Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 11 grudnia 2023 napisz DONOS@

Kuba Sienkiewicz jeździł czołgiem pod Łomżą

Główne zdjęcie
Kuba Sienkiewicz w Łomży 2005 rok

Kuba Sienkiewicz (61 lat), lider zespołu Elektryczne Gitary przyznał ostatnio, że służbę wojskową odbywał w jednostce wojskowej w Czerwonym Borze. W rozmowie z Faktem zdradził się, że jeździł tu czołgiem.

O muzyku ostatnio zrobiło się głośno po tym jak w mediach społecznościowych poinformował o otrzymaniu karty mobilizacyjnej  z czerwonym paskiem, czyli powołania do czynnej służby. Kwestia powołań na ćwiczenia stała się głośna i każda taka mobilizacja wzbudza społeczne zainteresowanie. 

Ćwiczenia wojskowe będą dotyczyły głównie osób w wieku od 18 do 55 lat, ale podoficerowie i oficerowie mogą być powołani do 63 roku - informował Marcin Sadziński z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Łomży, który wyjaśniał konieczność powołania 200 tys. rezerwistów na ćwiczenia.

 

Być może nie wszyscy wiedzą, ale 61-letni Kuba Sienkiewicz jest nie tylko muzykiem, ale i lekarzem. Gazeta.pl podaje, że „pracuje jako adiunkt w Klinice Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego”. Artysta i lekarz otrzymaną kartę mobilizacyjną postanowił  oprawić i zachować na pamiątkę, ale w rozmowie z dziennikiem „Fakt”przyznał, że był w wojsku w Czerwonym Borze jak to ujął „na Podlasiu”. „Było to 40 lat temu więc trudno pamiętać takie rzeczy, jak ta jednostka się nazywała, bo to było w czasach PRL-u. To były wojska pancerne. Jeździłem czołgiem” - wspomina w dzienniku „Fakt”. 

Jednostkę wojskową w Czerwonym Borze, w której służył Kuba Sienkiewicz zlikwidowano w 2000 roku. Wówczas nie były to już wojska pancerne, a część Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSWiA. Antoni Podolski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji 22 lata temu odpowiadając na interpelację posła Krzysztofa Jurgiela pisał, że „Teren poligonu (w Czerwonym Borze – dopisek red.), będący częścią majątku jednostki, był użytkowany przez wojsko nieprzerwanie od I wojny światowej. Nadwiślańskie Jednostki Wojskowe MSWiA przejęły JW 3466 Czerwony Bór w 1991 r. od resortu obrony narodowej”.

Po likwidacji jednostki część koszarową postanowiono przekazać ministerstwu sprawiedliwości, gdzie powstał funkcjonujący do dziś zakład karny.  Pojawiają się pogłoski o powstaniu tu nowej jednostki, ale do tej pory nie ma oficjalnego potwierdzenia.

W czasach kiedy służbę wojskową pełnił w podłomżyńskiej jednostce Kuba Sienkiewicz była tu jednostka pancerna. Starsi mieszkańcy regionu zapewne pamiętają echa wystrzałów, jakie niosły się daleko po okolicy. Muzyk przyznał reporterowi „Faktu”, że w Czerwonym Borze jeździł czołgiem , a ponadto miał w wojsku gitarę, dzięki której umilał czas pozostałym kolegom. 

- Karabin też miałem w ręku, kałasznikow — zakończył znany z poczucia humoru artysta i lekarz.  

W Łomży zespół Elektryczne Gitary wystąpił w 19 czerwca 2005 roku podczas koncertowej trasy Radia Białystok.

 

Powołania na ćwiczenia wojskowe


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę