Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Gmina Łomża odnowi dwa cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej

Główne zdjęcie
Fot. Adam Dąbrowski / Radio Białystok

Dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gmina Łomża odnowi dwa cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej. Prace rozpoczęły się w Chojnach Młodych, gdzie - wedle informacji na pomniku – spoczywają szczątki 205 żołnierzy.

- Formalnie jest to cmentarz żołnierzy niemieckich, ale nazwiska na pomnikach, takie jak Kalinke, Szydłowski czy Malinowski, świadczą o tym, że pochowani są tam także Polacy, którzy zostali wcieleni do armii zaborców i niejednokrotnie walczyli z Polakami walczącymi po przeciwnej stronie - mówi zastępca gminy Łomża Cezary Zborowski.

Dlatego gmina stara się dbać o miejsca pochówków na swoim terenie. W 2021 r. odnowiono cmentarz w - położonych kilka kilometrów od Chojen - Sierzputach Młodych, a uzyskana w tym roku dotacja pozwoli na uporządkowanie pochodzącego z tego samego okresu miejsca pochówku żołnierzy w Gaci.

Na cmentarzu w Chojnach najważniejsza jest renowacja 167 nagrobków z kamienia polnego.

- Czas i przyroda sprawiły, ze są już w tragicznym stanie. Musimy oczyścić je z mchów i innych porostów oraz podmalować napisy, żeby przywrócić tym wszystkim żołnierzom ich nazwiska. Niestety z układu kopców grobowych wynika, że dwóch nagrobków brakuje - mówi kierująca pracami dr Małgorzata Karczewska.

W centralnym miejscu cmentarza ustawiono - także wymagający prac ratunkowych - pomnik z kamieni. W tym roku nie wystarczyło już pieniędzy na jego renowację, ale władze gminy mają nadzieję, że uda się zdobyć na to ministerialną dotację w przyszłym roku.

 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę