Prezydent Chrzanowski pyta czy jodek potasu rozdawać wcześniej
85 tysięcy tabletek jodku potas otrzymał łomżyński samorząd. To na wypadek ewentualnego skażenia radiacyjnego, które mogłoby przyjść ze wschodu. Prezydent pyta wojewodę, czy może rozdać wcześniej. Skłodowska-Curie 5
- Zagrożenie jest znikome, ale będziemy spokojniejsi, mając jodek potasu, jeśli już ono się pojawi – mówił wojewódzki konsultant w dziedzinie medycyny nuklearnej prof. dr hab. Janusz Myśliwiec na konferencji z wojewodą. Ogłoszono wówczas dostarczanie specyfiku po terenie.
Prezydent Mariusz Chrzanowski chciałby te tabletki rozdysponować wśród mieszkańców wcześniej. Z takim zapytaniem wystąpił do wojewody podlaskiego, ale odpowiedzi nie uzyskał. W jego ocenie „takie działanie byłoby rozsądne i uzasadnione, a każdy kto miałby je w domu, mógłby w sytuacji zagrożenia szybko je zażyć. Zapobiegłoby to panice i chaosowi, które pojawiają się w sytuacjach kryzysu” – napisał na stronie urzędu miejskiego.
Natomiast o niestosowanie jodku potasu "na zapas" apelowała wojewódzka konsultant w dziedzinie endokrynologii dr Katarzyna Siewko, bo takie wytyczne obowiązują nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wcześniejsze przyjęcie leku może powodować nadczynności tarczycy, co z kolei może prowadzić do zaburzeń kardiologicznych, a nawet udaru mózgu.
Dziś (środa 5.10) ratusz poinformował o otrzymaniu 85 tys. tabletek jodku potasu. Poinformowano także o wyznaczeniu nowych punktów, ewentualnego wydawania preparatów jodowych. Poza dotychczasowymi czyli: Zespół Gabinetów Lekarzy Rodzinnych nr 1, 2, 3, 4, Szpitalem Wojewódzkim, Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej rozszerzono o placówki oświatowe.
- Szkoła Podstawowa nr 1 - ul. Reymonta 9;
- Szkoła Podstawowa nr 2 - ul. Piękna 2;
- Szkoła Podstawowa nr 4 - ul. Kierzkowa 7;
- Szkoła Podstawowa nr 5 - ul. Polna 40a;
- Szkoła Podstawowa nr 7 - ul. Mickiewicza 6;
- Szkoła Podstawowa nr 9 - ul. Księżnej Anny 18;
- Szkoła Podstawowa nr 10 - ul. Niemcewicza 17;
- Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 - ul. Zielona 21;
- Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 - ul. Przykoszarowa 22;
- Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 6 - ul. Kopernika 16;
- Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 - ul. Stacha Konwy 11;
- Zespół Szkół Specjalnych - ul. Skłodowska-Curie 5;
- Szpital Wojewódzki im. Kard. Stefana Wyszyńskiego - ul. Piłsudskiego 11 (punkt wydawania tabletek dla pacjentów i personelu szpitala).
Akcja prowadzona jest w ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z wojną na terytorium Ukrainy. To standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Z informacji przekazywanych przez MSWiA wynika, że obecnie takie zagrożenie nie występuje, a ryzyko zdarzenia radiacyjnego jest minimalne, jednak na wszelki wypadek należy się do niego wcześniej przygotować. Chodzi o zadanie logistyczne. W razie konieczności podanie preparatu powinno nastąpić jak najszybciej, w ciągu pierwszych kilku godzin. Posiadanie preparatu na miejscu skraca ten czas. Inaczej należałoby wysłać samochód po preparat. Cała logistyka wydłużyłaby się wtedy o kilka jakże ważnych godzin.
Pomysł posiadania w mieszkaniu jest raczej ryzykowny, ponieważ "niecierpliwi" mieszkańcy mogliby brać go na zapas, a to może być dla nich szkodliwe.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Błażej Poboży, 30 września mówił, że w Polsce przygotowano ponad 57 mln tabletek.