Niezdrowe automaty w łomżyńskich szkołach
- Nigdy chęć zysku jednostki nie może być stawiana wyżej niż zdrowie publiczne ani odbywać się kosztem zdrowia szczególnie tych najmłodszych, mniej świadomych konsumentów czyli dzieci – mówi radny Dariusz Domasiewicz, który od prezydenta Mariusza Chrzanowskiego domaga się „natychmiastowego podjęcia działań” w sprawie automatów.
Chodzi o pojawiające się w łomżyńskich szkołach automaty, w których do kupienia jest niezdrowa żywność. Zaalarmowany przez rodziców radny, od prezydenta miasta oczekuje działań i wyjaśnień.
„Proszę Pana Prezydenta o natychmiastowe podjęcie działań dotyczących zaprzestania sprzedawania słodyczy i szeroko rozumianej niezdrowej żywności w automatach umieszczonych w Łomżyńskich podstawówkach. Otyłość dzieci i młodzieży to plaga, z którą starają się walczyć rodzice i dietetycy. Szkoła powinna być ostatnim miejscem, w którym propaguje się niezdrowy styl życia. Chęć zysku jednostki nigdy nie może być stawiana wyżej niż zdrowie publiczne” - pisze w interpelacji do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, któremu podlegają szkoły.
- Moja interpelacja jest reakcją na apel rodziców zbulwersowanych umieszczeniem automatów z niezdrową żywnością w szkołach podstawowych – tłumaczy radny. - Otyłość prowadząca do różnych chorób min. cukrzycy, jest plagą dzisiejszych czasów. Lekarze i dietetycy apelują o wyeliminowanie z diety napojów słodzonych i słodyczy. Szkoła powinna być wzorem dla zdrowego trybu życia – stwierdza Domasiewicz. - Czym kierował się Prezydent Mariusz Chrzanowski pozwalając na sprzedaż słodyczy w automatach tego mam nadzieję dowiedzieć się ze złożonej interpelacji.
W interpelacji radny Dariusz Domasiewicz pyta prezydenta Mariusza Chrzanowskiego o: autora pomysłu stawiania automatów z niezdrową żywnością w szkołach, o warunki umowy i obsługi, o konsultacje w społecznościach szkolnych, ile i w jakich szkołach stoją takie automaty i o zyski jakie trafiają do szkół i miasta.
„W związku z potrzebą oszczędzania energii proszę o informację w jaki sposób jest również rozliczany prąd potrzebny do działania automatów. Stoi to w sprzeczności z decyzjami podejmowanymi przez rząd RP w sprawie oszczędzania/minimalizowania zużycia energii w jednostkach publicznych” - kończy interpelację.
Światowa Organizacja Zdrowia w raporcie z tego roku szacuje, że prawie 60 proc. dorosłych i jedna trzecia dzieci ma nadwagę lub jest otyła. Aby minimalizować tendencję, WHO wskazuje m.in. ograniczenie skierowanego do dzieci marketingu niezdrowej żywności.
Mając to na uwadze, chcielibyśmy poznać Państwa zdanie na ten temat? Szczególnie istotna jest tu opinia rodziców, których dzieci chodzą do szkół.
Opinie proszę przesyłać na: biuro@4lomza.pl lub tel. red. 696 145 146