Rekordowa zorza polarna
Burza geomagnetyczna klasy G4 przeszła w nocy z piątku na sobotę nad ziemią. Takie silne zjonizowanie atmosfery zwiększa szansę wystąpienia zjawiska nazywanego zorzą polarną. Była rekordowa - piszą obserwatorzy.
Powstawanie zjawiska związane jest z przepływem prądu w jonosferze na wysokości około 100 km ponad powierzchnią Ziemi, w obszarze przenikania pasów radiacyjnych i górnej atmosfery ziemskiej – wyjaśnia Wikipedia. Zjawisko widywane wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi, coraz częściej w ostatnim czasie obserwowane także nad Łomżą.
Minionej nocy w całej Polsce mieliśmy do czynienia z rekordową burzą geomagnetyczną, której skótkiem była widziana wszędzie zorza polarna. Popularyzator astronomii Karol Wójcicki, który zorzę obserwował w Bieszczadach przyznał, że chyba czegoś takiego nawet w Norwegii nie widział.
Oto co zarejestrowali Czytelnicy pod Łomżą. Karol Babiel swoje fotografie kolorowego nieba wykonał w Nowogrodzie, a Marta Skrodzka około godz. 22 telefonem komórkowym w Jedwabnem.
Miejscami zorza przyjmuje zielone odcienie!
— Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info (@SOB_pl) May 10, 2024
fot. Anna Sokołowska @IMGW_CMM @IMGWmeteo @MeteoprognozaPL #zorza #zorzapolarna #zorzawpolsce #aurora #auroraborealis pic.twitter.com/CYYrTOXTeV
Kolejna petarda, przecież to jest NIESAMOWITE 🤩#zorza pic.twitter.com/rROqTbrtEG
— Grzechu 📹 powtórki,kontrowersje, analizy, 🟨🟧🟥. (@KiQus15) May 10, 2024
Rybnik @rybnikeu @PrasoweSlaskie również obserwuje zorzę! 💜💚
— Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info (@SOB_pl) May 10, 2024
fot. Agnieszka Arkadiusz Siwek#zorza #zorzapolarna #zorzawpolsce #aurora #auroraborealis pic.twitter.com/O94ErQsyG9
Powiedzmy że okolice Krakowa #BurzaMagnetyczna #zorza #zorzapolarna pic.twitter.com/glGRnKhAlM
— el_neco (@el_necoo) May 11, 2024