Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Studniówkowa wystawa uczniów Plastyka

Doroczną wystawę studniówkową maturzystów Państwowego Licem Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka otwarto w Galerii Bonar Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. – Jest to nasz debiut w środowisku artystycznym Łomży – podkreślali młodzi artyści, zaraz po wernisażu udający się na studniówkę. Mają tym większe powody do satysfakcji, że przez dwa lata uczyli się zdalnie, nie mając takich możliwości rozwijania swego talentu jak wcześniejsze roczniki. Sprostali jednak wyzwaniu, prezentując bardzo efektowne, chociaż wyraźnie naznaczone traumą minionych dwóch lat, prace.

Julia Bączyk, Ewelina Dejneka, Maja Dobrowolska, Patrycja Fabiszewska, Julia Gosiewska, Cecylia Jarnutowska, Aleksandra Jastrzębska, Wiktoria Kaczmarek, Sebastian Kania, Wiktoria Paszteleniec, Angelika Patalan, Oliwia Pędzich, Magdalena Razareknow, Dominika Rząca, Magdalena Skorupska, Zofia Święcica, Karolina Zatko i Weronika Zawadzka rozpoczęli naukę we wrześniu 2019 roku. Co wydarzyło się na początku marca następnego roku wszyscy doskonale wiedzą i pamiętają, a tryb nauki zdalnej był szczególnie trudnym zadaniem dla szkoły o profilu artystycznym, gdzie gros lekcji to zajęcia praktyczne pod kierunkiem nauczycieli. Uczniowie zdołali jednak wynieść z tych okrojonych zajęć tyle, że ich edukacja nie została zakłócona – przeciwnie, potwierdzili, że przy takim wyzwaniu byli w stanie skoncentrować się na pracy twórczej i niejednokrotnie zaskoczyć efektami końcowymi. – To ogromny sukces, zarówno uczniów, jak i nauczycieli, ponieważ ta klasa to ten pechowy, pandemiczny rocznik – podkreśla dyrektor Małgorzata Wagner. – Przez dwa lata uczyła się zdalnie, co szczególnie w przypadku przedmiotów artystycznych ma ogromne znaczenie, bo brakuje wtedy tej relacji uczeń-mistrz, nie można nabywać umiejętności bezpośrednio pod jego kierunkiem. To wszystko odbywało się w dużej mierze online, ta relacja była więc zachwiana – z tym większą dumą oglądam te prace, bo są one na naprawdę wysokim poziomie i można powiedzieć, że w tym roku ten sukces jest podwójny. 

– Ta wystawa to zapowiedź tegorocznych dyplomów, nierzadko część większych realizacji, tak więc z niecierpliwością czekam na efekt końcowy – mówiła Anna Karwowska, wychowawczyni klasy, wraz z Urszulą Sępkowską i Natalią Tułowiecką ucząca  tegorocznych maturzystów rysunku i malarstwa. Inni nauczyciele również podkreślali, że to dla wszystkich bardzo szczególny dzień, ale przede wszystkim dla uczniów, po raz pierwszy prezentujących swe prace szerszemu gronu odbiorców na wystawie z prawdziwego zdarzenia. Warto tu wspomnieć, że również pod tym względem Plastyk daje swym uczniom duże możliwości, bowiem od wielu lat wystawy studniówkowe i dyplomowe regularnie goszczą nie tylko w MDK-DŚT, ale były też prezentowane w Galerii Sztuki Współczesnej, Muzeum Północno-Mazowieckim, Domku Pastora czy Hali Kultury. Tegoroczna potwierdza, że na młodych autorów prac duży wpływ miała ogólna sytuacja związana z pandemią: poszczególne prace nierzadko są mroczne i depresyjne, wyrażają niepokój, strach i pustkę – niektóre z nich mogłyby trafić na okładki płyt zespołów deathmetalowych czy gotyckich. Dochodzi do tego stylistyczna i artystyczna różnorodność oraz bogactwo tematów i samych technik, tak więc warto w wolnej chwili zajrzeć do Galerii Bonar w MDK-DŚT; tym bardziej, że spora grupa tegorocznych maturzystów wybiera się na studia, tak więc są spore szanse, że w przyszłości jeszcze o nich usłyszymy, z racji ich kolejnych osiągnięć i dokonań. 

– Co roku bardzo duża grupa naszych uczniów wybiera uczelnie artystyczne i jak już się wstępnie zorientowaliśmy wielu tegorocznych absolwentów również planuje podjąć studia w takich uczelniach, co bardzo nas cieszy, ponieważ wciąż będą się rozwijać – podsumowuje dyrektor Wagner.

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę