Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 20 czerwca 2024 napisz DONOS@

Café Kultura koncertów i spektakli dla dzieci

Aż osiem koncertów oraz dwa spektakle dla najmłodszych widzów złożą się na program tegorocznej odsłony Café Kultura. Organizujący te spotkania z różnorodną muzyką i sztuką Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych zadbał o urozmaicony program, zapraszając znanych artystów oraz dobrze rokujących, młodszych wykonawców. Będą aż dwa jazzowe piątki z podwójną obsadą wykonawców, ale coś dla siebie znajdą też fani bluesa, alternatywnego rocka w lirycznym wydaniu, folku i muzyki z lat 60. Pierwszy weekend Café Kultura odbędzie się w dniach 5-7 sierpnia, kolejny od 11 do 14 sierpnia, wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Organizowany od roku 2017 przed Galerią Pod Arkadami plenerowy cykl imprez pod hasłem Café Kultura to jedno z najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Łomży. Pracownicy MDK-DŚT przygotowując kolejne edycje dbają nie tylko o wysoki poziom zapraszanych artystów, ale również o stylistyczną różnorodność, w myśl zasady, że każdy słuchacz znajdzie w programie coś dla siebie.

Impreza dorobiła się już zresztą swej wiernej publiczności: niektórzy wybierają określone koncerty, ale sporo osób chodzi na wszystkie, ciesząc się, że w letnie weekendy łomżyński rynek rozbrzmiewa ciekawą, różnorodną i do tego graną na żywo muzyką. W tym roku szczególne powody do radości mają fani muzyki synkopowanej. W piątek 5 sierpnia na scenie w galeryjnym ogródku pojawią się aż dwa zespoły jazzowe. Jako pierwszy wystąpi kwartet saksofonisty Szymona Łukowskiego, któremu będą towarzyszyć pianista
Adam Lemańczyk oraz wyśmienita, doskonale w Łomży znana z występów z innymi składami, sekcja Wojciech Pulcyn/ Sebastian Frankiewicz. Grupa zaprezentuje autorskie kompozycje lidera, w tym pochodzące z debiutanckiego albumu „Short Sketches“. Gwiazdą wieczoru będzie sekstet gitarzysty Michała Sołtana, który na swój kolejny już koncert w Łomży przygotował coś bardzo oryginalnego, jazzowe wersj eutworów legendy rocka przełomu lat 60. i 70., amerykańskiej grupy The Doors. Jest w tym jednak pewien haczyk, bowiem w składzie nie ma klawiszowca, ale tak znane utwory jak „Riders On The Storm“, „Light My Fire“ czy monumentalny „The End“ wzbogaci udział sekcji dętej. Usłyszymy też autorskie piosenki Sołtana, w których będzie również wokalistą.

W sobotę 6 sierpnia przed arkadami zagra i zaśpiewa Jacek Dewódzki. Ponad 20 lat temu występował w Łomży z Dżemem, w którym zastąpił Ryszarda Riedla, ostatnio odwiedzał ją kilkakrotnie z zespołem Revolucja, a teraz pojawi się jako Jacek Dewódzki Band, prezentując nie tylko kultowe kompozycje Dżemu, ale również autorskie oraz dopasowane do nich covery.

Bohaterem niedzielnego koncertu „Rock and Rollowo i lirycznie” będzie Janek Samołyk, songwriter, gitarzysta i wokalista łączący w swych piosenkach zadziorność alternatywnego rocka, przebojowość popu i ambitne teksty, co docenili choćby słuchacze dawnego Programu 3 i jego listy przebojów, kiedy prowadził ją jeszcze Marek Niedźwiecki.

Drugi muzyczny weekend Café Kultura rozpocznie już w czwartek 11 sierpnia instrumentalny kwartet Nivel, łączący folk, tango, jazz i muzykę świata w opracowaniach na skrzypce, akordeon, gitarę i kontrabas. Zespół zaprezentuje pełne muzyczne spektrum, sięgając po klasykę światowej muzyki, od The The Beatles, przez AC/DC aż do Michaela Jacksona. Podczas drugiego jazzowego piątku 12 sierpnia jako pierwsza wystąpi pianistka i wokalistka Dominika Czajkowska, wykonując z trzema muzykami materiał ze swego debiutanckiego albumu „Północ”. Będzie to bardziej liryczne spojrzenie na jazz, ale kwintet skrzypka Tomasza Chyły, grający już w roku 2019 w MDK-DŚT, postawi na improwizację w czystej postaci, promując swój najnowszy album „da Vinci“.
W sobotę 13 sierpnia instrumentalne przeboje gitarowych zespołów z lat 60., takich jak choćby legendarne The Shadows, The Tornados czy The Spotnicks oraz autorskie utrzymane w takim właśnie klimacie, zagra zespół Stratosfera, prowadzony przez znanego z Papa Dance i Oddziału Zamkniętego basistę Waldemara Kuleczkę. Wszystkie te koncerty będą zaczynać się o stałej godzinie, to jest o 18:00, w jazzowe piątki drugi wykonawca będzie zaczynać swój występ o godzinie 19:30. Wstęp wolny.

Biletów nie ma też na imprezy z cyklu „
Café Teatr dla najmłodszych“. Zaplanowano dwa spektakle. W niedzielę 7 sierpnia o 11:00 przedstawienie „C jak Cyrk“ zaprezentuje Teatr Chrząszcz w Trzcinie, pokazując jedyny w swoim rodzaju cyrk alfabetyczny, gdzie dzieci przy okazji zabawy będą się też uczyć, choćby alfabetu czy prawidłowej wymowy.

W kolejną niedzielę, 14 sierpnia, również o godzinie 11:00, Teatr Uszyty zagra przed Galerią Pod Arkadami spektakl „ Kto tam?”, którego bohater, mały, niebieski Zajączek, wprowadzi najmłodszego widza w magiczny świat teatru lalek i niezwykłych dźwięków.

Poza koncertami i przedstawieniami dla dzieci w Galerii Pod Arkadami będzie też można oglądać wystawę malarstwa „Po prostu patrz” Renaty Zimnickiej-Prabuckiej, tak więc, podobnie jak w latach ubiegłych, sztuki plastyczne również będą reprezentowane na obecnej edycji Café Kultura.

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę