Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

W sierpniowym upale więdną, schną i mdleją kwiaty

Główne zdjęcie
Nikola i Klaudia, pracownice ZDiZ w Łomży

Pani Nikola i Klaudia dokonują cudów zręczności na wysokości, wyginając się odważnie z drabiny, by odchwaścić donice kaskadowe na ulicy Długiej. Suche trawy na wyniosłym wierzchołku i bujne komosy niżej Panie z Zakładu Dróg i Zieleni MPGKiM w Łomży usuwają dla uratowania kwiatów, by ekspansywne chwasty nie zagłuszyły czerwonych i białych pelargonii bluszczolistnych i wilców.

W 30-stopniowych upałach, w przesuszonym albo i lepkim powietrzu, ciężko jest oddychać ludziom i zwierzętom, dlatego lekarze przypominają o unikaniu nadmiernej ekspozycji ciała i długotrwałego przebywania na słońcu. Należy chronić się przed odwodnieniem i pamiętać o nawodnieniu. Ale co mają powiedzieć milczące i usychające z pragnienia rośliny: kwiaty, krzewy, drzewa na miejskich zieleńcach...? Dorota Bączek, starszy mistrz w Zakładzie Dróg i Zieleni, zapewnia, że o pragnieniu wody dla roślin nie zapomniano w sierpniu. - Panowie z Zakładu podlewają kwiaty nocą w całym mieście, zazwyczaj od północy do rana, czego śpiący łomżyniacy nie widzą - wyjaśnia w czwartek Pani Dorota.

Być może, niektórzy Czytelnicy również w innych porach dnia widzieli podlewanie ze zbiorników w kształcie poziomo ułożonej beczki, ale nie w takie upały. Podlewanie tak rozgrzanych i delikatnych roślin mogłoby im tylko zaszkodzić. Ciekawe, czy... dlatego, że woda mogłaby się na płatkach i listkach zagotować jak na napar z ziółek...? W każdym razie, zieleńce i ogródki podlewa się z rana i na wieczór również dlatego, żeby życiodajny strumień nie wysechł tam w okamgnieniu. Z podlewania korzystają też młode krzewy i drzewa z nowych nasadzeń. Starsze muszą radzić sobie same, niezależnie od wskazań na termometrze. Dzielnie bronią się przed duchotą i dają dużo cienia. 

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146 

 

Kwiaty Zieleni Miejskiej czekają na zimnych ogrodników

Dzieło sztuki z kwiatów Czarodziejek Zieleni Miejskiej

Tysiące kwiatów i łąk kwietnych w całym mieście

Łomżyński jeleń herbowy skacze z kwiatów na Muszli

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę