Złe powietrze nad Łomżą
Poziom zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10 w ciągu ostatniej doby w Łomży znacząco przekroczył dopuszczalną normę. W związku z tym Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Białymstoku wydał powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania.
Od wczoraj (8.01) jakość powietrza w Łomży wyraźnie się pogorszyła. Pokazują to godzinne raporty poziomu zanieczyszczeń pyłem PM10 publikowane na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Najwyższe wskazanie 193,6µg/m3 miało miejsce o godz. 21, ale cały czas to stężenie zanieczyszczeń jest na tyle duże, że wydano powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Ostrzeżenie takie wydaje się, gdy dobowy poziom zanieczyszczeń przekracza 100µg/m3. Z kolei norma dobowa wynosi 50 µg/m3.
Do północy, zgodnie z ostrzeżeniem, w Łomży mogą występować wspomniane przekroczenia. Pora roku (zima) i sytuacja meteorologiczna sprzyjają gromadzeniu się zanieczyszczeń w Łomży. Z uwagi na silne mrozy intensywnie spala się paliwa stałe, jedne z głównych przyczyn zanieczyszczeń, a bezwietrzna pogoda utrzymuje je w graniczach miasta. Prognozy na najbliższe dni są trochę lepsze, bo i wzrost temperatury jest spodziewany i powolne nasilanie się wiatru. Nie mniej jednak to może zając kilka dni. Zatem bardzo prawdopodobne jest, że do trochę silniejszego wiatru w czwartek, stan wysokich zanieczyszczeń się utrzyma.
Ostrzeżenie obejmuje teren miasta Łomża. Do grupy wrażliwych na te zanieczyszczenia zalicza się osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób sercowo-naczyniowych (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa), osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc), osoby starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci, osoby z rozpoznaną chorobą nowotworową oraz ozdrowieńcy
Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Z kolei osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy.
W okresach wysokich stężeń podobne objawy mogą występować także u osób zdrowych. Zwiększa się także ryzyko infekcji dróg oddechowych.
GIOŚ zaleca ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, szczególnie przy odczuwaniu pieszczenia w oczach, gardle oraz przy kaszlu. Warto takzę ograniczyć wietrzenie pomieszczeń.
Monitoring jakości powietrza w Łomży Główny Inspektorat Ochrony Środowiska prowadzi non stop. Punkt pomiarowy znajduje się przy ul. Sikorskiego, obok Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży. W niewielkiej odległości znajduje się duże osiedle domków jednorodzinnych, w których znaczna część opalana jest paliwami stałymi.