Zagrożenia dla zdrowia i życia w tropikalnym upale
Doktor Grzegorz Sęk miał w upalne dni tego tygodnia dyżury w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Łomży. Z powodu wysokich, powyżej 30/35 stopni Celsjusza temperatur SOR był odwiedzany przez ludzi starszych z rodzinami o wiele częściej, niż zazwyczaj. To głównie seniorom po 70-tce i starszym szczególnie dolegały zasłabnięcia oraz udary cieplne i wylewy mózgowe, m.in. związane z nadciśnieniem krwi. Przegrzane i odwodnione organizmy przegrywały w starciu z tropikalnymi upałami. Doktor Henryk Perkowski radzi, na co uważać, żeby nie stracić zdrowia przez gorąc lata.
Ceniony nefrolog dr Henryk Perkowski opowiada, że w czasie wakacji i letnich urlopów rodziny zbyt często zapominają o zapewnieniu właściwej opieki babciom i dziadkom. Seniorzy często nie mają w ogóle opieki albo mają złą „opiekę”. Z powodu wysokich temperatur w ciągu ostatnich dni na SOR-ze było kilkanaście przypadków pacjentów, którzy potrzebowali pomocy lekarza z powodu przegrzania. Kilka osób wymagało pozostawienia przez kilka dni na oddziale wewnętrznym, w celu nawodnienia dożylnego i uzupełnienia elektrolitów w ciele, ale – niestety – niektórzy musieli zostać przyjęci na oddział neurologiczny z powodu udaru mózgowego... Doktor Perkowski przypomina, że starsi ludzie nie odczuwają pragnienia tak wyraźnie i intensywnie jak młodzi, więc należy w upały jak w panujące w tym tygodniu przypominać seniorom o wypiciu wody, herbatki czy napoju, a jeśli nie chcą, to razem z nimi wypić, porozmawiać, spędzić czas i przekonać, że to dobre dla zdrowia.
Okna na południe powinny być zamknięte
Kobiety i mężczyźni z powodu dolegliwości, jaką jest nietrzymanie moczu, powstrzymują się od picia płynów, ażeby nie zabrudzić bielizny. Chorzy przyjmują rozmaite leki, w tym odwadniające. Dzieci w ferworze zabawy na świeżym powietrzu, mimo że są zziajane i spocone, nie proszą o coś do picia, a to właśnie im szczególnie zagrażają udary cieplne, zwłaszcza gdy bawią się godzinami na dworze lub grają w piłkę z rówieśnikami na świeżym powietrzu bez nakrycia głowy. Kapelusik, czapka, chustka, parasol – warto pamiętać o osłonięciu głowy, szczególnie narażonej na działanie ostrych promieni słonecznych. O odwodnieniu może świadczyć nie tylko osłabienie, ale nudności i brak apetytu.
Zdaniem dr. Perkowskiego, ludzie popełniają kardynalne błędy logiczne w myśleniu, a co za tym idzie - w decyzjach i działaniu. Na przykład, wyprowadzają starsze osoby na spacer lub sadzają na ławeczce w słońcu, zamiast trzymać seniorów w cieniu. Inny błąd to otwieranie okien na oścież, co jest idiotyczne, jeśli okna są skierowane na południe. Logicznie powinno się postępować odwrotnie: kiedy wzbiera fala upału, okna na południe powinny być zamknięte i zasłonięte zasłoną lub roletą, żeby nie nagrzać pomieszczenia: żeby gorące powietrze nie nagrzało ścian i nie osłabiało i tak wymęczonego nadmiarem ciepła organizmu. Doktor przestrzega zwłaszcza „ciśnieniowców”. W tej grupie często znajdują się nałogowcy nikotyny, ludzie z nadwagą, otyli, mało poruszający się.
Wody dla ochłody
Plaża nad Narwią jest dobra na ochłodę, relaks, rekreację i wypoczynek, lecz należy pamiętać, żeby nie wystawiać ciała nieochronionego na promieniowanie słoneczne – bez kremów z filtrem UV na skórze to poważne ryzyko śmiercionośnego czerniaka... Lody dla ochłody – dobre są, ale znowu nie dla osób z nadwagą, nie za często i nie za dużo. Zdaniem dr. Perkowskiego, dwie, trzy małe porcje starczą na cały dzień. Nie należy ulegać dzieciom, tylko spokojnie tłumaczyć, czym są puste kalorie i dać dobry przykład, jedząc warzywa, owoce, sałatki i ćwicząc dla zdrowia w piłkę czy na rowerze.
Główny specjalista w ratuszu Łukasz Czech przypomina, że wysokie temperatury dokuczają także zwierzętom, dla których wystawiono miski ze świeżą wodą przy schodach do Urzędu Miejskiego, przy Hali Kultury na Starym Rynku i Hali Targowej od strony Straży Miejskiej. Stają w ciepłe dni w godzinach pracy... Prezydent Mariusz Chrzanowski zachęcił miejskie placówki do naśladowania. Na parterze i 2 piętrach ratusza ustawiono automaty do wlewania wody z butli. W Parku Jana Pawła II działają dwie kurtyny wodne, rozpylające mgiełkę. Przy Parku Wodnym stanęły baseny odkryte.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
W upały pod parasol i do piwnicy
Na upały nie ma rady...? Nic podobnego: lekarz radzi
Odwodnienie - gdy organizm traci więcej płynów, niż przyjmuje