Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 maja 2024 napisz DONOS@

Twoja choinka na święta może być żywa i legalna

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że coroczne akcje prewencyjne odnoszą skutek i nie odnotowaliśmy w tym roku nielegalnej wycinki choinek ani nie zatrzymaliśmy złodziei w lasach i na targowiskach – mówi nadleśniczy Dariusz Godlewski z Nadleśnictwa Łomża. Na placu przy ul. Nowogrodzkiej 60 do godziny 17. w piątek przedwigilijny można kupić rodzinie ładne, gęste i formowane choinki.

- Policjanci z powiatów: łomżyńskiego, kolneńskiego i zambrowskiego oraz funkcjonariusze Straży Leśnej sprawdzają legalność choinek, zarówno w miejscu sprzedaży, jak zakupu i transportu, warto więc mieć z sobą na wszystko fakturę i paragon – doradza nadleśniczy.

Ponadto jest więcej patroli i kontroli kompleksów leśnych, żeby zapobiec przestępstwom i wykroczeniom. Monitoring w lasach ma zapobiec nielegalnej wycince choinek. - Mundurowi sprawdzają samochody, jeżdżące w lasach i przewożące choinki – informuje łomżyńska Policja. - Egzekwują przepisy, dotyczące poruszania się pojazdów po terenach leśnych. Sprzedaż kradzionych drzewek i zakup to odpowiedzialność karna za przestępstwo, gdy wartość drzewa przekracza 500 zł i grozi za to do 5 lat pozbawienia wolności. Wykroczenie jest wtedy, kiedy drzewko ma mniejszą wartość - mandat karny wynosi 500 złotych, a w przypadku, gdy sprawa trafia do sądu, sprawca może spodziewać się grzywny do 5 tysięcy zł.

- W tym roku i ubiegłym nie mieliśmy plądrowania naszych plantacji choinek, ale kilka lat temu w Leśnictwie Podgórze mężczyzna wyciął nielegalnie aż 167 drzewek do sprzedaży, żeby zarobić na przestępstwie – opowiada nadleśniczy. - „Zarobił” zatrzymanie na swojej posesji i sprawę w sądzie.

Choinki świeże z plantacji w gminie Mały Płock można kupić w piątek od godz. 9. do17. na placu przed siedzibą Nadleśnictwa Łomża (obok Restauracji Stara Waciarnia). Najtańszy jest świerk ok. półtora metra za 44 zł,99 gr. Ceny rosną razem z wysokością drzewka. Jedni klienci wolą węższe i rzadsze choinki, inni - gęstsze i rozłożyste. Większość z pozostałych kilkudziesięciu legalnych jest ładna, bez krzywizny gałązek, stożkowata. Około 10 choinek czeka z bryłką w doniczce za 64,99 zł.

- Życzę Czytelnikom i Redakcji portalu 4lomza.pl wesołych i spokojnych, radosnych i zdrowych świąt Bożego Narodzenia – podsumowuje nadleśniczy Dariusz Godlewski z Nadleśnictwa Łomża.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

„Żywa” choinka z „gwarancją zapachu lasu”

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę