Wdzięczność rodziców i lekarzy dla Wielkiej Orkiestry Serc
Orkiestra Serc Jurka Owsiaka startowała przed 31 laty. Doktor Marta Jałbrzykowska zaczęła wtedy edukację w I LO i została wolontariuszką WOŚP. Zbierając do puszki datki na sprzęt dla oddziałów noworodkowych i chodząc po mroźnych ulicach, nie wiedziała, że będzie lekarzem, że 20 lat będzie pracować w Oddziale Noworodków i Wcześniaków Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. - W 2023 r. otrzymaliśmy 2 aparaty od WOŚP do prowadzenia wsparcia oddychania – cieszy się koordynator i neonatolog Marta Jałbrzykowska. - To sprzęt nowoczesny i niezbędny na co dzień, najintensywniej wykorzystywany, kiedy przyjmujemy na oddział wcześniaki i noworodki z rozmaitymi infekcjami.
W niedzielę wolontariusze i Sztab WOŚP zbierają na sprzęt dla chorych na płuca dzieci i dorosłych. - Mamy wielkie potrzeby w zakresie sprzętu dla pacjentów pulmonologicznych – mówi dr Halina Łupińska, od 1990 r. pracująca w pionie pulmonologii i od 2001 r. kierująca oddziałem chorób płuc i gruźlicy Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w 32. Finale zbiera fundusze na sprzęt pod hasłem „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. - Przede wszystkim, potrzebujemy nowych bronchofiberoskopów. Urządzenia te są potrzebne do oglądania oskrzeli i układu oddechowego, do diagnostyki nowotworów w płucach i pobierania materiału, np. do badania bakteriologicznego i histopatologicznego. Liczymy, że Fundacja WOŚP nam dopomoże.
Przez lata Szpital Wojewódzki w Łomży otrzymał od Fundacji WOŚP dużo nowoczesnego sprzętu za około 3 miliony złotych. W 2023 r. wzbogaciły się o aparaturę wartości ponad milion zł i ćwierć miliona, m.in., Zakład Diagnostyki Mikrobiologicznej i Oddział Noworodków i Wcześniaków. W 2023 r. w oddziale było hospitalizowanych 870 dzieci, w tym 66 wcześniaków: 762 urodziło się w naszym szpitalu, a 108 zostało przyjętych. Do 24. stycznia 2024 r. oddział przyjął 55 noworodków
Noworodki w Łomży pod dobrą opieką
Pierwsze minuty, godziny i dni na świecie to dla narodzonych dzieci często cierpienie. Szczególnie ciężko żyje się z początku wcześniakom, urodzonym między 24 a 36 tygodniem ciąży. Wiele z nich ma niewydolność oddechową, problemy z krążeniem krwi i przyjmowaniem pokarmu, niedowagę. Od WOŚP oddział otrzymał inkubatory, zapewniające temperaturę i wilgotność jak w środowisku wewnątrzmacicznym. Sprzęt od Fundacji do diagnostyki, inkubatory, respiratory, aparaty ncpap jest niezwykle pomocny w codziennej pracy medycznej.
- Wielu dzieciom ten sprzęt uratował zdrowie i życie – ocenia dr Jałbrzykowska. - Akcja WOŚP to niesamowity sukces. Przed 30-stu laty nikt z nas nie spodziewał się, że Wielka Orkiestra będzie grała nieprzerwanie...
Polacy zebrali razem ponad 2 miliardy złotych, dzięki czemu z WOŚP do prawie pół tysiąca szpitali trafiło 71, 5 tysiąca urządzeń. Zależnie od rodzaju schorzenia i dysfunkcji, niektóre noworodki z Łomży są leczone i zoperowane w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku i Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Jeśli mają wady serca, kierowane są sporadycznie do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Noworodki w Łomży mają dobraną opiekę: 4 lekarzy na stałe, 3 specjalistów i 1 rezydent, 2 lekarzy specjalistów dyżurnych, 25 pielęgniarek i pielęgniarka oddziałowa magister Barbara Dziekońska.
„Sprzęt z WOŚP natychmiast pracował”
Ceniona neonatolog dr Bożena Florczyk po 35 latach pracy w Szpitalu Wojewódzkim przeszła na emeryturę, a nadal służy wiedzą i doświadczeniem w Łomżyńskim Centrum Medycznym. Leczyła noworodki od 1988 r. na oddziale w starym szpitalu, gdy ordynatorem był dr Andrzej Borysewicz, który od razu poparł inicjatywę Jurka Owsiaka i zbierał datki do puszek na ulicach z pediatrami. W latach 90. i początku 2000 było marnie ze sprzętem.
- Mieliśmy przygotowanie medyczne, byliśmy entuzjastami, chcieliśmy skutecznie leczyć dzieci, ale dramatycznie brakowało sprzętu – wspomina czas sprzed trzech i dwóch dekad dr Florczyk, prowadząca zajęcia w Szkole Rodzenia. W nowym szpitalu ordynatorem oddziału była dr Maria Wilińska w latach 1996-2007, po niej jej zastępczyni dr Florczyk od 2008 do 2015 r. Później oddziałem kierował do połowy 2021 r. dr Dariusz Ślesicki, po którym ponad 2 i pół roku przejęła stery dr Jałbrzykowska. Dr Florczyk mówi, że od 1. Finału związana jest z Orkiestrą. Oprócz nowoczesnego sprzętu, docenia programy ogólnopolskie WOŚP: zorganizowanie od podstaw testów przesiewowych słuchu i koordynację poradni audiologicznych; opiekę okulistyczną, w czym pomaga sprzęt do badania dojrzałości siatkówki oka (czy się odkleiła - wtedy potrzebne jest leczenie operacyjne). - Od WOŚP otrzymaliśmy aparat USG, służący badaniu serca, oraz aparat RTG, z którym można było przyjechać do noworodka i zrobić zdjęcie, aby ocenić dojrzałość płuc – wylicza urządzenia i zabiegi specjalistka. - Sprzęt z WOŚP natychmiast pracował. Dzięki akcji Jurka Owsiaka, zwiększyła się możliwość diagnostyki chorób i leczenia najmłodszych.
- Akcja WOŚP przez trzy dekady to niesamowity sukces – podsumowuje dr Marta Jałbrzykowska. - To sukces Jurka Owsiaka, całego Sztabu Orkiestry, Fundacji, wolontariuszy i ludzi dobrego serca.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
-
WOŚP zbiera na sprzęt dla chorych na płuca
-
Łomżyńscy ordynatorzy oddziału noworodków o WOŚP
-
Nowoczesny sprzęt od WOŚP dla noworodków w Łomży
-
Wdzięczni rodzice i lekarze za cud narodzin i sprzęt od WOŚP
-
Orkiestra Serc w oczach łomżyńskich neonatologów
-
Orkiestra Serc funduje sprzęt
-
Sprzęt dla szpitala w Łomży za 1,5 miliona zł od WOŚP