anoreksję, jak i dzieci. Tłuste potrawy, żywność przetworzona (paczkowana, konserwanty), przekąski z automatów, tanie słodycze, ciastka, cukierki, żelki, kolorowe napoje. Specjaliści radzą: zdrowie naszych dzieci zależy od nas. Co mogą dobrego zrobić dla pociech rodzice, dziadkowie i nauczyciele? Dawać im dobry wzór: diety i ruchu.
Podstawą leczenia otyłości jest dieta i ruch
Centrum Leczenia Otyłości i Zaburzeń Odżywiania stworzono, aby zapewnić wielospecjalistyczną, kompleksową opiekę pacjentom z otyłością. Z pomysłem wyszła Katarzyna Pieńkowska-Bączyk, 31-letni lekarka w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej. Choruje na otyłość. Od maja 2023 r. udało się jej samodzielnie zredukować masę własnego ciała o ponad 20 kilogramów (ze 108 kilo). - Chciałam sama poczuć się lepiej, czuć się lżej. Zależy mi, aby dać przykład moim pacjentom, że ta zmiana jest możliwa – wyjaśnia dr Pieńkowska-Bączyk. - Przyjmuje się, że w Polsce około 60% osób ma nadmierną masę ciała, w tym ponad 20 procent osób jest otyłych. Liczba otyłych osób jest niedoszacowana, bo otyłość jest nierozpoznawana. Czynników prowadzących do otyłości jest wiele – a główną stanowi nadmierna podaż kalorii. Podstawą leczenia otyłości jest dieta i ruch, w dalszej kolejności - leczenie farmakologiczne i bariatryczne. Grunt to dobra edukacja na każdym poziomie.
- Kierowałam się potrzebą pomocy ludziom chorym na otyłość – mówi absolwentka I LO w Łomży i Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie studiuje dietetykę tamże w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej, podyplomowo. Obesitologia: leczenie nadwagi i otyłości przerodziło się w pasję. Zdobyła certyfikaty: Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością i Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości. - Leczę niektóre z przyczyn i powikłań otyłości, takie jak nadciśnienie tętnicze, niedoczynność tarczycy i cukrzyca typu drugiego. Moi rodzice także byli otyli. Tata w ostatnim czasie schudł aż 13 kilogramów, a mama 10 kg. Obojgu wystarczyło ponad 8 miesięcy, tak jak i mnie. Tata zmienił styl odżywiania, jeździ na siatkówkę i na basen, a mama sama z siebie schudła. Nie wiem, co zrobiła, ale się dowiem, ponieważ to dla mnie cenna wskazówka do pracy z pacjentkami i pacjentami. Powinno się chudnąć 1 kg na tydzień w pierwszym miesiącu, a później pół kilograma na tydzień. Drożdżówki nie są złe, pod warunkiem, że nie jada się ich codziennie. Czy pozwoliłabym sprzedawać drożdżówki w sklepikach szkolnych i automatach na terenie placówek oświaty...? Nie jestem ortodoksyjna, jednak stawiam na zdrowie. Wolałabym, aby w szkołach była możliwość zakupu zdrowej żywności. Zdrowej, ale atrakcyjnej dla dzieci, oczywiście. Jednak jako minister edukacji byłabym przeciwna drożdżówkom w szkołach.
Pomyślności i szczupłości w Nowym Roku
Specjaliści od zdrowego odżywiania ze smakiem i apetytem skosztowali tortu inauguracyjnego na otwarcie Centrum Leczenia Otyłości i na finał karnawału, w którym warto zatańczyć, bo to również zdrowa forma ruchu, jak codzienna gimnastyka, bieganie, pływanie, jazda rowerem albo na rolkach. Kim są pozostali specjaliści Centrum? Urszula Kłos to pediatra endokrynolog, diabetolog dziecięcy; Anna Przesław i Mariusz Załuski – psycholodzy, psychoterapeuci; Mateusz Rainka – psycholog; dr Marta Rożniata – dietetyk; Paulina Hojdeczko – trener personalny; Ewelina Góralczuk – Dziedzic – trener personalny; Katarzyna Brulińska i Maciej Domalewski – fizjoterapeuci. Profesjonaliści w dziedzinie medycyny, dietetyki i psychodietetyki, psychologii, fizjoterapeuci i trenerzy personalni dopomogą tym, którzy życzyli sobie lub usłyszeli życzenia pomyślności i szczupłości w Nowym Roku 2024.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
-
„Czas na zdrowie” w ZSS
-
Leki na otyłość nie służą odchudzaniu
-
Niezdrowe automaty w łomżyńskich szkołach
-
Poseł Krynicka z PiS przeszkadza w wykładzie profesor Marii Górskiej
-
Jak ambitny Mateusz z Łomży zrzucił zbędne kilogramy
-
Asortyment z automatu
-
Otyłość można i da się leczyć
-
Wesoła gimnastyka jest dobra dla zdrowia i sylwetki