Orkiestra Serc w oczach łomżyńskich neonatologów
Lekarze neonatolodzy z oddziału noworodkowego Szpitala Wojewódzkiego w Łomży postrzegają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy nie tylko jako fenomen socjologiczny, gdy Polacy wspólnie działają dla wspólnego dobra, mimo że są poróżnieni w tylu sprawach: od wszędobylskiej polityki po najbardziej prywatną religię. Dla specjalistów, na co dzień trudzących się, aby przybyłe dopiero co na świat maleństwa mogły swobodnie oddychać, poruszać się, widzieć i słyszeć, WOŚP od 27 lat stanowi szansę i gwarancję: medycy dysponują najnowocześniejszym sprzętem do leczenia i opieki.
Doktor Dariusz Ślesicki, ordynator oddziału noworodków, 30-lat doświadczenia.
- Popieram całym sercem Orkiestrę Serc, ponieważ wielka ogólnonarodowa zbiórka funduszy na sprzęt dla oddziałów noworodkowych i dziecięcych przynosi praktyczne efekty, co widać także w wyposażeniu naszego oddziału w postaci najnowocześniejszych urządzeń i aparatury. My, Polacy, możemy być dumni, że potrafimy pod znakiem WOŚP integrować wszystkie środowiska zawodowe. Niezależnie od wieku, płci, warstwy społecznej czy wykształcenia od trzech dekad jednoczymy się w akcji Orkiestry Serc.
Doktor Bożena Florczyk, zastępca ordynatora oddziału noworodkowego w Łomży w latach 1995 – 2007 i ordynator w latach 2007 - 2015.
- Pomoc Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to wielkie, wymierne i konkretne pieniądze na sprzęt specjalistyczny do leczenia i opieki nad najmniejszymi i najmłodszymi ludźmi świata – mówi specjalistka z 32-letnim doświadczeniem, pracująca w poradni Łomżyńskiego Centrum Medycznego. - WOŚP od początku, kiedy dopiero tworzyły się w Polsce oddziały noworodkowe, niosła nam i nadal niesie pomoc. To miało fizyczną postać, bo nie było nic: inkubatorów ani inkubatorów transportowych czy respiratorów. Nic. Praktycznie bez tego sprzętu nie moglibyśmy skutecznie działać. Ponadto Łomża dostawała regularnie większą pomoc sprzętową od Fundacji WOŚP niż wynosiły wyniki zbiórki charytatywnej do puszek z serduszkiem w mieście. Tak dzieje się co roku od lat. Staranna opieka nad maleństwami to ich lepszy start w nowe życie i lepszy rozwój. Wartość społeczna działalności WOŚP jest nie do przecenienia i nie do oszacowania.
Doktor Beata Cholewicka, lekarz neonatolog z 30-letnim doświadczeniem.
- Tutaj, na łomżyńskim oddziale noworodków, na Orkiestrę Serc zawsze patrzymy z dużym zadowoleniem – chwali Sztab WOŚP Łomża i Fundację WOŚP Jurka Owsiaka lekarka. - Zwłaszcza pierwsze finały wspominam z nostalgią, ponieważ udział w nich zaowocował bardzo dużą pomocą ze strony Fundacji. Sprzęt tak nowoczesny bardzo podniósł poziom naszej pracy specjalistycznej. Pomógł zapewnić w pierwszych dniach życia profesjonalne leczenie tysiącom noworodków, jakie przyjmujemy co roku na oddział.