Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

Orkiestra Serc funduje sprzęt

- Podczas 30 lat grania z WOŚP Szpital Wojewódzki w Łomży otrzymywał wsparcie głównie dla oddziału noworodkowego w postaci inkubatorów i aparatów: RTG, USG i nCPAP oraz do badania przesiewowego słuchu - informuje Jolanta Gryc, pełnomocnik dyrektora ds. jakości i akredytacji. W 30-leciu akcji Jurka Owsiaka Fundacja WOŚP kupiła dla szpitala w Łomży nowoczesny sprzęt medyczny za 1 milion 850 tysięcy złotych także dla pediatrii, ginekologii, laryngologii, ZDO, bloku operacyjnego. Szlachetny gest wrzucenia złotówki do puszki z serduszkiem podnosi jakość leczenia i operowania również w szpitalach w Kolnie i Zambrowie. 30. Finał WOŚP odbędzie się w niedzielę.

Sztab WOŚP w Łomży proponuje na 30. stycznia koncerty i występy od godz. 12. do 20. na scenie w Parku Jana Pawła II, gdzie mają rozegrać się biegi od 15., podobnie jak morsowanie na plaży i w rzece od 10. W Gminnej Hali Sportowej w Piątnicy ma rozbrzmieć WOŚPowe granie od południa. Ze względu na narastanie V fali koronawirusa i zagrożenie zakażeniami, sztaby WOŚP  w Kolnie i Zambrowie rezygnują z organizacji koncertu i światełka do nieba. Będą wolontariusze z puszkami.   

WOŚP pomaga w pandemii
- W ramach WOŚP w 2020 roku szpital otrzymał cenny, nowoczesny i przydatny sprzęt dla trzech oddziałów - opowiada Pani Gryc. - W okresie od sierpnia 2020 r. do maja 2021 r., gdy wszystkie łóżka na Oddziale Intensywnej Terapii zajęte były przez pacjentów zakażonych Covid-19, dzięki przekazanym z WOŚP łóżkom i, oczywiście, przy ogromnym zaangażowaniu personelu lekarskiego i pielęgniarskiego został utworzony drugi, dodatkowy OIT przy Bloku Operacyjnym. W ten sposób mogliśmy zapewnić bezpieczeństwo pacjentom niezakażonym koronawirusem, a hospitalizowanym na oddziałach zachowawczych i po zabiegach operacyjnych, wymagającym intensywnego nadzoru anestezjologicznego. - Dar z WOŚP był wart 260 tysięcy złotych. To 8 łóżek z materacami wysokiej klasy do opieki nad pacjentami najciężej chorymi, w stanie śpiączki, którzy wymagają wentylacji mechanicznej. 4 łóżka mają dodatkowo wbudowaną wagę do codziennej kontroli i obserwacji chorych. Materace zmiennociśnieniowe mają duże znaczenie w profilaktyce przeciwodleżynowej.

USG i kardiomonitory
Oddział Kardiologiczny wzbogacił się o zestaw diagnostyczny USG Lumify za 48 i pół tysiąca zł. - Jest to przenośne USG - objaśnia Pani Gryc. - Otrzymaliśmy dwie głowice USG i tablet. Sprzęt jest wykorzystywany w SOR-ze i w Oddziale Kardiologicznym. Służy do szybkiej, wstępnej diagnozy. Jest przydatny u pacjentów chorych na Covid-19 z powikłaniami sercowo-naczyniowymi, bo jest przenośny i łatwy w dezynfekcji. Oddział Zakaźny otrzymał 3 kardiomonitory o łącznej wartości 64 tys. zł, urządzenia do monitorowania parametrów życiowych. Kardiomonitor jest w ciągłym użyciu dla chorych zakażonych covid-19 w ciężkich stanach. Umożliwia stały nadzór nad stanem pacjenta.

W 30. Finale Orkiestra Serc zagra dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci, więc Oddział Okulistyczny złożył wniosek o system monitorowania dna oka RET-TAM - bezpieczne, ze względu na małą inwazyjność urządzenie do badania dna oka u wcześniaków i małych dzieci. Urządzenie ma ogromne znaczenie w diagnostyce wzroku, bo jest bardzo dokładne.

Zaufanie społeczne
- Pieniądze wrzucone do puszki WOŚP przez mieszkańców Łomży i regionu przynoszą przez 30 lat dobre owoce - twierdzi szefowa Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Łomży Monika Orłowska, która kieruje 8. rok zespołem społeczników. - Pamiętne były apele ordynatorów oddziału noworodkowego i wcześniaków o inkubatory transportowe i najnowocześniejszy sprzęt do badania dopiero co narodzonych niemowląt, jak do badania słuchu. Wzruszające są chwile, gdy rozmawiam z rodzicami wolontariuszy i wolontariuszami, którzy dziś są często dorosłymi ludźmi, a oni mówią, że sprzęt WOŚP uratował im zdrowie albo życie. Przez 30 lat wśród Polaków dojrzała świadomość, że potrafimy wspólnie dokonać wielu dobrych rzeczy, a wszystko, co dobrego uczyniliśmy, kiedyś do nas wróci. Początkowo Orkiestra Serc nie miała takiego rozmachu organizacyjnego, ale przez 30 lat nabrała doświadczenia i cieszy się ogromnym zaufaniem społecznym. Widać, jak Polacy, dzięki działaniu w WOŚP i z WOŚP, nauczyli się otwartości i okazywania miłości do drugiego człowieka. W oparciu o wzorce Orkiestry Serc prowadzą liczne akcje dla dzieci z koncertami charytatywnymi.

Chyba nikt na świecie nie wie, ile zebrały przez 30 lat poszczególne sztaby, bo danych nie generuje system centralny WOŚP. W regionie przez 3 dekady zmieniali się szefowie sztabów, więc trzeba by kogoś z zacięciem kronikarza, kto odnalazłby i podsumował wyniki 30 finałów. Krzysztof Wojsław po raz 4. kieruje Sztabem w Kolnie, gdzie w 2019 r. zebrano ponad 38 tys. zł; w 2020 r. - prawie 52 tys. zł; w 2021 - ponad 37 tys. Andrzej Trochimowicz jest po raz 15. szefem w Zambrowie, gdzie w  2019 r. zebrano ok. 70 tys. zł; w 2020 - 70 tys. zł; w 2021 - 48 tys. zł. W Łomży i okolicach zebrano w 2019 r. prawdopodobnie około 100 tys. zł; w 2020 - 143 tys. zł; w 2021 - 120 tys. zł. Kwoty te są orientacyjne, bo nie wiadomo, które uwzględniają licytacje w Internecie. Do Szpitala Ogólnego w Kolnie trafił sprzęt za prawie 600 tys. zł, natomiast do Szpitala w Zambrowie za ponad pół miliona.

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

 

Łomżyńscy ordynatorzy oddziału noworodków o WOŚP

Wdzięczni rodzice i lekarze za cud narodzin i sprzęt od WOŚP


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę