Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Jubileuszowy i imprezowy weekend

Podczas tego weekendu w Łomży nie zabraknie jubileuszowych wydarzeń artystyczno-kulturalnych. Teatr Lalki i Aktora świętuje 35-lecie, przygotowując z tej okazji premierowy spektakl „Jaś i Małgosia 2.0”. Jubileusz 30-lecia Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im.Wojciecha Kossaka zwieńczy wystawa prac uczniów w Muzeum Północno-Mazowieckim, zaś Łomżyńska Orkiestra Dęta 15 lat istnienia podsumuje okolicznościowym koncertem w sali Filharmonii Kameralnej. Nie zabraknie też innych koncertów i wydarzeń, w tym również o wymowie proekologicznej.

Trzeci weekend września upływa na całym świecie pod znakiem akcji „Sprzątanie świata”. Łomża nie pozostaje w tyle, dzięki współpracy samorządu miasta, Zakładu Gospodarowania Odpadami, MOSiR-u i nadleśnictwa, które zorganizowały kolejną odsłonę akcji „Ekologia za sadzonkę”. 

W piątek, w godzinach 15:00-18:00, na parking obok Parku Wodnego MOSiR przy ul. Wyszyńskiego będzie więc można przynieść odpady, na przykład 5 kg makulatury lub 20 plastikowych butelek, za co otrzyma się sadzonkę jesiennych kwiatów, ziół, krzewów lub drzew. Zaplanowano też liczne atrakcje, w tym ekologiczne gry i zabawy dla najmłodszych i dmuchańce.

O godzinie 16:00 w Muzeum Północno-Mazowieckim zostanie otwarta jubileuszowa wystawa prac uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im.Wojciecha Kossaka, wieńcząca część oficjalną obchodów 30-lecia szkoły. Cena biletu 1 złoty.

Z wystawy będzie można wybrać się do pobliskiej Filharmonii Kameralnej, w której o godzinie 18:00 rozpocznie się jubileuszowy koncert Łomżyńskiej Orkiestry Dętej. To jedna z nielicznych tego typu orkiestr w Polsce, której skład opiera się wyłącznie na lokalnych instrumentalistach, głównie dzieciach i młodzieży, założona i prowadzona przez cenionego muzyka, kompozytora, aranżera i pedagoga Waldemara Borusiewicza. Na program jubileuszowego koncertu ŁOD złożą się same przeboje, w tym nowe w jej repertuarze utwory, choćby słynne „Smoke On The Water” Deep Purple. 

Sobota będzie stać pod znakiem jubileuszu 35-lecia Teatru Lalki i Aktora. Związane z tym uroczystości, rozpoczynające się o godzinie 17:00, dopełni wręczenie odznaczeń i promocja wydawnictwa podsumowującego dotychczasową historię teatru oraz wręczenie dorocznych nagród prezydenta miasta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury. Zaplanowano również premierę spektaklu „Jaś i Małgosia 2.0”, nowej wersji klasycznej baśni w adaptacji i reżyserii Agnieszki Błaszczak, w której zagrają: Beata Antoniuk, Marzanna Gawrych, Julia Sacharczuk, Miłosz Cieślik – nowy aktor w zespole łomżyńskiego teatru, Michał Kucharski i Tomasz Bogdan Rynkowski. Na to wydarzenie obowiązują zaproszenia. 

Nieco wcześniej, bo w sobotę od 10:00 do 13:00, Muzeum Północno-Mazowieckie organizuje warsztaty fotograficzne dla początkujących „Portret wewnętrzny“ prowadzone przez Joannę Klamę i połączone ze zwiedzeniem wystawy „Zdzisław Beksiński – od fotografii do fotomontażu komputerowego” słynnego artysty Zdzisława Beksińskiego. Cena to 10 złotych od osoby.

W nieodległym Kolnie, z udziałem wicepremiera i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka o godz. 13:00 odbędzie się przysięga wojskowa w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Sobotni wieczór będzie można spędzić w kinie samochodowym. O godzinie 19:00 na parkingu Akademii Nauk Stosowanych przy ul. Akademickiej 1 zostanie wyświetlona animacja dla dzieci „Śnieżna paczka“, o 21:30 rozpocznie się zaś emisja filmu akcji od 16 roku życia „Jeden gniewny człowiek“. 

W niedzielę również będzie można wybrać się do Muzeum Północno-Mazowieckiego, które w godzinach od 10:30 do 12:30 oraz od 13:30 do 15:30 zaprasza na familijne warszaty „Rodzinne memory“, prowadzone przez graficzkę i popularyzatorkę matematyki Martę Kopyt. Koszt udziału w nich to 10 złotych. 

W niedzielę odbędą się również kolejne koncerty XVIII Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. O godzinie 13:00 w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży rozpocznie się koncert „Per aspera ad astra”. Wezmą w nim udział młodzi muzycy-uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży: utalentowani soliści, zwycięzcy licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów oraz zespoły kameralne.  

O tej samej godzinie w zambrowskim kościele pw. Ducha Świętego sopranistka z Korei Południowej Soyung Yu, 14-letnia, bardzo utalentowana, skrzypaczka Julia Majewska oraz orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod batutą hiszpańskiego dyrygenta Pascuala Cabanesa Fabry zagra koncert „Muzyczna podróż“ z programem obejmującym, między innymi, utwory takich kompozytorów jak: Mozart, Wieniawski i Sarasate. Zostanie on powtórzony o godzinie 19:00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej. 

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę