Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 12 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Wirtualne strzelnice w „Ekonomiku” i „Budowlance”

Główne zdjęcie
ZSEiO nr 6 w Łomży

Dwie wirtualne strzelnice, tj. w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 i w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 otwarto dziś w Łomży. W obu tych szkołach są klasy mundurowe, a oddane dziś pracownie pozwolą wzbogacić zajęcia młodzieży.

Wirtualna strzelnica jest multimedialnym i przenośnym systemem szkolno-treningowym działającym w wirtualnej rzeczywistości. Składa się z 4 stanowisk strzeleckich, przewiduje różne scenariusze strzeleckie, a nawet pozwala urządzać zawody z innymi użytkownikami w Polsce. Rzutnik wyświetla na ekranie obraz z komputera, a kamery i oprogramowanie interpretują „strzały” z karabinu wyświetlając wyniki zależnie od scenariusza. Może to być tarcza, ruchomy cel czy inne. 

Wirtualna strzelnica ma służyć dziś klasom mundurowym do szkolenia wojskowego. Paweł Drożyner, dyrektor ZSEiO nr 6 zwrócił uwagę, że „zmodyfikowana podstawa kształcenia edukacji dla bezpieczeństwa nakłada na szkoły obowiązek kształcenia strzeleckiego. Od 2024 będzie to obowiązek, stąd też strzelnica posłuży klasom wojskowym i cywilnym”. Dostęp do pracowni mogą mieć inne szkoły czy organizacje, wcześniej jednak wyrazić na to zgodę musi organ prowadzący czyli prezydent miasta. Poza tym należy ustalić odpowiedni termin i pokryć opłatę eksploatacyjną. Zużywa się bowiem tzw. greengaz, który daje odgłos i smaruje broń.

Obecnie w „Ekonomiku” w klasach mundurowych na kierunku technik logistyk przygotowania wojskowego kształci się 86 uczniów.

Artur Ciborowski, dyrektor ZSTiO nr 4 dodawał, że wypełniając obowiązkową naukę strzelania w klasach mundurowych, szkoła do tej pory robiła to w oparciu o strzelnice poza szkołą, co generowało koszty. 

O podnoszeniu jakości kształcenia i dostosowywaniu się do współczesnych form nauczania mówił Mariusz Chrzanowski prezydent Łomży i organ prowadzący jednostek edukacyjnych w mieście. Z kolei posłanka Aleksandra Łapiak zwracała uwagę na aspekt utrwalania prawdziwych nawyków, na które pozwala wirtualna strzelnica. Młodzież będzie mogła zdobywać doświadczenie i doskonalić umiejętności  bezpiecznego posługiwania się bronią, w tym jej obsługi manualnej, celowania z wykorzystaniem różnych rodzajów celowników mechanicznych i kolimatorów o „małych powiększeniach”, a także ćwiczeń w obserwacji.

- Wirtualne uczenie obycia się z bronią jest ważne przed tym praktycznym obcowaniem – podkreślał płk Paweł Gałązka, dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego zaznaczając, że młodzież jest już dzisiaj wirtualna.

Do pierwszych strzelań stanęli przybyli goście. Senator Marek Komorowski, nie krył rozczarowania tym, że doznania strzeleckie są mniej intensywne niż przy użyciu prawdziwej broni. 

Całkowity koszt zakupu każdej strzelnicy wyniósł 155 tys. zł.  Dofinansowanie z programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Strzelnica w powiecie 2022” wyniosło po 124 tys. zł. Pozostałe środki – 31 tys. zł na pracownię -  pochodziły z budżetu miasta. 

 

Foto: ZSEiO nr 6 w Łomży
Foto: ZSEiO nr 6 w Łomży
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: ZSEiO nr 6 w Łomży
Foto: ZSEiO nr 6 w Łomży
Foto: ZSTiO nr 4 w Łomży
Foto: ZSTiO nr 4 w Łomży
Foto: ZSTiO nr 4 w Łomży

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę