Początek roku studenckiego Akademii NSŁ i uczelni Łomży
- Nasi pierwsi studenci pojawią się w murach uczelni, na ćwiczeniach i wykładach w poniedziałek, 3. października, a uroczysta inauguracja roku akademickiego odbędzie się 12. października – mówi Jolanta Święszkowska, rzecznik Akademii Nauk Stosowanych (PWSIiP) w Łomży, gdzie 650 osób zaczyna 1. rok studiów, zaś w sumie studiować będzie około 1800 żaków. W Wyższym Seminarium Duchownym także w poniedziałek startują zajęcia dla 3 studentów 1. roku i 30 w sumie na 6 latach.
Uczelnia przy Akademickiej utworzyła dwa nowe kierunki: bezpieczeństwo i certyfikację żywności oraz mechatronikę, odpowiadając na potrzeby rynku pracy, związane z przetwórstwem żywności i przemianami technologicznymi. ANSŁ prowadzi 16 kierunków studiów, m.in. informatykę. W rok akademicki ANSŁ wchodzi z uprawnieniami do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego w naukach prawnych, bo w wyniku ewaluacji jednostek naukowych ANSŁ uzyskała kategorię B+.
- Akademia Nauk Stosowanych w Łomży otrzymała prestiżowe wyróżnienie: Logo HR Excellence in Research, przyznane przez Komisję Europejską – opowiada Pani Święszkowska. Nadawane jest ono placówkom, które zapewniają najlepsze warunki pracy naukowcom i rekrutują pracowników naukowych w sposób przejrzysty i zgodny z wytycznymi Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania. Obecnie uczelnia realizuje projekty z zewnętrznym finansowaniem na 18 milionów zł: infrastrukturalne, podnoszące jakość kształcenia i badawcze z programów UE, MEiN, NCNauki. Od początku istnienia pełnoletniej „Państwówki” udało się pozyskać ponad 120 milionów złotych.
Erasmus, SOWA i Profesor Bralczyk
Akademia Nauk Stosowanych w Łomży będzie kontynuować współpracę ze 110. zagranicznymi uczelniami partnerskimi. W budynkach uczelni i w Domu Studenta Rubikon przy ul. Wiejskiej 16A spotkamy studentów obcokrajowców, m.in. 22 uczestników programu Erasmus, który na poziomie Unii Europejskiej wspiera globalną wymianę edukacyjną.
19. inauguracja zapowiada z początkiem roku akademickiego otwarcie, we współpracy z Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwem Edukacji i Nauki, Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności. - SOWA stanowi lokalne mini centrum nauki, otwarte dla badaczy w wieku od przedszkolaka do seniora – wyjaśnia rzeczniczka. W październiku odbędą się dwie pierwsze, otwarte konferencje z udziałem znakomitych naukowców: ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Mediacje szansą na porozumienie” oraz konferencja popularnonaukowa pt. „Jakub Ignacy Waga - w 150. rocznicę śmierci autora „Flory polskiej”. Wykład inauguracyjny wygłosi językoznawca i gramatyk prof. Jerzy Bralczyk. Wystąpi piosenkarka Alicja Serowik, której debiutancka płyta „Do Śë” zawiera jazzowe opracowania tradycyjnych pieśni kurpiowskich, a Chór Kameralny Amici z MDK – DŚT zapewni oprawę wokalną ceremonii inauguracji 12. października.
Na ratunek medyczny ciałom
- Jesteśmy potentatem w Polsce północno-wschodniej, pod względem liczby wykształconych u nas ratowników medycznych – twierdzi prof. Witold Wincenciak, który od 11 lat kieruje Wyższą Szkołą Zawodową Ochrony Zdrowia TWP w Łomży (9 lat wcześniej jako Policealną Szkołą Ratownictwa Medycznego). - Przez 20 lat mamy ponad 1000 absolwentów. Nasi studenci i absolwenci dosłownie są na pierwszej linii frontu, tak jak było w latach 2020 i 2021 podczas pandemii, i odkąd wybuchła wojna w Ukrainie. Z poświęceniem i oddaniem opiekowali się ofiarami, chorymi, matkami, dziećmi w naszym regionie i całej Polsce... WSZ OZ TWP będzie mieć inaugurację roku 8. października, ale studenci zaczną zajęcia dzień wcześniej, bo studiują w trybie zaocznym w piątki, soboty i niedziele. Stan 30. września wynosi: 44 studentów na 1. roku; 32 na 2. roku; 20 na 3. roku. - Mam nadzieję, że ten rok akademicki nie będzie obfitować w niespodzianki – mówi prof. Wincenciak. Zajęcia zdalne online obniżają poziom kształcenia, bo w naukach medycznych ważny jest instruktaż praktyczny i praktyka w szpitalach w Łomży, Zambrowie i Ostrołęce. Moim pragnieniem jest spokój tego roku...
Na ratowanie duchowe duszom
Pragnieniem ks. Roberta Bączka mogłaby być większa liczna powołań kapłańskich. - Zaczynamy nowy rok akademicki z trzema studentami 1. roku, bo jeden z 1. roku został przeniesiony od razu na rok 2., miał zaliczony rok filozofii w zgromadzeniu zakonnym – wyjawia ksiądz JM Rektor WSD. Łącznie na 6 latach studiować będzie 30 kleryków, zgodnie z tzw. ratio studiorum, przygotowanym przez Episkopat Polski, według wytycznych Stolicy Apostolskiej. - Młodzi ludzie, mimo wydarzeń bolesnych w świecie i w Kościele, mieli odwagę iść za Jezusem – mówi ks. Bączek. - Nadzieja jest złożona w Bogu, bo to On jest naszą Nadzieją. Mam też obawy, czy dobrze wypełniamy Bożą wolę my, jako moderatorzy, wobec młodych ludzi, którzy zostali nam dani do kształcenia i wychowania.
Nadzieje i obawy będą towarzyszyć wykładowcom i studentom wszystkich 5 uczelni Łomży, które rozpoczynają rok akademicki 2022/2023. Pod koniec października ustali się liczba ich studentów. Nadal rekrutację prowadzi: WSA, np. pielęgniarstwo, rolnictwo, bezpieczeństwo wewnętrzne, oraz Uczelnia Jańskiego w Łomży: pedagogika - studia magisterskie jednolite, zarządzanie I i II st. oraz studia podyplomowe z kilku dziedzin i MBA, przydatne w ubieganiu się o stanowiska w spółkach.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
Nowi studenci, drogie budynki i zmiana nazwy PWSIiP
Początek roku akademickiego w PWSIiP oraz WSA