Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Spotkanie wokół książki Nachmana Podróżnika „Pozorowana tożsamość. Historia przetrwania pod okupacją nazistowską”

Pochodzący z Łomży Nachman Podróżnik, w książce wydanej przez Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie pt. "Pozorowana tożsamość. Historia przetrwania pod okupacją nazistowską" wspomina czasy II wojny światowej. Opowieść spisała w 1947 r. Hela Podróżnik. Książka zawiera także wspomnienia autora z lat 80. Te dwa wątki opowieści najczęściej się uzupełniają, czasem jednak pokazują te same wydarzenia z różnych perspektyw. Promocja wydawnictwa odbyła się 28 października 2022 roku w Hali Kultury w Łomży.

Z książki dowiedzieć się można między innymi jak wyglądało życie codzienne w utworzonym przez Niemców getcie łomżyńskim oraz w jaki sposób Nachmanowi i Helen, Polakom żydowskiego pochodzenia, udało się przetrwać w okupowanej przez Niemców Warszawie. Autor w przedmowie zaznaczył, że wielokrotnie odkładał spisanie swoich wspomnień, bo „straszliwych przeżyć rzeczywiście nikt nie jest w stanie odtworzyć, to tkwi w nas, w naszej krwi, umyśle, w całym organizmie, w całym jestestwie – to jesteśmy my.” Natomiast Andrzej Żbikowski we wstępie zaznaczył, że wartość tych wspomnień nie leży w „kronikarskiej dokładności”, ale „w umiejętnym ujęciu klimatu lat okupacyjnych i oddaniu szerokiego spektrum realnych i wyimaginowanych zagrożeń odczuwanych przez ukrywające się osoby”. 

W spotkaniu promocyjnym organizowanym przez Muzeum Północno-Mazowieckie i III Liceum Ogólnokształcące w Łomży wzięli udział bliscy Nachmana Podróżnika: Jerry Drew - syn autora wspomnień, jego małżonka Kathy oraz ich syn David. Rozmowę o książce poprzedziła prelekcja przybliżająca historię Żydów łomżyńskich, którą wygłosił Adam Sokołowski, pracownik Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Po nim we wzruszający i emocjonalny sposób, wykorzystując rodzinne fotografie, historię Helen i Nachmana przedstawił ich syn Jerry Drew. Następnie głos zabrała doktorantka Uniwersytetu w Chicago Kyra Schulman, która zaprezentowała stronę internetową dotyczącą miejsc oraz osób przedstawionych w książce "Pozorowana tożsamość”. Historia Nachmana i Helen została również opisana w przewodniku "Śladami Żydów łomżyńskich", o którym mówił Marcin Mikołajczyk, nauczyciel historii z III LO w Łomży. Na koniec spotkania Jerry Drew odpowiadał na liczne pytania publiczności, które dotyczyły wspomnień zawartych w książce "Pozorowana tożsamość". 

Po spotkaniu goście mieli okazję obejrzeć wystawę "Żydzi łomżyńscy. Życie. Śmierć. Pamięć. W 80. rocznicę likwidacji getta w Łomży" przygotowaną przez Muzeum Północno- Mazowieckie w Łomży.

Marcin Mikołajczyk, Nauczyciel III LO w Łomży

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę