Pełnoletnia Akademia Nauk Stosowanych
Akademia Nauk Stosowanych w Łomży świętuje 18-lecie. – Na te 18 urodziny sami zrobiliśmy sobie prezent, uzyskaliśmy jako Akademia Nauk Stosowanych prawo do nadawania stopni doktora i nadawania stopni doktora habilitowanego – podkreślał rektor Dariusz Surowik, dodając, że coś takiego w historii łomżyńskich uczelni zdarzyło się po raz pierwszy. Z okazji jubileuszu zorganizowano okolicznościową galę, podczas której zasłużeni pracownicy uczelni otrzymali odznaczenia. Wzięli w niej udział członkowie Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych, a zwieńczył specjalny koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.
Akademia Nauk Stosowanych w Łomży, do końca lutego bieżącego roku Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, została powołana rozporządzeniem Rady Ministrów w czerwcu 2004 roku na podstawie Ustawy o wyższych szkołach zawodowych. Wielkim orędownikiem powstania w Łomży uczelni tego typu był prof. Kazimierz Pieńkowski (1935-2022). Został mianowany przez ministra pierwszym rektorem PWSIiP, ale już po roku sprawowania tej funkcji Senat uczelni wybrał go na pierwszą kadencję, która zakończyła się w roku 2009. Jego następcą został dr hab. Robert Charmas, a po ośmiu latach zastąpił go dr hab. Dariusz Surowik. Początkowo misją uczelni było „tworzenie małych i średnich przedsiębiorstw”, jednak z czasem została ona poszerzona w myśl hasła „Kształcimy praktyków”, co odbywa się na trzech wydziałach: Wydziale Nauk Informatyczno-Technologicznych, Wydziale Nauk Społecznych i Humanistycznych oraz Wydziale Nauk o Zdrowiu. Minione 18 lat to również ciągły rozwój uczelni, poszerzanie nie tylko jej bazy, ale też kadry i oferty edukacyjnej oraz udział w szeregu inicjatyw naukowych, społecznych i kulturalnych, odbijających się szerokim echem nie tylko w regionie.
– Jesteśmy uczelnią pełnoletnią, ale w moim przekonaniu (...) jesteśmy uczelnią dojrzałą, która wyznacza sobie cele, horyzonty, która te cele realizuje, bardzo dynamicznie się rozwija – podkreślał rektor Dariusz Surowik. – Zmieniamy nie tylko strukturę tej uczelni, zmieniamy nie tylko kampus, ale całą uczelnię, poczynając od dydaktyki, kończąc na nauce.
– Cieszę się, że mamy uczelnię, która głównie ma się koncentrować na profilu praktycznym, na współpracy z przedsiębiorcami, na kwestiach związanych z rynkiem pracy – zauważał wiceminister finansów Sebastian Skuza, dodając, że ASP ma też możliwość świętowania nadawania doktoratów i habilitacji, tak więc warto było przed laty podjąć ryzyko zmian i tworzenia mniejszych uczelni zawodowych. W podobnym tonie wypowiadali się rektor ANS im. Stanisława Staszica w Pile i jednocześnie wiceprzewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych Donat Mierzejewski oraz prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który wręczył rektorowi Surowikowi symboliczny dowód osobisty, podkreślający pełnoletność uczelni.
W jubileuszu uczestniczyli również rektorzy innych uczelni, ponieważ Łomża przez tydzień gości, co wydarzyło się po raz pierwszy, liczące blisko 40 osób, VIII Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych; nie zabrakło również przedstawicieli władz, innych placówek edukacyjnych czy instytucji kultury z I wicewojewodą podlaskim Tomaszem Madrasem oraz prof. dr hab. Stanisławem Wrzoskiem, przewodniczącym Polskiej Komisji Akredytacyjnej, na czele.
Okolicznościowa gala była też okazją do odznaczenia zasłużonych przedstawicieli Akademii Nauk Stosowanych. Srebrny Krzyż Zasługi otrzmali dr Stanisław Kaczyński i dr Tadeusz Kowalewski, zaś Brązowy Krzyż Zasługi dr hab. Sylwia Jaskuła-Korporowicz, prof. ANS i Artur Bałdowski. Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę udekorowano dr hab. Annę Ostrowską, prof. ANS i dr inż. Andrzeja Sawickiego. Brązowy Medal za Długoletnią Służbę otrzymała dr Monika Surawska, zaś srebrny medal „Za zasługi dla obronności kraju” wręczono Andrzejowi Danielewskiemu-Danielewiczowi.
Akcentem końcowym był koncert „Vivat Academia” orkiestry Filharmonii Kameralnej, od dawna współpracującej z Akademią Nauk Stosowanych. Łomżyńscy filharmonicy mogli zrewanżować się uczelni za lata wcześniejszej gościny, obejmującej liczne koncerty i nagrania, kiedy ich siedziba była remontowana – dlatego jubileusz został zorganizowany w nowej sali koncertowej FKWL. Orkiestra pod kierunkiem Jana Miłosza Zarzyckiego przygotowała program utworów traktujących o miłości, instrumentalnych oraz operowych i operektowych arii. Jako soliści wystąpili tenor Jacek Szymański (prowadzący również jubileuszową galę), sopranistka Anna Kinga Osior oraz koncertmistrzyni orkiestry Izabela Bławat-Leofreddi.
Wojciech Chamryk