Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 maja 2024 napisz DONOS@

Studniówka I LO w 160. rocznicę Powstania Styczniowego

Poloneza prowadził w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży dyrektor Jerzy Łuba w parze z maturzystką, a za nimi szedł korowód dziewcząt i chłopców. Studniówki do niedawna odbywały się zwykle tak, że uczennice i uczniowie zapraszali partnerkę lub partnera ze swojej czy innej szkoły, a w tym roku było wyraźnie widać, że maturzystki i maturzyści nie szukali połówki do pary „na siłę”. Niektórzy bawili się na dorosłym balu karnawałowym w pojedynkę i tańczyli w grupie koleżanek i kolegów. Studniówka zaczęła się o godz. 17.30 w niedzielę, a zakończyła w poniedziałek o 4. rano.

Z uwagi na zakazy sanitarne okresu pandemii w I LO nie było studniówki w 2021 r. i 2022 r. Teraz na elegancki tłum młodych z satysfakcją, dumą i nadzieją patrzyli wicedyrektorzy I LO: polonistka Jolanta Szabuńko i matematyk Tomasz Szałkowski, wychowawca klasy mat.-fiz. IV D. Pozostali wychowawcy z „wojennego” rocznika to: anglistka Daria Lutrzykowska w IV A, anglistka Mariola Franciszkowicz w IV B i zastępująca ją pedagog Anna Leszczewska, historyk Maciej Grabowski w IV C, historyczka Katarzyna Lipska w IV E, matematyczka Agnieszka Szałkowska.

Przedstawiciele Rady Pedagogicznej i rodzice - a być może, również dziadkowie i opiekunowie - zgromadzili się w „murach szkoły, budowanej przez pokolenia, dla których edukacja była priorytetem” - jak określiła fenomen historyczno-socjologiczny dr Agnieszka Muzyk z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. W ponad 208-letnim gmachu przy ul. Feliksa Bernatowicza często wykształcili się wcześniej rodzice i dziadkowie (i pradziadkowie...?) maturzystek i maturzystów. W salach klas pojawiły się dekoracje, podporządkowane motywom, aby studniówka A.D. 2023 zapadła w pamięci jako wyjątkowa. Obok scenerii nocy romantycznej był np. bal jak u Gatsby'ego i kraj kwitnącej wiśni lub jabłoni. Zabawie towarzyszyła skoczna muzyka zespołu i didżeja, panowała radosna atmosfera na 100 dni do matury. O północy popisy imponujących umiejętności dawali tancerze maturzyści z I LO: Wiktor Jezusek i Julia Krynica z KTT Akat. W imieniu Rady Rodziców odczytała list Aneta Jędrychowska-Jezusek.

O Powstaniu Styczniowym do maturzystów

Zanim studniówkowicze ruszyli w tany, mogło to być nawet ok. 300-400 osób, głos zabrała też dr Agnieszka Muzyk, mama dziecka z I LO. Mówiła, że 160 lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe, zryw niepodległościowy młodych Polaków, przeciwnych carskiej władzy. Rosja w 2022 r. napadła znowu na cudze ziemie i próbuje podbić Ukrainę. Może sięgnąć po kraje, które niegdyś tworzyły I Rzeczpospolitą. - Wielu historyków twierdzi, że nie byłoby 2. i 3. RP, gdyby nie tradycja Powstania Styczniowego 1863 – postawiła śmiałą tezę dr Muzyk, więc przypomnijmy inne przyczyny: klęskę Niemiec i Austro-Węgier w I wojnie światowej 1918 i Traktat Wersalski 1919, zaś w naszej epoce – przemiany gospodarcze i polityczne, wywołane w 1985 r. przez pieriestrojkę Michaiła Gorbaczowa, sekretarza KC KPZR, co przyczyniało się do rozpadu ZSRR i Układu Warszawskiego.

- Przesłanie „Gloria victis! – Chwała zwyciężonym!” krzepiło serca, budziło ducha, dodawało sił, aby wierzyć, że „jeszcze Polska nie zginęła”. Przypominało o powstańczym testamencie wolności i patriotycznej powinności niezłomnego trwania... Powstanie Styczniowe pozostanie świadectwem nieujarzmionej siły wolności. Myślę, iż potwierdzą te słowa Państwa znakomici historycy: Pani Katarzyna Lipska, Pan Maciej Grabowski, Pan Adam Chojnowski. Młodzi ludzie walczyli, żeby Polska była wolnym krajem. Dzisiaj żyjecie w kraju, w którym możecie pięknie rozwijać Wasze talenty, którymi hojnie zostaliście obdarowani. Osiągacie sukcesy na wielu polach, a solidarność, którą wykazujecie wobec słabszych podczas akcji pomocy ludności ukraińskiej, świadczy o Waszym dobrym wychowaniu.

Jesteście dzisiaj tacy piękni. Pamiętajcie, by podziękować wszystkim, którzy pomogli w Waszym rozwoju, rodzicom, nauczycielom, ale również dziadkom. Tylu z nich widziałam, gdy wozili was na dodatkowe zajęcia, gdy brali udział w uroczystościach szkolnych, często też pomagali finansowo...  Mam nadzieję, że w ferworze przygotowań do studniówki pamiętaliście o nich i ich święcie.

Życzenia od Dyrektor i Współpracowników OKE

Kochani! Za 100 dni egzamin maturalny! W imieniu swoim i współpracowników z OKE w Łomży, życzę Wam powodzenia, osiągnięcia wymarzonej liczby punktów, co otworzy drogę na upragnione uczelnie wyższe. Jeszcze macie kilka dni na zmianę decyzji, związanych z wyborem przedmiotów maturalnych, do których chcecie przystąpić. Macie ponad 100 dni, by przygotować się do doniosłego egzaminu. 

Wspaniale, że spotykamy się w murach Szkoły: to studniówka, to nie kolejna impreza, to bal studniówkowy. Wspaniale, że nadal występujecie w biało-czarnych ubraniach. Ciągle, goszcząc tutaj, trwam w zdumieniu, ile może być wersji białej bluzki. Bawcie się pięknie i godnie. Z poszanowaniem siebie i innych. Życzę świetnej zabawy, a potem dobrze zdanej matury.

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

 

Studniówka w I LO z Kilarem, w II LO z Elsnerem

Elegancja, wdzięk i kultura na studniówce w II LO oraz I LO

 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę