Uchwała o nagrodach dla nauczycieli nieważna
Uchwała z czerwca 2023 roku w sprawie nagród dla nauczycieli za ich osiągnięcia została zdaniem służb wojewody podjęta „z istotnym naruszeniem prawa” i w rozstrzygnięciu nadzorczym stwierdził jej nieważność.
Rada Miasta Łomża 21 czerwca 2023 roku na wniosek prezydenta Łomży przyjęła uchwałę (630/LXXIII/23), w której określiła kryteria i tryb przyznawania nagród dla nauczycieli szkół, przedszkoli i placówek oświatowych za ich osiągnięcia w zakresie pracy dydaktyczno - wychowawczej i opiekuńczej. Zdaniem służb prawnych wojewody została jednak podjęta „z istotnym naruszeniem prawa” co skutkuje jej nieważnością.
Prezydent we wspomnianej uchwale przepisał z ustawy, a radni przyjęli w głosowaniu zapis o tym, że „co najmniej 1% planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych nauczycieli” przeznacza na specjalny fundusz nagród. 80% tego 1% to nagrody Dyrektora, a 20% z 1% to nagrody Prezydenta. Zdaniem służb wojewody „prawidłowa realizacja określonego tymi przepisami uprawnienia, wymaga wskazania w akcie prawa miejscowego konkretnej wysokości funduszu oraz konkretnego wskazania podziału tego funduszu”. Zaproponowane określenie „co najmniej 1%” powoduje, że określenie wysokości nagród de facto w sposób nieuprawniony scedowane zostało na organ wykonawczy.
Wojewoda ponadto wytknął pewną niekonsekwencję (?bałagan?), co skutkuje brakiem wypełnienia ustawowej delegacji. Chodzi o to, że tytuł uchwały mówi: „kryteria i tryb przyznawania nagród dla nauczycieli szkół, przedszkoli i placówek oświatowych za ich osiągnięcia w zakresie pracy dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej”. W załączniku do tej uchwały zapisano już: „Kryteria i tryb przyznawania nagród Prezydenta Miasta Łomża nauczycielom przedszkoli, szkół i placówek oświatowych Miasta Łomża za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze i opiekuńcze”. Dalej § 5 tego załącznika mówi o nagrodzie prezydenta lub dyrektora, ale wskazane kryteria zdaniem wojewody odnoszą się wyłącznie do nagród Prezydenta.
W sposób jednoznaczny, zdaniem służb nadzorczych, ustawa prawo do zgłaszania kandydatów do nagród daje dyrektorowi. W Łomży zapisano, że „Wnioski o nagrodę opiniuje powołany zarządzeniem przez Prezydenta zespół z udziałem reprezentatywnych związków zawodowych”. „Wskazany powyżej zapis niejako zobowiązuje Prezydenta do powołania określonego zespołu zajmującego się opiniowaniem wniosków o przyznanie nagród dla nauczycieli” - czytamy w piśmie wojewody - „Tymczasem, norma kompetencyjna z art. 49 ust. 2 Karty Nauczyciela ani żaden inny przepis prawa powszechnie obowiązującego nie upoważnia organu stanowiącego gminy do nakładania na organ wykonawczy tej jednostki obowiązku powołania zespołu uczestniczącego w procedurze przyznawania nagród dla nauczycieli”.
To naruszenie nie jest raczej zaskoczeniem dla prezydenta. Już przed procedowaniem wiceprezydent Andrzej Stypułkowski mówił o wspólnym ze związkami zawodowymi wypracowaniu projektu i na ich wniosek dodaniu zakwestionowanego zapisu. Być może prawnicy sygnalizowali niezgodność, ponieważ wiceprezydent mówił radnym o dwojakości opinii (zgodna/niezgodna) i możliwości pojawienia się stanowisku wojewody, żeby w tym zakresie poprawić.
Zdaniem służb prawnych wojewody uchybień jest więcej i stwierdzono nieważność całej uchwały.