Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 04 grudnia 2023 napisz DONOS@

Nurtujące pytanie o pieniądze na pływanie i tenisa

- Inne placówki nie występowały do organu prowadzącego z wnioskami, dotyczącymi zajęć na basenie – odpowiada inspektor Sylwia Marciniak z Urzędu Miejskiego w Łomży na pytanie portalu 4lomza.pl, czy inne szkoły niż SP 1 oraz SP 10 mają zajęcia na basenie, finansowane przez Miasto lub dofinansowane? Czytelników nurtowały wątpliwości, co z finansowaniem zajęć, i się opłaciło.

Z naszej perspektywy, wszystko zaczęło się od maila Czytelnika portalu 4lomza.pl, który napisał do nas z „prośbą o uzyskanie rzetelnych informacji odnośnie basenu". Rodzic dwójki uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 zaalarmował, że „w tym roku szkolnym dzieci klas 1-3 nie mogą korzystać z basenu w ramach wychowania fizycznego”. Okazało się, że więcej ludzi się złości, że pozbawia się  najmłodsze dzieci możliwości oswajania się z wodą, harmonijnego ćwiczenia ciała, nauki pływania.

Prezydent Mariusz Chrzanowski zareagował szybko i – jak upublicznił Grzegorz Daniluk - „zostały wygospodarowane dodatkowe środki na zajęcia sportowe z pływania (SP 1,  SP 10) i tenisa (SP 7 i PP 2)”. Skoro o dodatkowych środkach mowa, to może Czytelników zainteresują środki pieniężne.

Inspektor Marciniak przysłała nam odpowiedzi na prośbę o podanie informacji, jakie kwoty Miasto Łomża będzie wydatkować z budżetu w tym roku szkolnym na zajęcia: na pływalniach przy SP nr 1 oraz SP nr 10 oraz na zajęcia tenisowe w SP nr 7 oraz w (miejskim) Przedszkolu Publicznym nr 2?

Ile może kosztować pływanie w „Jedynce”
- Szkoła Podstawowa nr 1 przygotowuje wniosek, w którym planuje wydatkować kwotę około 20 tysięcy złotych na zajęcia nauki pływania na basenie – informuje insp. Marciniak, zaznaczając, że kwota nie uwzględnia kosztów planowanych zajęć profilaktycznych. Zajęcia na basenie w klasach 4  -  8 odbywają się w czasie lekcji wychowania fizycznego, a fundusze były zaplanowane w arkuszu organizacyjnym na rok szkolny 2022 / 2023. Natomiast zajęcia, na które Miasto chce pozyskać pieniądze z Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Innych Uzależnień, będą realizowane w oddziałach przedszkolnych w czasie zajęć edukacyjnych, zaś w klasach 1-3 jako zajęcia pozalekcyjne. O prowadzonych w „Jedynce” zajęciach z pływania i pływackiej klasie sportowej szczegółowo opowiadała niedawno dyrektor SP 1 Krystyna Kamińska.

Klasa sportowa możliwa, ale...

 

93 tysiące na pływanie w „Dziesiątce”
W Szkole Podstawowej nr 10 na na pływanie dla uczniów klas od  IV do VIII zaplanowano kwotę 62 tysięcy 160 zł. Na zajęcia w basenie z klasami I-III to suma 30 tysięcy 780 zł. W klasach IV-VIII zajęcia pływackie odbywać się będą w ramie lekcji, w klasach I-III jako zajęcia dodatkowe. Jak w „Jedynce”, w SP nr 10 na zajęcia dodatkowe będą przyznane środki w ramach Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Innych Uzależnień. 

Co było przyczyną, że nie zapewniono funduszy na zajęcia pływackie od 1. września 2022 r.? - Na początku września zainteresowane szkoły kompletują liczbę chętnych do udziału w dodatkowych zajęciach pływackich – tłumaczy inspektor Marciniak. - Fundusze na ten cel wygospodarowane zostały ze środków miejskich w ramach działań profilaktycznych. Są to lekcje dodatkowe, które w poprzednich latach odbywały w ramach obligatoryjnych zajęć wychowania fizycznego. 

35 tysięcy na tenis w „Siódemce”
Szkoła Podstawowa nr 7 nie ma basenu pod bokiem, jak „Jedynka” i „Dziesiątka”, za to dzieci mają zajęcia tenisa ziemnego. Być może, niektóre marzą o karierze jak Iga Świątek, gdy ich dziadkowie nie śmieli marzyć o karierze jak Wojciech Fibak. Na miesiące od września do grudnia 2022 została na to zaplanowana kwota 15 tysięcy 286 zł, natomiast od stycznia do czerwca 2023 r. - 20 tys. 62 zł. W Przedszkolu Publicznym nr 2 przy ul. Polowej koszt nauki odbijania rakietą piłeczki to 10 tys. zł.

- Zależy nam na tym, żeby dzieci w naszej szkole mogły kontynuować naukę gry w coraz bardziej popularnej w Polsce dyscyplinie – komentuje dyrektor Justyna Brzóska z SP 7 w Łomży. - W klasie zerowej dzieci mają po pół godziny zajęć, rozwijających sprawność fizyczną i aktywność sportową codziennie i 1 godzinę tenisa w tygodniu – precyzuje Pani Brzóska. W klasach 1-3 są 3 godziny wf tygodniowo oraz 1 dodatkowa godzina tenisa, dlatego dyrektor Brzóska liczy, że w następnych klasach będzie podobnie, bo od klasy 4. do 8. są po 4 godziny wychowania fizycznego w tygodniu.

W tym roku szkolnym kontynuacja zajęć tenisa dotyczy zatem klas od „0” do 5. - około 250 dzieci. W „Siódemce” pracują trenerzy po AWF: szkolenia wyczynowego w tenisie Aleksandra Durzyńska i szkolenia podstawowego Karol Bikowski. SP 7 dysponuje dużą i nowoczesną salą gimnastyczną. Wyposażenie, sprzęt tenisowy, rakiety i pomoce dydaktyczne dostosowane są wielkością do wieku młodych sportowców, zaczynających ambitną przygodę na kortach małego Wimbledonu w Łomży. 

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146 

 

Nurtujące wychowanie fizyczne na basenie w SP 1

Pierwsza 15-tka rakiet UKS Return


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę