Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 maja 2024 napisz DONOS@

Patryk Boniecki na zgrupowaniu kadry Polski w boksie

Główne zdjęcie
Patryk Boniecki

17-letni junior, zawodnik BKS Tiger, uczeń „Mechaniaka” i brązowy medalista Mistrzostw Polski juniorów w Wałczu w 2022 r. otrzymał powołanie na zgrupowanie kadry narodowej w boksie, które będzie w Giżycku od 15. do 27. stycznia. - Latem minionego roku Patryk Boniecki był kandydatem do startu reprezentacji kraju na Mistrzostwach Świata juniorów w Hiszpanii – opowiada Zbigniew Maleszewski, trenujący chłopca z Łomży od 6 lat. - A teraz mamy nadzieję na Mistrzostwa Europy.

Sympatycznego zawodnika BKS Tiger Łomża, który kształci się na kierowcę mechanika w klasie 3. ZSMiO nr 5 w Łomży, poprosiliśmy o podzielenie się z Czytelnikami refleksją, jakie ma podejście do sportu, młodzieńczą motywację do treningów, cele stawiane sobie na kolejnych etapach kariery.

- Pierwszy medal Mistrzostw Polski zdobyłem w 2019 roku u nas, w Łomży, w kategorii wiekowej młodzik, gdy miałem 14 lat – wspomina Patryk Boniecki. - Był to brązowy medal. Były to również moje pierwsze oficjalne zawody we wrześniu. Później w 2020 r. byłem już kadetem, czyli pierwszy rok boksowałem z chłopakami ze swojego rocznika i o rok starszymi. Nie udało się zdobyć medalu, ponieważ w pierwszej walce uległem Nikolasowi Pawlikowi, ówczesnemu wicemistrzowi Europy. W międzyczasie jeździłem na zwykłe zawody. W 2021 r., gdy byłem drugi rok kadetem, zdobyłem znowu brązowy medal MP. Uległem wtedy zawodnikowi z Gostynia, który zdobył srebrny medal w walce półfinałowej. Wiadomo: cel był taki, aby wygrać zawody, ale nie wyszło. Nie odpuszczałem. 

„Moim celem jest wyjazd na Mistrzostwa Europy”
Trenowałem dalej. Pod koniec roku dostałem pierwsze powołanie na zgrupowanie kadry narodowej i od początku 2022 r. wyjeżdżałem praktycznie co tydzień na kadry. Byłem już juniorem, zdobyłem znów brązowy medal Mistrzostw Polski, ulegając w półfinale zawodnikowi Sosnowca. ,,Ulegając” jest w cudzysłowie, bo moim i nie tylko moim zdaniem, medal powinien być przynajmniej srebrny. Dużo osób mówiło, że tę walkę powinienem wygrać, ale stało się, jak się stało. Duże szanse były na wyjazd w listopadzie 2022 na Mistrzostwa Świata do Hiszpanii, lecz nie wszystko poszło zgodnie z planem. Teraz jest początek roku 2023. Zaczął się od powołania na zgrupowanie kadry narodowej, a to zaczyna walkę o skład na Mistrzostwa Europy. Moim celem na ten rok jest wyjazd na ME i złoty medal Mistrzostw Polski. Wiadomo, jak każdy sportowiec, marzę o medalu z igrzysk olimpijskich.

486BAE5F-3CF8-45BF-812A-5FD7FFD66E2B.JPG

Zrzuci 2 kilogramy czy nabierze masy mięśniowej?
Powołanie juniora Patryka do kadry narodowej przed Mistrzostwami Europy w kwietniu w Armenii oznacza dylemat, jak pogodzić kategorię wiekową z wagową. Patryk ma obecnie 170 cm wzrostu, a jego waga aktualnie wynosi 56 kg, chociaż na zawodach boksuje w kategorii 54 kg. Wymaga to od niego zbijania wagi, np. przez ograniczanie jedzenia, więcej warzyw w diecie, ubieranie się ciepło, żeby wypocić nadmiar wody z organizmu. Jako młodszy i lżejszy boksował przecież w kategoriach 48 kg i 51 kg. Czy dwa tygodnie intensywnych treningów w Giżycku spowodują, że zrzuci 2 kilo, czy może nabierze masy mięśniowej?– jest przecież w okresie rozwoju młodego organizmu, rośnie kościec i muskulatura. Czy będzie brany pod uwagę do składu na ME w kategorii 54 kg, czy przez miesiąc, półtora osiągnie 51 kg...? Waleczny chłopiec z Łomży rocznik 2005 tego jeszcze nie wie...

„Nie szuka wzrokiem narożnika w ringu”
- Patryk trenuje od około 6 lat – przedstawia zdolnego i pracowitego wychowanka trener Zbigniew Maleszewski, BKS Tiger. - Jest bardzo solidny na treningach, sprawny, grzeczny, kulturalny, dobrze ułożony. Nie ma z nim problemów wychowawczych. W Klubie dbamy jako trenerzy i wychowawcy o poszanowanie wartości. Zawodnicy wiedzą, że nie mogą wykorzystywać umiejętności na ulicach. Mają szanować nauczycieli, trenerów, osoby starsze. Uczymy ich koleżeńskiego traktowania siebie nawzajem. Na zawodach, zgrupowaniu czy obozie powinni umieć podejść, przywitać się z trenerem i rywalem. Używki jak alkohol, papierosy, narkotyki są wykluczone, bo nie idą w parze ze sportem.

Zdaniem trenera, Patryk ma waleczny charakter i przed wejściem do ringu, i w pojedynku na ringu. - Tak się walczy, jak przeciwnik pozwala – trawestuje powiedzonko Kazimierza Górskiego (1921-2006). Jeśli przeciwnik jest trudny, silny, szybki, to trudno pokazać swoje umiejętności. Jeśli rywal jest słaby, wolniejszy, łatwiejszy, to łatwiej pokazać zwody, uniki, zejścia, kontry, przez co walki są bardziej widowiskowe. - Patryk nie wymięka, a umie przetrzymać ciężkie chwile – analizuje trener, doceniając systematyczność juniora. - On nie szuka wzrokiem w trudnej chwili narożnika w ringu.

Przed Patrykiem są turnieje międzynarodowe
Na zgrupowanie kadry powołano też z naszego regionu Dawida Kruczkowskiego, Boxing Sokółka. Przygotowania poprowadzą: pierwszy trener Dariusz Kochanowski i dwaj drudzy trenerzy: Cezary Rzepnicki i Tomasz Mróz, notabene, wychowanek sprzed ok. 30 lat trenera Maleszewskiego, kiedy szkolił w Asdex Białystok. Patryka Bonieckiego z szansą na wylot do Erewania czekają poranne rozruchy i po 2 treningi w ciągu dnia: budowa siły, szybkości, wytrzymałości, ćwiczenie techniki i taktyki w walce; bioodnowa – basen, sauna, kąpiel w lodowatej wodzie, komora kriogeniczna. Czy 3-krotny brązowy medalista Polski jako młodzik, kadet i junior spełni marzenie o ME w Armenii...?

- Ma na pewno dużą szansę, teraz wszystko zależy od niego i jego głowy – twierdzi trener Tigera. - Od tego, jak ciężko i regularnie będzie trenował. Tego mu szczerze i z całego serca życzę, bo przed Patrykiem są turnieje międzynarodowe, walki z Litwinami i Niemcami, z którymi potrafił wygrać. To dobry prognostyk, ponieważ Patryk nieraz wygrywał z rówieśnikami i starszymi z zagranicy. W pracy szkoleniowej pomagają mi: Marcin Fabiszewski, Dorota Bukowska oraz Marcin Kapelewski.

Mirosław R. Derewońko 
tel. red.  696 145 146

 

Gala boksu olimpijskiego i zawodowego w Łomży

Bokserzy z Łomży w kadrze narodowej

Bokserskie sukcesy

Maleszewski wiceprezesem Polskiego Związku Bokserskiego

Maleszewski w PKOl

Kownacki ma walczyć w Nowym Jorku z Washingtonem

Bokser z Konarzyc chce być mistrzem świata wagi ciężkiej

 

 

  


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę