Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Powołania na ćwiczenia wojskowe

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Piorunujące wrażenie na części obywateli zrobiła wczorajsza informacja o powołaniu na ćwiczenia 200 tys. cywilów. „Na ten moment nikt z naszego administrowanego terenu nie otrzymał powołania na przyszłoroczne ćwiczenia wojskowe. Nie otrzymaliśmy również z jednostek wojskowych prowadzących ćwiczenia żadnych danych dotyczących ilości osób do powołania” - uspokaja poruszenie Marcin Sadziński, oficer wydziału rekrutacji w WCR w Łomży.

Media ogólnopolskie obiegła w czwartek informacja o powołaniu w 2023 roku do obowiązkowych ćwiczeń 200 tys. żołnierzy rezerwy. W kontekście trwającego konfliktu w Ukrainie, wzbudziło to pewien niepokój i poruszenie. Warto uspokoić i przypomnieć, że takie szkolenia obowiązkowe rezerwy odbywają się co roku. 

Wprowadzona wiosną ustawa o obronie ojczyzny podzieliła służbę w rezerwie na aktywną i pasywną. I właśnie ci drudzy mogą otrzymać wezwanie na obowiązkowe ćwiczenia. Są tam osoby, które przeszły kwalifikację wojskową, czyli stawały przed komisja imają przyznaną kategorię zdolności do służby. Jednak nigdy nie odbyły czynnej służby i nie złożyły przysięgi.

Zaliczają się także ci, którzy mają za sobą jakikolwiek kurs wojskowy, ale nie złożyły przysięgi.

Trzecią grupę stanowią osoby, które złożyły przysięgę wojskową, mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej i nie są zainteresowane stałą służbą w wojsku.

„Ćwiczenia wojskowe będą dotyczyły głównie osób w wieku od 18 do 55 lat (podoficerowie i oficerowie do 63 lat), które odbyły służbę wojskową, mają złożoną przysięgę wojskowa i nadany przydział mobilizacyjny w konkretnej jednostce wojskowej. Takie osoby mogą zostać powołane na ćwiczenia w wymiarze do 16 dni” - wyjaśnia  Marcin Sadziński z Wojskowego  Centrum Rekrutacji w Łomży. - „Jeśli zaś chodzi o osoby bez przeszkolenia wojskowego, będzie to minimalna ilość osób z wykształceniem medycznym (lekarze, pielęgniarki, weterynarze, psycholodzy), a także  informatycznym, czy kierowcy. Te osoby mogą zostać powołane na 2 dni, przy czym preferowane są szkolenia w weekendy”.

Oficer łomżyńskiego wydziału rekrutacji przekazuje, że „Na ten moment nikt z naszego administrowanego terenu nie otrzymał powołania na przyszłoroczne ćwiczenia wojskowe. Nie otrzymaliśmy również z jednostek wojskowych prowadzących ćwiczenia żadnych danych dotyczących ilości osób do powołania”.

Ewentualne osoby powołane swoje szkolenia będą odbywały w jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. „Za realizację ćwiczeń odpowiedzialny jest dowódca jednostki i to on określa szczegółowy sposób odbywania ćwiczeń (zadania, na czym będzie polegała służba żołnierza itp.)” - czytamy w odpowiedzi przesłane pytania. W naszym terenie, o czym informuje oficer wydziału rekrutacji, na ten moment nie ma informacji o ilości organizowanych ćwiczeń na terenie administrowanym przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Łomży. 

Art.  5. Ustawy o obronie ojczyzny. 

[Osoby podlegające obowiązkowi obrony Ojczyzny - wiek, stan zdrowia, inne ograniczenia]

1. Obowiązkowi pełnienia służby wojskowej, w zakresie określonym w niniejszej ustawie, podlegają obywatele polscy, począwszy od dnia, w którym kończą 18 lat życia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, a posiadający stopień podoficerski lub oficerski - 63 lat życia.

2. Obowiązkowi służby wojskowej nie podlegają osoby wymienione w ust. 1, które zostały uznane ze względu na stan zdrowia za trwale niezdolne do tej służby.

3. Obowiązkowi służby wojskowej nie podlegają kobiety w ciąży oraz w okresie 6 miesięcy po porodzie, a także osoby:

1) sprawujące opiekę nad dziećmi do lat 8;

2) sprawujące opiekę nad:

a) dziećmi od lat 8 do 18,

b) osobami obłożnie chorymi,

c) osobami, wobec których orzeczono trwałą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2022 r. poz. 933 i 1155),

d) osobami, wobec których orzeczono całkowitą niezdolność do pracy oraz samodzielnej egzystencji na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 504 i 1504),

e) osobami zaliczonymi do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573 i 1981 oraz z 2022 r. poz. 558 i 1700) - jeżeli osoby te wspólnie z nimi zamieszkują i opieki tej nie można powierzyć innym osobom.

Osoba, która otrzyma takie powołanie może złożyć odwołanie do szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji. W ciągu 14 dni ma takie prawo. Poza tym może w tym terminie odwołać się do wyższej instancji, ale za pośrednictwem WCR. 

 

Foto: Zdjęcie ilustracyjne
Foto: Wojskowe Centrum Rekrutacji w Łomży

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę