Zapisy tylko on-line na Pieszą Pielgrzymkę Łomżyńską
Po raz 39. wyruszy z Łomży 1. sierpnia Piesza Pielgrzymka Łomżyńska. Pątnicy pokonają piechotą trasę ponad 400 km, żeby 13. sierpnia wejść na Jasną Górę. Przed cudami słynącym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej będą dziękować za szczęśliwy czas wędrowania razem i własną duchową drogę do zbawienia. W sierpniu rok temu dwoje najmłodszych pątników miało po 3 lat, a najstarszy 81. Kto chce wędrować z wiarą lub w celu umocnienia w wierze, pomodlić się, pośpiewać i poznać Siostry oraz Braci w drodze, może zapisać się na 39. Pielgrzymkę przez podany poniżej formularz.
Kierownikiem 39. Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej jest ks. Wiesław Ołowski, zaś przewodnikiem – ks. Łukasz Brzostowski, skromny wikariusz parafii Bożego Ciała. W tym roku PPŁ będzie mieć 2 grupy, które wyjdą 1. sierpnia rano z Łomży po mszy o godz. 6. w Katedrze i z Ostrołęki po mszy o godz. 6. w kościele farnym. Obie grupy połączą się 2. sierpnia w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie będą na wspólnej mszy św. i później na pielgrzymim szlaku. Ksiądz Łukasz zachęca do skorzystania na początku sierpnia z wakacji, wolnego czasu lub urlopu. Pielgrzymi mogą deklarować chęć przejścia całego szlaku, a mogą też zapisywać się na krócej podczas wędrówki w Sekretariacie 39. PPŁ. Kto pragnie zbudowania więzi z Bogiem i pielgrzymującymi ludźmi, i pogłębienia relacji z Chrystusem i Jego Matką, może zgłosić chęć uczestnictwa, korzystając z poniższego formularza. Na stronie 39. PPŁ potencjalne kandydatki i kandydaci na pielgrzymów znajdą również szczegółowy regulamin, w którym jak w poradniku, podano mnóstwo porad praktycznych, żeby wędrowanie było bezpieczne.
List pasterski do pielgrzymów i diecezjan
Biskup Janusz Stepnowski napisał list pasterski z okazji 39. Pielgrzymki na Jasną Górę. Naucza w nim, że rok duszpasterski ma hasło „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, co pozwala odkryć „prawdę o tym, że każdy z nas ma w Kościele swoje własne miejsce i zadanie do wypełnienia. Wszyscy na mocy chrztu należymy do Kościoła pielgrzymującego, który drogą wiary, nadziei i miłości zmierza ku swemu Panu, ku Zmartwychwstałemu”. „Pielgrzymowanie jest głęboko zakorzenione w historii narodu wybranego”, Izraela, który zmagał się z przeciwnościami, ograniczeniami, doświadczeniem wzlotów i upadków, dorastaniem w wierze. „Drugim motywem pielgrzymowania tegoż narodu była Jerozolima, a w niej świątynia”. „Pielgrzymowanie do świątyni oznaczało związek z centrum kultu, związek z Bogiem, który wziął pod szczególną opiekę naród Izraela”. „Pielgrzymka wyraża naszą chrześcijańską tożsamość. Podejmujemy indywidualnie i jako wspólnota drogę, która niesie ze sobą różne doświadczenia: radości i smutki, wzloty i upadki, świętość i grzech, łaskę i słabość”. Droga do Maryi to „czas wysiłku, pracy nad charakterem, mierzeniem się z własną ograniczonością”, ale także „czas spotkania w atmosferze bliskości i miłości z braćmi i siostrami pątnikami oraz z tymi, którzy na trasie pielgrzymki będą dla Was otwierać swoje serca i domy”. Biskup zachęcił diecezjan do podjęcia trudu pielgrzymki, a komu czas lub okoliczności nie pozwalają na przejście 13-dniowej trasy, może dołączyć do wspólnoty w drodze na 1 czy 2 dni. Biskup Janusz stwierdził, że pięknym zwyczajem jest dołączanie grup z parafii do ostatniego etapu wędrówki z Żurawia do Częstochowy.
Wiernych, którzy nie mogą pielgrzymować, biskup zaprosił do grupy białej św. Jana Pawła II, która modlitewnie pielgrzymuje do duchowej stolicy Narodu i wspiera pątników w parafiach na Apelu Jasnogórskim.
- Wszystkim pielgrzymom i organizatorom 39. Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę z serca błogosławię i oczekuję na spotkanie na pielgrzymim szlaku – zakończył biskup.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
https://www.pielgrzymkalomzynska.org/zapisy