czwartek, 19 października 2017 napisz DONOS@

Listy niosą pomoc

Maraton Pisania Listów Amnesty International to największe w Polsce wydarzenie angażujące ludzi w obronę praw człowieka. W ubiegłym roku w ponad 400 miejscach w całym kraju napisano ponad 214 tysięcy listy. Maraton odbywa się od 15 lat w okolicach 10 grudnia Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. W tym roku mieszkańcy Łomży w akcję będą mogli się włączyć w najbliższy weekend w „Mechaniaku” przy ul. Przykoszarowej. Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży już napisali 90 takich listów.

Uczniowie z „jedynki” listy pisali w sprawie Raif Badawi z Arabii Saudyjskiej i Paraksewi Kokoni – Romka z Grecji. Pierwszy z nich to założyciel służącego głównie do prowadzenia społecznych i politycznych debat forum „Saudi Arabian Liberals” („Liberałowie Arabii Saudyjskiej”), który w połowie 2012 roku został aresztowany po czym skazany na 10 lat więzienia za obrazę przywódców islamu za pośrednictwem stworzonej przez siebie strony. Drugi jest ofiarą rasistowskiego ataku, ale Amnesty International obawia się, że prowadzone śledztwo pomija ten motyw.
- Listy mają znaczenie, potrafią zmienić sytuację osób, w sprawie których je piszemy – podkreślają  nauczycielki wiedzy o społeczeństwie Joanna Wysocka i Ewa Zawalich, które w PG 1 zorganizowały Maraton Pisania Listów AI. - To akcja, podczas której jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie. Te listy są naprawdę skuteczne. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane.

Ogólnodostępną dla wszystkich mieszkańców akcję pisania listów w Łomży po raz kolejny organizuje Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących. Może wziąć w niej udział każdy, kto w weekend odwiedzi budynek szkoły przy ul. Przykoszarowej 22. Początek łomżyńskiej akcji pisania listów w sobotę  o 9:00.

170919012406.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0