Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 lutego 2024 napisz DONOS@

Mimo limitu cen, prąd i tak zdrożeje

Główne zdjęcie
Elektrownia Ostrołęka

Rząd zamrażaniem cen do ustawowego poziomu i wprowadzeniem maksymalnej ceny na energię elektryczną próbuje opanować dramatycznie rosnące ceny energii. Dla gospodarstw domowych przekroczenie ustawowego limitu może oznaczać wzrost ceny o ponad 60%, a dla Miasta Łomży wzrost cen może wynieść ponad 80%.

Zamrożenie cen
7 października 2022 roku Sejm przyjął ustawę przewidującą zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 roku. Choć proces legislacyjny nie został zakończony, to raczej wielkich zmian nie należy się spodziewać. Przewiduje on, że prąd do limitu 2 tys. kilowatogodzin (kWh) dla rodzin nie powinien wzrosnąć.  Wyższy limit – do 2,6 tys. kWh – obejmie natomiast osoby z niepełnosprawnościami, a limit do 3 tys. kWh – rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. Przeciw tak niskiemu limitowi protestował Członek Zarządu Podlaskiej Izby Rolniczej Zdzisław Łuba.

Gospodarstwa domowe, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – będą mogły liczyć na specjalny dodatek elektryczny. Jego wysokość będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. 

Rząd obiecuje bonus. Te gospodarstwa, które w 2023 r. zużyją nie więcej niż 90% energii z 2022 r., w 2024 r. otrzymają specjalny upust wysokości 10% całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej w 2023 r. 

Maksymalna cena na prąd
Ci, którzy zużyją prądu ponad ustawowy limit, będą rozliczać się zgodnie z taryfą wyznaczoną na 2023 r. Minister środowiska i klimatu Anna Moskwa zapowiedziała mechanizm maksymalnej ceny na energię elektryczną. Ma ono objąć gospodarstwa domowe ponad wyznaczony limit, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także m.in.: szkoły, szpitale, domy pomocy społecznej,  noclegownie czy samorządy. 

- Wprowadzony zostanie mechanizm maksymalnej ceny na energię elektryczną do rozliczeń z odbiorcami uprawnionymi przez sprzedawców energii, nie wyższej niż 693 zł za MWh dla gospodarstw domowych oraz 785 zł za MWh dla pozostałych uprawnionych odbiorców – zapowiedziała minister.

Cena maksymalna będzie stosowana przez sprzedawców w rozliczeniach z:

 • gospodarstwami domowymi – od momentu przekroczenia limitu, który rząd wprowadził już w ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, czyli 2 tys. kWh – do 31 grudnia 2023 r.;
 • podmiotami użyteczności publicznej – od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. – przy czym cena będzie dotyczyła poboru nie większego niż 90% średniego zużycia energii;
 • małych i średnich przedsiębiorców – od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. – przy czym cena będzie dotyczyła poboru nie większego niż 90% średniego zużycia energii takiego podmiotu.

Jak widać rząd chce, aby obniżać zużycie energii. To wiaze się z oszczędnościa węgla, którego jak wiadomo nam brakuje. Z przedstawionych danych wynika, że dla gospodarstw domowych po przekroczeniu limitu 2 tys. kWh limit ceny prądu wyniesie 693 zł/MWh, co oznacza wzrost o ponad 60%. 

Dla kogo limit cen
Podmioty użyteczności publicznej, które mogą liczyć na energie elektryczną z limitem ceny:

 • podmioty systemu oświaty oraz szkolnictwa wyższego i nauki,
 • podmioty, które prowadzą żłobki i kluby dziecięce, a także dzienni opiekunowie,
 • podmioty, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych,
 • ochotnicze straże pożarne,
 • kościoły i inne związki wyznaniowe,
 • placówki, które zapewniają całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku,
 • rodzinne domy pomocy oraz mieszkania chronione,
 • centra i kluby integracji społecznej, warsztaty terapii zajęciowej oraz spółdzielnie socjalne, 
 • jednostki organizacyjne pomocy społecznej, a także wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej,
 • noclegownie i ogrzewalnie.

Do 30 listopada, jak wynika z informacji minister klimatu i środowiska, podmioty wrażliwe powinny złożyć oświadczenie do swojego dostawcy energii w sprawie zamrożenia taryf. 

Wzrost ceny prądu dla Łomży
Miasto Łomża ogłosiło przetarg na dostawę energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia ulicznego i budynków na 2023 rok. W 2022 roku cena w 1MWh w pierwszym przypadku wynosiła 425 zł, a d drugim 430 zł netto. Maksymalna cena jaką zaproponował rząd jest zatem wyższa o ponad 80%. Jaka będzie ostatecznie cena dowiemy się z przetargu, ale nawet zgodnie z limitem 785 zł za MWh oznacza duży wzrost w i tak trudnej sytuacji budżetowej miasta. 

Projekt ponadto zakłada, że preferowane ceny będą dla 80 % zużycia energii. Samorządowcy podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim sprzeciwiali się temu podnosząc, że oszczędność 20% przy wodociągach jest mało możliwa do osiągnięcia. 

 

Wegiel z samorządu
Trwają prace nad umożliwieniem samorządom handlu węglem. Sytuacja o tyle dziwna, że dookoła mamy wiele składów opału, które mają miejsce i sprzęt do dystrybucji tego paliwa. Podczas wczorajszego spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim samorządowcy apelowali, aby przy dystrybucji węgla mogli podejmować współpracę ze firmami i korzystać z ich infrastruktury. 

„Chcemy mieć szczegóły, kto będzie za to płacił, kto będzie dawał gwarancje finansowe, bo my nie mamy tego w budżetach” – mówił  starosta poznański Jan Grabkowski.

 

mm
cz, 13 października 2022 09:42
Data ostatniej edycji: cz, 13 października 2022 11:19:27

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę