Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 24 lutego 2024 napisz DONOS@

Uczniowie I LO piszą listy w obronie represjonowanych

Ponad tysiąc listów napisali, według podanych wzorów, uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży podczas Maratonu Pisania Listów, globalnej kampanii Amnesty International. - Uczestniczymy w akcji od 10 lat, występując w obronie ludzi, represjonowanych na całym świecie za wystąpienia w imię wolności obywatelskich i praw człowieka – mówi wicedyrektor I LO Jolanta Szabuńko. - Jesteśmy jedną z dwóch szkół w Podlaskiem, będących ambasadorami akcji, która w tym roku poświęcona została obronie prawa do pokojowego protestu.

Maraton Pisania Listów został zapoczątkowany w Polsce 21 lat temu. Tegoroczna edycja - w ocenie Amnesty International – może objąć ponad 200 krajów i terytoriów. Maraton w łomżyńskim I LO poprzedzony był lekcjami o Amnesty International, tj. międzynarodowej organizacji pozarządowej, założonej w 1961 r. w Londynie. I LO w Łomży nie przerwało akcji pisania listów nawet w okresie pandemii koronawirusa w 2020 r. i 2021 r. – prowadząc przez online. Teraz spośród 10 kandydatur osób represjonowanych, które AI zaproponowała wziąć w obronę listami, w „Pierwszym” wybrano 5 osób i to im z pomocą ruszyła społeczność szkolna. Listy z Łomży zostaną wysłane do ambasad krajów, których rządy lub władze gnębią obywateli za publiczne demonstrowanie niezadowolenia. Z kilkumilionowej fali listów, maili, smsów i tweetów decydenci wiedzą się, że są obserwowani, a ludzie represjonowani mają sygnał solidarności międzyludzkiej, że ich nie zapomniano. 10. grudnia w Warszawie - w Teatrze Dramatycznym i Cafe Kulturalna Pałacu Kultury i Nauki odbywa się finał Maratonu od godz. 12. do 20. w rocznicę przyjęcia przez ONZ Deklaracji Praw Człowieka w 1948.  

Aresztowani, udręczeni, skatowani... 
Na napisaniu listów się nie skończyło, gdyż uczniowie poznali w auli prezentację działań Amnesty International i sylwetki Bohaterów walki o prawa człowieka. Prezentujemy ją w 4lomza.pl za zgodą Autorki. Jej klasa społeczno-ekonomiczna przez 4 lata prowadziła Maraton Pisania Listów w I LO.

Piątka wziętych w obronę to: Vahid Afkari z Iranu - aresztowany ponad 2 lata temu i torturowany za demonstracje. Aleksandra Skoczylenko z Rosji – przeciwniczka agresji na Ukrainę 31. marca 2022 r. zastąpiła etykiety z cenami w supermarkecie w Petersburgu etykietami z informacją o inwazji na Ukrainę. Przyjaciółki: Joanah Mamombe, Cecillia Chimbiri i Netsai Marova z Zimbabwe – wzięły udział w antyrządowym proteście, za co w maju 2020 były aresztowane, pobite i znów aresztowane, bo rozpoznały niektórych napastników (od stycznia 2022r. toczy się przeciw Bohaterkom proces). Shahnewaz Chowdhury z Bangladeszu - przetrzymywany przez 80 dni w nieludzkich warunkach za krytyczny wpis na fb o wpływie elektrowni węglowej w jego wsi na środowisko, od półtora roku toczy się proces. Dorgelesse Nguessan z Kamerunu aresztowana na pierwszej w życiu demonstracji.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146 

fot. I LO w Łomży

 

Maraton pisania listów Amnesty International w Łomży

Listy niosą pomoc

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę