Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 24 lutego 2024 napisz DONOS@

Niezwykły mural na szkole w Śniadowie

W 30. rocznicę nadania Szkole Podstawowej w Śniadowie imienia Pułku 3-go Strzelców Konnych, na ścianie sali gimnastycznej powstał mural. Przedsięwzięcie sfinansowali wspólnie: Rada Rodziców, Gmina Śniadowo i uczniowie, którzy organizują specjalną aukcję obrazów.

Pomysłodawczynią muralu jest dyrektorka szkoły Agnieszka Walczuk. 13 września przypada 30., okrągła rocznica nadania imienia i - jak tłumaczy - szukała sposobu na jej podkreślenie. Jest moda na murale, a w Śniadowie jeszcze takiego nie ma – wyjaśnia, dlatego skłoniła się w stronę wielkich obrazów na ścianie. W znalezieniu odpowiedniego artysty pomógł proboszcz parafii w Śniadowie ks. Tomasz Wilga. Malowania podjął się Piotr Vinci Topczyłko z Ełku, z którym Agnieszka Walczuk przez trzy tygodnie uzgadniała koncepcję rysunku. „Ułan musiał być” - relacjonuje dyrektorka szkoły, a autor ubrał to w piękny układ i dołączył „opowieść”. Ze ściany szkoły wyskakuje jazda konna, choć widać głównie pierwszego żołnierza, który z okrzykiem na ustach i szablą w dłoni sunie na wroga. Postać nadaje dynamizmu i energii całej scenie, będąc jednocześnie klasycznym, niemal ikonicznym obrazem, przedstawiającym atakującą jazdę konną. Obraz dopieszczony w najmniejszych szczegółach, co do koloru jest dość oszczędny, ale to zaleta. 

W regionie ostatnio powstało wiele murali. Sporo programów nie tylko ministerialnych sprzyjało upiększaniu ścian okolicznych miejscowości. Niezwykłe w Śniadowie jest to, że 12 tysięcy, bo tyle kosztowało powstanie tego obrazu, zostało sfinansowane przez społeczność szkoły przy wparciu Gminy. Jednostka nadrzędna pokryła 50% kosztów, a pozostała przypadła szkole. Rada Rodziców ciągle szuka sponsorów, ale uczniowie nie pozostali bierni. Postanowili dołożyć swój wkład - pracą. Dzięki zorganizowanemu plenerowi „Z paletą i pędzlem” namalowali w sumie 40 obrazów, które zechcą sprzedać, a dochód zostanie przeznaczony na sfinansowanie oryginalnej pamiątki na ścianie sali gimnastycznej szkoły.

- Młodzież trzeba uczyć, że na wszystko trzeba zapracować. Im bardziej się zaangażują tym w większym stopniu szanują i bardziej czują, że to także ich dzieło – wyjaśnia dyrektorka Walczuk.

Plener plastyczny z udziałem prawie 40 uczniów z klas 4-8 odbył się pod okiem nauczycielki Agaty Gaickiej-Sagało. Młodzi artyści na płótnie malowali akrylem obrazy o dowolnej tematyce. Pani dyrektor zauważa, że nie chciano uczniów ograniczać czy to do historii czy czego innego tematu. „Malowali to co im w duszy gra” - tłumaczy. 

Pieniądze na materiały, farby, pędzle pochodziły ze środków Rady Rodziców, a sztalugi na dwa dni wypożyczyło Liceum Plastyczne z Łomży. Niestety w umówiony na malowanie dzień padał deszcz, dlatego wszystko odbyło się na sali gimnastycznej szkoły. 

Aukcja obrazów odbędzie się 15 VIII 2022 r. przed Kościołem Parafialnym w Śniadowie po mszach świętych o godz. 9:00 i 12:00. Licytować będzie można 40 obrazów, których ceny wywoławcze ustalono na 50 zł, 100 zł, 200 zł. Wartość zależy od wielkości obrazka i oceny działa. Tego dnia przybyć do Śniadowa, by być cząstką tego dzieła. 

W kampanii wrześniowej 1939 roku 3 Pułk walczył w składzie Suwalskiej Brygady Kawalerii wchodzącej w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”. Wikipedia mówi, że 29 września wszedł w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” i wziął udział w bitwie pod Kockiem. 6 października 1939 stoczył ostatni bój w Kalinowym Dole. 

Mural powstał między 26-28 lipca, a oficjalne odsłonięcie zaplanowane jest na 13 września 2022 roku. 


Fot. Tomasz Szeląg

 

240206081801.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę