Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

Wojsko przejmuje Czerwony Bór

Główne zdjęcie
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak

- To kiedyś był poligon. Dziś wojsko przejmuje ten poligon na stałe, na stan dywizji. W tym miejscu będzie ośrodek szkoleniowy, który będzie służył brygadzie wojsk pancernych, wchodzącej w skład tej dywizji. – mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w Czerwonym Borze. Wojsko przejęło już pensjonat i salę weselną i tworzy jednostkę.

- Tu w Czerwonym Borze, w odległości kilkunastu kilometrów do Łomży i 20-stu kilometrów do Zambrowa powstaje ważny ośrodek, ważna jednostka wojska polskiego – ogłaszał minister Błaszak. Ma to być dowodem, że „pod rządami Prawa i Sprawiedliwości każdy skrawek polskiej ziemi będzie skutecznie broniony przez żołnierzy wojska polskiego”. 

W poniedziałek (18 września br) minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się w Czerwony Borze z generałem brygady Norbertem Iwanowskim, dowódcą 1. Dywizji Piechoty Legionów i z kadrą dowódczą nowo tworzonej w wojsku polskim dywizji. Brygada stacjonująca pod Łomża będzie wyposażona w czołgi K2, armatohaubice z rodziny K9/KRAB oraz bojowe wozy piechoty Borsuk. 

Wojsko przejęło już należące do zakładu pomocniczego Ministerstwa Sprawiedliwości salę weselną i pensjonat, które przekształciło w obiekt sztabowo-koszarowy brygdy pancernej. Generał Norbert Iwanowski zapowiedział pojawienie się wkrótce pododdziałów inżynieryjnych i zmotoryzowanych.

- W niedługim czasie zostanie wybudowana jednostka kontenerowa dla potencjału tego batalionu, a przyszłościowo budowa pełnej brygady pancernej z pełnym wyposażeniem logistycznym i całym zabezpieczeniem – ogłaszał dowódca 1. Dywizji Piechoty Legionów. - W 2024 roku naszym poziomem ambicji jest utworzenie dwóch dowództw oddziałów czyli dowództwa brygady zmechanizowanej i brygady pancernej – dodawał.

Prawie 7 tys. ha w Czerwonym Borze ma zostać zaadoptowane na potrzeby dywizyjnego ośrodka szkolenia głównie w tej części ogniowej dla pododdziałów czołgów i pododdziałów zmechanizowanych. 

Z kolei minister Mariusz Błaszczak, odnosząc się do pokazu dynamicznego jaki w miniony weekend miał miejsce na poligonie w Orzyszu zapowiedział, że taki pokaz będzie organizowany co roku. „W przyszłym roku, wszystko na to wskazuje, że będziemy mogli podziwiać współpracę amerykańskich czołgów abrams z polskimi załogami, z amerykańskimi śmigłowcami uderzeniowymi apache też z polskimi załogami”.

 

1. Brygada Pancerna 1. DPL, ulokowana w Czerwonym Borze i Siemiatyczach, której pododdziałem jest 1. batalion czołgów, stacjonujący w Czerwonym Borze jest wyposażana w czołgi K2 i Abrams. Dywizja będzie piątym związkiem taktycznym w Wojsku Polskim, zorganizowany podobnie, jak 18. DZ i 16. DZ, w systemie czwórkowym (4 brygady w składzie 4 batalionów każda). Poszczególne brygady 1. DPL zostaną umiejscowione w Kolnie, Grajewie, Czerwonym Borze, Brodnicy oraz Ślubowie. Nazwa nowej dywizji Wojska Polskiego nawiązuje do historycznego związku taktycznego, który zapisał się najdłuższą walką o niepodległości Polski w okresie I i II wojny światowej. 

230804070022.gif
Foto: Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak
Foto: Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na tle lekkiego pojazdu uderzeniowego Wirus 4 zwanym żmiją
Foto: Generał brygady Norbert Iwanowski

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę