Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Sportowo-kulturalny weekend

Wrześniowo-październikowy weekend upłynie w Łomży pod znakiem wydarzeń sportowych i artystycznych. Łomżyński Klub Sportowy 1926 będzie walczyć o odzyskanie pozycji lidera. Emocji nie zabraknie również podczas bokserskiej gali Suzuki Boxing Night 17, między innymi z udziałem Tomasza Niedźwieckiego i Jakuba Słomińskiego, brązowych medalistów Mistrzostw Europy. Ciekawie zapowiada się organizowany przez miejskie instytucje „Weekend seniora z kulturą“, którego akcentem finałowym będzie niedzielny koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, litewskiego chóru Kauno Valstybinis Choras oraz tamtejszych solistów.

Piątkowe wydarzenia rozpocznie o godzinie 19:26 mecz o mistrzostwo IV ligi Łomżyński Klub Sportowy 1926 – MOSP Białystok na stadionie przy ul. Zjazd 18. Łomżyńska drużyna zajmuje obecnie trzecie miejsce w tabeli, ale różnice punktowe pomiędzy drużynami z czołówki są tak małe, że zwycięstwo, przy ewentualnym potknięciu rywali, może znowu zapewnić jej powrót na szczyt. Podczas spotkania Łomżyński Klub Sportowy zapewnia stoisko cateringowe - grilla i napoje oraz stoisko z klubowymi gadżetami. 

Gala Suzuki Boxing Night 17 w Hali Sportowej imienia Olimpijczyków Polskich rozpocznie się niemal równocześnie – początek transmisji w TVP Sport od godziny 19:55. Brązowy medalista Mistrzostw Europy Tomasz Niedźwiecki stoczy w Łomży swą pierwszą zawodową walkę, a jego rywalem będzie Krzysztof Stawiarski. Odbędzie się również druga walka zawodowa Andrzej Wawrzyk – Michał Bołoz oraz siedem w kategorii boksu olimpijskiego w kategoriach wagowych od 48 do 92 kilogramów, gdzie nasi reprezentanci zmierzą się z zawodnikami z Rumunii. 

W piątek od warsztatów wokalnych rozpocznie się XV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Filmowej i Musicalowej Soundtrack Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. W sobotę o godzinie będą one kontynuowane, a o godzinie 18:00 przewidziane są, otwarte dla publiczności, eliminacje konkursowe. Finałowa gala odbędzie się w MDK w niedzielę o godzinie 18.00. 

W sobotni wieczór będzie można wybrać się na kolejny seans „Jesiennego kina samochodowego“, zorganizowanego dzięki współpracy Łomży z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. Na parkingu Akademii Nauk Stosowanych przy ul. Akademickiej 1 zostaną wyświetlone dwa filmy:  o godzinie 18:00 familijny „Chłopiec z chmur“, zaś o 20:30 film akcji „355“ powyżej 16 roku życia.

Do tego niemal cała sobota upłynie pod znakiem imprez adresowanych do seniorów, z racji Światowego Dnia Osób Starszych. 

Filia nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej (Małachowskiego 1 lok. 3) przygotowała z tej okazji w godzinach 10:00-12:00, spotkanie obejmujące „Apteczkę literacką” z klasyką literatury, przypomnienie muzyki i nośników dźwięku z dawnych lat, prezentację unikalnych fotografii ze zbiorów kolekcjonera Zdzisława Kalinko oraz prelekcję i pokaz zdjęć „Dawne uliczki łomżyńskie” Jerzego Jastrzębskiego. 

W sobotę „Weekend seniora z kulturą”, zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Od 10:00 do 12:00 w centralnej siedzibie biblioteki (ul. Długa 13) zaplanowano prezentację wystawy i filmu podsumowujących biblioteczny projekt #Czerwony Bór’44 oraz mobilną grę terenową „Płomienny świt” w wersji kanapowej. 

Filia nr 2 MBP (ul. Księżnej Anny 2) zaprasza na godzinę 17:00 na spotkanie z muzyką - senior w bibliotece.

Muzeum Północno-Mazowieckie (ul. Dworna 22c) zaprasza w sobotę w godzinach 11:00-12:30 na sesję fotograficzną, inspirowaną wystawą czasową Zdzisława Beksińskiego „Od fotografii do fotomontażu komputerowego”. 

W niedzielę od godziny 10:00 do 16:00 będzie można zwiedzać tę wystawę z przewodnikiem. 

Również w niedzielę odbędą się, włączone do „Weekendu seniora z kulturą”, wydarzenia organizowane przez teatr i łomżyńską orkiestrę. 

Teatr Lalki i Aktora (Plac Niepodległości 14) zaprasza na godzinę 17:00 na spektakl „Lew i Ptak” w reżyserii Katy Csato.

O godzinie 19:00 w katedrze rozpocznie się koncert wieńczący XVIII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Zaśpiewają artyści z Litwy: sopranistka Gintarė Ramanauskaitė, tenor Klaudijus Zajančkauskas i bas Deimantas Braukyla. Chór Kauno Valstybinis Choras poprowadzi jego dyrektor artystyczny Robertas Šervenikas, zaś orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego jej dyrygent naczelny i artystyczny Jan Miłosz Zarzycki. 

W programie, między innymi Msza G-dur D. 167 Schuberta, Koncert na smyczki g-moll RV 156 oraz Koncert na 2 skrzypiec a-moll RV 522 Vivaldiego. W tym ostatnim solistami będą Piotr Sawicki oraz Darius Krapikas, koncertmistrz Kaunas City Symphony Orchestra – jej sześciu muzyków wesprze gościnnie Filharmonię Kameralną. 

Wstęp na te wszystkie imprezy i wydarzenia, poza meczem ŁKS (bilet normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, dzieci do lat 12 wstęp wolny) i Muzeum Północno-Mazowieckim (wstęp za symboliczną złotówkę) jest bezpłatny. Na niedzielny spektakl w Teatrze Lalki i Aktora obowiązują bezpłatne wejściówki. 

Wojciech Chamryk

 

230804070022.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę